שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לבנוני קנה את חפצי היטלר "כדי להעביר לעם היהודי"

  עבדאללה שתילה, איש עסקים שוויצרי-לבנוני, רכש חפצים שהיו שייכים לצורר הנאצי במכירה פומבית שנויה במחלוקת, ושילם יותר מ-600 אלף אירו. הוא אמור למסור את החפצים לקרן היסוד, שם ישקלו לאן להעבירם

  איש העסקים השוויצרי-לבנוני עבדאללה שתילה, הוא שעומד מאחורי רכישת כמעט כל החפצים האישיים של היטלר שעמדו למכירה פומבית שנויה במחלוקת, בסכום של יותר מ-600 אלף אירו. הוא הבטיח להעביר אותם ל"קרן היסוד" של העם היהודי.

   

  הרב מרגולין, בשבוע שעבר    (צילום: אלי סגל)

  הרב מרגולין, בשבוע שעבר    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בית המכירות הפומביות Hermann Historica שבמינכן עמד בשבוע שעבר במרכז סערה שהגיעה לכותרות בכל העולם. למרות מחאות של מנהיגים יהודים, הוצעו למכירה עשרות חפצים אישיים, תמונות ממוסגרות, כלי הגשה מהודרים מכסף, מכתבים של אדולף היטלר וחבר מרעיו הידועים לשמצה; הס, גרינג, הימלר, ותכשיטים של נשותיהם.

  A Nazi jacket for sale in the auction (Photo: Ynet)
  מקטורן נאצי שעמד למכירה

   ()

   ()
  גם כובע של היטלר הוצע למכירה

  Hitler's hat (Photo: Screenshot)
  כך זה נראה בקידום המכירה באתר(Photo: Screenshot)
   

  רובה המכריע של המכירה אמנם התקיים בעילום שם, אך זמן קצר לאחר סיומה נודע כי שתילה רכש כמעט לבדו את רוב הפריטים שהיו שייכים אישית להיטלר, במטרה מוצהרת להעבירם לעם היהודי. בין החפצים: כובע של היטלר שעלה 50 אלף אירו, עותק חתום וממוסגר של "מיין קמפף" עם הקדשה מהיטלר לגרינג, מארז סיגריות מכסף, קופסת נגינה ומכונת כתיבה של המזכירה של היטלר, שעליה הודפסו נאומים שלו. עוד נקנו מאפרה של היטלר, מכתבים שנשלחו להיטלר ועלו כ-13 אלף אירו, תמונות ממוסגרות, והסכו"ם וכלי הגשה של היטלר.

   

  שתילה, בן 45, הוא יזם שנולד בלבנון ובגיל צעיר עברה משפחתו לאירופה. בעשורים האחרונים הוא מתגורר בשווייץ ופעיל בעיקר בתחום היהלומים והנדל"ן, לצד פעילות פילנתרופית.

   

  שתילה יצר קשר עם "קרן היסוד", אחד מהמוסדות הלאומיים של ישראל שמרכזת תרומות ופעילה בארץ ובחו"ל, והודיע כי ימסור להם את הפריטים שרכש. בקרן אמרו כי לכשיגיעו הפרטים תתקיים התייעצות עם הגופים המומחים בתחום, ובכל אופן הם לא יישארו בקרן היסוד ולא יימכרו. בין האפשרויות שנשקלות: להעביר את הפריטים ליד ושם, לגנוז אותם ולא להציגם בפומבי או להציגם בפני הציבור בהקשר רחב. מטרת המהלך היא למנוע את הגעתם של הפריטים האלה לאספנים וגורמים שפעילים בתחום הכחשת השואה והאדרת היטלר.

   

  יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, שהוביל את הקריאות לביטול המכירה, הודה לשתילה וציין כי "מדובר במעשה אצילי מהמעלה הראשונה. לאור העובדה שבית המכירות הגרמני התעקש לקיים את המכירה למרות המחאה האדירה שלנו והסערה שנוצרה סביב הנושא בכל העולם, מרגש מאוד לראות שגם בשנת בסוף שנת 2019, עדיין יש בעולם אנשים שפועלים מעבר לציניות ולוקחים על עצמם עול כלכלי שכזה - על מנת להבטיח שהחפצים הבזויים הללו לא ישמשו לפיאור המורשת הנאצית, ולא ישמשו את המבקשים להמשיך ולזרוע שנאה, גזענות ואלימות".

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים