שתף קטע נבחר

בליכוד מגבשים את החוק לבחירה ישירה

ח"כ שלמה קרעי טוען כי קיבל "אור ירוק" מנתניהו לקדם את חוק הבחירה הישירה, שלדבריו יפתור את הפלונטר הפוליטי. עם זאת, ההצעה דורשת שינוי בחוק יסוד ורוב של 61 ח"כים, כך שכלל לא ברורים סיכוייה

 

בנימין נתניהו בני גנץ  (צילום : אלכס  קולומויסקי )
בנימין נתניהו ובני גנץ (צילום : אלכס קולומויסקי )

בלון ניסוי או יוזמה חקיקתית בעלת סיכויים להבשיל? ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) טוען כי קיבל "אור ירוק" מראש הממשלה לקדם את חוק הבחירה הישירה. קרעי, ששוחח עם נתניהו בנושא, מתכוון לקדם את הצעת החוק שלדבריו תפתור את הפלונטר הפוליטי.

 

ההצעה עליה עובד מבקשת לקיים בחירות באותה מתכונת כפי שהן מתקיימות היום, ללא בחירה ישירה לראשות הממשלה. עם זאת, היא מבקשת להכניס התניה כי במידה שלא יצליחו להרכיב ממשלה והכנסת תתפזר, יתקיימו בחירות ישירות בלבד שבהן יוכלו להתמודד זה מול זה ראשי המפלגות הגדולות שלא הצליחו להגיע להכרעה ביניהן, כפי שקרה בשתי מערכות הבחירות האחרונות.

 

 

 

שלמה קרעי פנינה תמנו שטה (צילום: דנה קופל)
ח"כ שלמה קרעי(צילום: דנה קופל)

 

 

על פי ההצעה, המנצח בבחירות הישירות יקבל תוספת כוח פרלמנטרית בשיעור של עשרה אחוזים. כלומר, עוד 12 ח"כים שיחולקו על ידו בין סיעות הקואליציה מתוך הרשימות שלהן. הח"כים האלו יכהנו עד לבחירות הבאות.

 

הצעת החוק, שאותה הגה לראשונה יו"ר ש"ס אריה דרעי, דורשת שינוי בחוק יסוד ורוב של 61 ח"כים, כך שלא ברור אם בכלל יש מספיק תומכים ביוזמה. "הרעיון הוא שאם לא מצליחים לממש את האחדות על פי רצון הבוחר", אומר קרעי, "חוזרים לבוחר לגבי איזו ממשלה צרה הוא מעדיף".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : אלכס  קולומויסקי
בחירה ישירה? נתניהו וגנץ
צילום : אלכס קולומויסקי
מומלצים