שתף קטע נבחר

כך החליטה הצמרת באיראן על התקיפה הדרמטית בסעודיה

בחודש מאי התכנסה צמרת צבא איראן במתחם מבוצר בטהרן כדי לדון בדרכים להעניש את ארה"ב על פרישתה מהסכם הגרעין ועל הסנקציות. בטהרן חששו מתגובת ארה"ב אם יפגעו באחד מבסיסיה, ולבסוף הוחלט על תקיפת מתקני הנפט בסעודיה. חמינאי אישר: "בלי פגיעה באזרחים ואמריקנים"

 

 

ארבעה חודשים לפני שנחיל של מל"טים וטילים פגע קשות במתקני הנפט בסעודיה, התאספו אנשי ביטחון איראנים בכירים במתחם מבוצר בכבדות בטהרן. הקבוצה כללה את צמרת משמרות המהפכה, כולל המפקד חוסיין סלאמי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הנושא שעמד במרכז אותו מפגש בחודש מאי: כיצד להעניש את ארה"ב על פרישתה מהסכם הגרעין ועל הטלת הסנקציות על טהרן, מהלכים שפגעו קשות ברפובליקה האיסלאמית. כך סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס שלושה גורמים המעורים בפרטים, וגורם נוסף המקורב למקבלי ההחלטות באיראן.

תיעוד לוויין תקיפה ב מתקן נפט באבקיק סעודיה (צילום: AP)
טהרן מרוצה מהתוצאה. נזקי התקיפה במתקני הנפט בסעודיה(צילום: AP)

תיעוד לוויין תקיפה ב מתקן נפט באבקיק סעודיה (צילום: AP)
(צילום: AP)

"הגיע הזמן לשלוף את החרבות וללמד אותם לקח", אמר אחד המפקדים. בפגישה דנו בתקיפת יעדים בעלי ערך גבוה, כולל בסיסים צבאיים אמריקניים. עם זאת, בסופו של דבר בחרה איראן לכוון את המתקפה נגד מתקני הנפט של בעלת בריתה של ארה"ב, סעודיה. המתקפה נידונה על ידי גורמים בכירים בצבא האיראני באותה ישיבה במאי ובארבע ישיבות נוספות לפחות לאחר מכן, לפני שיצאה לפועל.

 

במידע שהעבירו הגורמים מתואר לראשונה תפקידם של מנהיגי איראן בתכנון מתקפת ב-14 בספטמבר על מתקני הנפט של ארמקו, חברת נפט בשליטת סעודיה. לפי הגורמים, המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אישר בעצמו את המבצע, אך קבע תנאים קפדניים: על הכוחות האיראנים להימנע מפגיעה באזרחים או באמריקנים.

 

 

ה מורדים ה חות'ים ב תימן הפציצו ב סעודיה תקיפה בית זיקוק אבקאיק  (צילום: רויטרס)
התמונות שודרו ברחבי העולם. השריפה במתקני הנפט(צילום: רויטרס)

דובר המשלחת האיראנית לאו"ם דחה את גרסתם של ארבעת הגורמים. לטענתו, איראן לא השתתפה בתקיפה, לא התקיימו שום ישיבות של בכירי ביטחון בכדי לדון במבצע כזה וחמינאי לא אישר שום מתקפה.

 

בסוכנות הביון האמריקנית (CIA) ובפנטגון סירבו להגיב. גורם בכיר בממשל טראמפ לא התייחס באופן ישיר לממצאי רויטרס, אך אמר כי "התנהגותה של טהרן וההיסטוריה שלה לאורך עשרות שנים של פיגועים הרסניים ותמיכה בטרור הם הסיבה לכך שכלכלת איראן קורסת".

 

המורדים החות'ים בתימן, הנתמכים על ידי איראן, קיבלו אחריות לתקיפה במתקני הנפט הסעודיים. ההצהרה הזו נדחתה על ידי ארה"ב ופקידים סעודים, שאמרו כי התחכום של המתקפה הצביע על כך שאיראן היא האחראית.

עלי חמינאי (צילום: רויטרס)
אישר את המבצע. חמינאי(צילום: רויטרס)

התוכנית לפגוע במתקני הנפט הסעודיים התבשלה במשך כמה חודשים, כך לפי הגורם המקורב לצמרת האיראנית. "הפרטים נדונו ביסודיות בחמש ישיבות לפחות", אמר הגורם. לדבריו, האישור הסופי ניתן בתחילת ספטמבר.

 

כל אותן ישיבות התקיימו במקום מאובטח במתחם בדרום טהרן, כך לפי שלושה מהגורמים. הם אמרו שחמינאי השתתף באחד המפגשים שנערך בביתו, שנמצא גם הוא בתוך אותו מתחם. משתתפים אחרים בכמה מהפגישות כללו את היועץ הצבאי הבכיר של חמינאי, יחיא רחים-ספאווי, ואת סגנו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני.

 

לפי אחד הגורמים, בין היעדים האפשריים לתקיפה שנדונו תחילה היו נמל ימי בסעודיה, שדה תעופה ובסיסים צבאיים אמריקניים. ארבעת הגורמים אמרו כי רעיונות אלה נפסלו בסופו של דבר בגלל חששות מנפגעים רבים, דבר שעלול לגרור תגובת תגמול קשה מצד ארה"ב, לחזק את ישראל והוביל בסופו של דבר למלחמה אזורית.

שרידי מל
שרידי המל"טים האיראניים(צילום: AP)

שרידי מל
(צילום: רויטרס)

  ()

לבסוף הוחלט להסתפק בתקיפת מתקני הנפט של סעודיה, מהלך שיכול ליצור הד תקשורתי רב, לגרום נזק כלכלי ועדיין להעביר מסר תקיף לוושינגטון. "ההחלטה על תקיפת ארמקו התקבלה כמעט פה אחד", אמר אחד הגורמים. "הרעיון היה להציג את הגישה של איראן ואת היכולות הצבאיות שלה".

 

ההתקפה הייתה הקשה ביותר במתקני הנפט במזרח התיכון מאז שנשיא עיראק לשעבר סדאם חוסיין הצית את שדות הנפט של כוויית במהלך המשבר במפרץ ב-1991.

 

הסנאטורית האמריקנית מרתה מקסאלי, טייסת קרב לשעבר בצבא ארה"ב, תודרכה על ידי גורמים אמריקניים וסעודיים, וביקרה באחד ממתקני הנפט ימים בודדים לאחר התקיפה. היא אמרה שהתוקפים ידעו בדיוק היכן לפגוע בכדי ליצור נזק רב ככל האפשר. "ראו שזה מישהו שיש לו הבנה", היא אמרה. לדבריה, המל"טים והטילים "הגיעו מאדמת איראן, מבסיס איראני".

 

שעות אחרי התקיפה עדכנו מפקדי משמרות המהפכה את המנהיג העליון על המבצע המוצלח. אחד הגורמים שדיברו עם רויטרס אמר כי טהרן מרוצה מתוצאות המבצע. תמונות של השריפות שהשתוללו במתקנים הסעודיים שודרו ברחבי העולם, מחירי הנפט העולמיים זינקו בתחילה ב-20% וגורמים רשמיים בחברת הנפט התכנסו לישיבת חירום במטה החברה.

 

פרשן ynet לענייני צבא וביטחון רון בן ישי כתב לאחרונה כי בישראל התייחסו בכובד ראש למתקפה האיראנית על סעודיה. לאמריקנים באזור, לסעודים, וגם לקהילת המודיעין הישראלית, לא הייתה התרעה על ההתקפה. המתקפה התבצעה על ידי אנשי חיל האוויר של משמרות המהפכה האיראניים, גורם שישראל צריכה לדעת מה הוא מתכנן ואיך. היכולות שהופגנו בפעולה היו מתקדמות יחסית, והעלו אפשרות לניסיון דומה לפגוע בישראל מרחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים