שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אוהד צויגנברג

  מה לבנימין נתניהו ולישראל השנייה

  הטענה שהאישום נגד רה"מ מדיר את המזרחים מהמשחק הדמוקרטי היא מופרכת ומתעלמת ממשחק האליטות. תשובה לפרופ' אבישי בן חיים

   

  ארכיון (צילום: mediapart) (צילום: mediapart)
  ארכיון(צילום: mediapart)

  פרופ' אבישי בן חיים טען השבוע בסדרת ציוצים שכתב האישום נגד בנימין נתניהו הוא חלק מניסיון לשלול מישראל השנייה שותפות במשחק הדמוקרטי. זו טענה שקוסמת לרבים ויושבת על מאבקי כוחות עתיקים בין פריפריה למרכז, אשכנזים למזרחים, ימין לשמאל; ולמרות זאת, זו טענה שעומדת על כרעי תרנגולת.

   

   

  נתחיל בעיקר - ישראל השנייה. ד"ר בן חיים קושר בין המאבקים בוואדי סאליב והפנתרים השחורים לבין כתב האישום נגד נתניהו וישראל השנייה כולה. הבעיה עם הטענה הזו היא שמי שפעם היו ישראל השנייה, אלה שנאבקו בוואדי סאליב נגד דיכוי ואפליה, הם לא אותם מצביעי ליכוד של ימינו. הפריפריה המזרחית, לפחות ברובה, איננה ישראל השנייה יותר. זו ישראל 1.5.

   

  זה דור מבוסס יותר, מעורב יותר, משכיל יותר. מעמד ביניים של ממש. בעשורים שעברו הצליחה ישראל השנייה המדוברת לקפוץ מדרגה. היא אמנם עדיין לא מיוצגת כהלכה באליטה, אבל גם הייצוג שלה בשכבות הנמוכות פוחת והולך. ישראל השנייה של היום מורכבת יותר מאתיופים, מחרדים, מערבים. מפגיני ואדי סאליב, הורי מצביעי הליכוד של ימינו נמצאים חצי קומה למעלה.

   

  מנדלבליט מכריז על כתב האישום נגד נתניהו    (צילום: לע"מ)

  מנדלבליט מכריז על כתב האישום נגד נתניהו    (צילום: לע"מ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  וגם המאבק של האליטה נגד ישראל השנייה, ככל שהתקיים, נדד מהאוכלוסייה המדוברת. היום זה אולי הציבור הכי מחוזר על ידי מרבית הקשת הפוליטית בישראל - ממפלגת העבודה ועד הימין החדש. זה ציבור שהמליך כאן את רוב ראשי הממשלה ב-42 השנים שעברו מאז המהפך. ההסתכלות המקובעת על מצביעי ליכוד כעל ישראל השנייה היא שלילה לא הוגנת של הדרך שעשה הציבור הזה מאז ואדי סאליב ועד היום.

  טעות נוספת של ד"ר בן חיים היא בהתעלמות המופגנת מהפרסונה של נתניהו עצמו. נכון, הוא מייצג את הציבור בפריפריה, אבל כגבר חילוני לבן, בן למשפחה מיוחסת, הוא לעולם לא יהיה מטרה למתקפות אליטיסטיות כמו אריה דרעי. זו השוואה שגויה. נתניהו ממלא את הפונקציה של מוביל המחנה, אבל יוצק לה תוכן אליטיסטי משל עצמו.

   

  אי אפשר להבין את ההתעקשות של הפריפריה על נתניהו כראש המחנה מבלי להבין את מעמדו האליטיסטי: משכיל, רהוט, דובר אנגלית ברמה גבוהה. הוא חלק מאליטה ימנית, חלקה הגדול עם כיפה סרוגה, שמיוצגת היטב גם במערכת החוק והמשפט: אביחי מנדלבליט, רוני אלשיך ואחרים.

   

  בישראל יש שתי אליטות עיקריות - אחת חילונית-שמאלנית והשנייה דתית-ימנית. נתניהו עצמו היה זה שטיפח את האליטה הדתית-ימנית, ובסופו של דבר היא זו שבנתה את כתב האישום נגדו. הרעיון שאותה אליטה סימנה את נתניהו, בשר מבשרה, כיוון שהוא עומד בראש ישראל השנייה - או ישראל 1.5 - משולל כל יסוד. אותה אליטה שמגוננת עליו באולפני הטלוויזיה ומעל דפי העיתון, היא זו שמעמידה אותו לדין. סגל ומנדלבליט, אותה מהפיכה.

   

  בנאום שלו לאחר הגשת כתב האישום השתלח נתניהו במערכות החוק ופגע למעשה בציפייה של ישראל 1.5 ממנו - להיות ממלכתי. נתניהו ויתר על הממלכתיות לחלוטין ובנאום אגרסיבי נגד מוסדות המדינה איבד לפחות חלק מהתמיכה שלו במעמד הביניים המזרחי. זה ציבור שלא יהיה מוכן לשרוף את המועדון בעד שום דבר - גם לא נתניהו. וככל שנתניהו ילך וירחיק בדרכו זו, הם ילכו וינטשו אותו.

   

  • משה זיאת הוא מייסד תנועת תור הזהב

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים