שתף קטע נבחר

הרב הראשי של בריטניה נגד קורבין: "לא כשיר"

שבועיים לבחירות: בטור בעיתון מתח הרב אפרים מירוויס ביקורת על אוזלת ידו של קורבין מול האנטישמיות במפלגתו. הוא כתב כי קורבין "שיתף פעולה עם מי שהסיתו לשנאת יהודים". בבריטניה מגדירים זאת התערבות חסרת תקדים של הרב במערכת בחירות

16 יום לבחירות בממלכה, הרב הראשי של בריטניה יוצא בביקורת חריפה וחריגה נגד מנהיג מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין. הרב אפרים מירוויס מאשים את קורבין כי איפשר ל"רעל האנטישמיות" להכות שורש במפלגתו, ומזהיר כי "נשמתה של האומה מונחת על כף המאזניים" בבחירות שיתקיימו ב-12 בדצמבר. הוא אף טען כי קורבין "לא כשיר" לתפקיד ראש הממשלה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ג'רמי קורבין יו
"איפשר לאנטישמיות להכות שורש". קורבין(צילום: AFP)
 

בטור שפורסם בעיתון הטיימס הלונדוני כתב הרב מירוויס: "השאלה שאני נשאל בתדירות הכי גבוהה היא: מה יהיה על היהודים והיהדות בבריטניה אם הלייבור תרכיב את הממשלה הבאה? החרדה הזו מוצדקת".

 

הרב כתב כי קורבין ובעלי בריתו נכשלו במיגור הדעה הקדומה נגד היהודים, ואף רדפו את אלו שניסו לקרוא עליה תיגר: "זה כישלון של תרבות, זה כישלון של מנהיגות". לדבריו, "הדרך שבה ההנהגה התמודדה עם גזענות נגד יהודים אינה תואמת את הערכים הבריטיים שאנחנו כה גאים בהם".

 

הוא העלה שורת תהיות: "כמה רחוק זה רחוק מדי? כמה מעורב בדעות קדומות צריך להיות ראש האופוזיציה כדי להיחשב בלתי כשיר לתפקיד? האם שיתוף פעולה עם מי שהסיתו לשנאה נגד יהודים זה מספיק? האם לכנות 'חברים' את מי שתמכו ברצח יהודים זה מספיק? נראה שלא".

הרב אפרים מירוויס (צילום: גטי אימג'בנק)
הרב מירוויס: "מה הבחירות יגידו על המצפן המוסרי של ארצנו?"(צילום: גטי אימג'בנק)
 

"אין זה ממקומי לומר לאדם כלשהו כיצד עליו להצביע. אני רק מציב את השאלה: מה התוצאה של יום הבחירות הזה תגיד על המצפן המוסרי של ארצנו? כשיגיע 12 בדצמבר, אני מבקש מכל אחד להצביע עם המצפון שלו", כתב הרב. זוהי התבטאות נדירה של מנהיג דתי בבריטניה נגד מנהיג של אחת משתי המפלגות הגדולות בה, והתערבות נדירה של מנהיג כזה בקמפיין.

 

דובר מטעם הלייבור מסר בתגובה כי קורבין נאבק נגד אנטישמיות והוסיף: "ממשלת לייבור תבטיח את ביטחונם של היהודים, תגן על אורח החיים היהודי ותתמוך בו, ותילחם באינטישמיות בארצנו וברחבי אירופה". עוד אמר הדובר: "אנו נוקטים פעולות נמרצות כדי לעקור את האנטישמיות מהמפלגה".

הרב הראשי בריטניה אפרים מירוויס נגד קורבין לייבור שערי עיתונים ()
דברי הרב בשערי העיתונים הבריטיים

הרב הראשי בריטניה אפרים מירוויס נגד קורבין לייבור שערי עיתונים ()
 

מנהיגת הקהילה: "יהודים יעזבו"

דבריו של הרב הראשי לבריטניה מצטרפים לביקורת שמתחה בחודש יולי ג'יליאן מרון, מנכ"לית ה"בורד אוף דפיוטיס" - ארגון הגג של יהודי בריטניה. בריאיון ל-ynet אמרה מרון, שהייתה בעצמה בכירה בלייבור וכיהנה מטעמה כשרה וחברת פרלמנט: "יש דאגה עצומה בקהילה היהודית בבריטניה מהאפשרות שג'רמי קורבין יהפוך לראש הממשלה. אם זה יקרה, חלק מהיהודים יעזבו את בריטניה".

 

הלייבור, מפלגת האופוזיציה הראשית בבריטניה, מואשמת בשנים האחרונות באנטישמיות, בעקבות הצהרות בעייתיות של קורבין וחברים אחרים במפלגה. רבים טוענים שקורבין הפרו-פלסטיני והנהגת המפלגה אינם נלחמים בתופעה כפי שהתחייבו. חלק מהפרשנים אומרים שסערת האנטישמיות שמלווה את המפלגה היא אחת הסיבות שמונעות ממנה להתחזק על חשבון המפלגה השמרנית, על רקע סאגת הברקזיט.

 

קורבין התחייב למגר את האנטישמיות בלייבור, אך עד כה לא עשה מספיק כדי להרגיע את המוחים ואת הארגונים היהודיים. השנה פרשו מהמפלגה תשעה חברי פרלמנט. הם הסבירו שהחליטו לעזוב בין השאר בגלל האופן שבו מטופלת האנטישמיות במפלגה ובשל עמדתה במשבר הברקזיט.

 

לפי סקר שפורסם שלשום ב"אובזרבר", מפגרת הלייבור ב-19% אחר המפלגה השמרנית של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. לפי הסקר הזה, השמרנים נהנים מתמיכה של 47%, ללייבור יש 28% ולליברל-דמוקרטים 12%. מפלגת הברקזיט של נייג'ל פרג' זוכה ל-3% בלבד. עם זאת, הבחירות הכלליות בבריטניה נערכות בשיטה אזורית, ולכן קשה לקבוע מה תהיה בפועל תמונת המושבים בפרלמנט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים