שתף קטע נבחר

בליכוד מציעים: מערכת בחירות תוך 45 יום

בחירות בזק? יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר הגיש הצעה לתיקון החוק ולקיצור התקופה מ-90 יום: "לצמצם את הפגיעה במשק ולהקים ממשלה בהקדם". בכחול לבן בודקים את הנושא, ובישראל ביתנו כבר אמרו שיקדמו יוזמה בעניין. מנכ"לית ועדת הבחירות אמרה בעבר כי אם הכנסת תכריע בסוגיה - הוועדה תפעל בהתאם

 

  (צילום: רויטרס, MCT)
בני הזוג נתניהו ובני הזוג גנץ בקלפי(צילום: רויטרס, MCT)

על רקע הסיבוב השלישי המסתמן עשויה להתגבש בכנסת הסכמה רחבה לקיצור מערכת הבחירות: אחרי הצהרת ישראל ביתנו שלפיה תפעל בנושא, ועל רקע הבדיקות שערכה כחול לבן, הגיש הבוקר (יום ג') יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר הצעת חוק המהווה תיקון לחוק יסוד: הממשלה, ומבקשת לקצר את תקופת מערכת הבחירות מ-90 ימים ל-45 יום.

 

בהצעה נכתב: "המצב שאליו נקלעה מדינת ישראל, כאשר במשך קרוב לשנה לא הוקמה ממשלה, גורם לקיפאון בתחומים רבים במשק הישראלי, והתמשכות המצב עלולה לגרום לנזק כבד עוד יותר... מוצע בזאת לקצר את משך התקופה מ-90 ל-45 יום, על מנת לצמצם את הפגיעה במשק הישראלי ובציבור הישראלי ולהביא להקמת ממשלה חדשה בהקדם".

 

זוהר עדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך, וינסה לקדם הסכמות גם עם הסיעות שטרם השמיעו את עמדתן.

דיון בחוק המצלמות (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ זוהר. "קיפאון בתחומים רבים"(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

 

בכחול לבן עלה הנושא בימים האחרונים, וגורמים במפלגה אף שוחחו על האפשרות ליזום פנייה לליכוד ולגבש יחד הסכמות לקיצור התקופה, בנימוק שהמערכת מוכנה לבחירות ואין טעם למשוך זמן. כאמור, גם בישראל ביתנו הודיעו כי זו הדרך הנכונה לפעול בה.

 

המגבלה היחידה שיכולה להתעורר נוגעת להתנגדות שעשויה להישמע מוועדת הבחירות סביב שאלת מוכנותה. בעבר הבהירה מנכ"לית הוועדה אורלי עדס כי אף שהוועדה צריכה זמן התארגנות לצורך גיוס כוח אדם והכנת מבנים מתאימים, אם הכנסת תכריע בסוגיה - הוועדה תפעל בהתאם.

  

מלבד קיצור התקופה מציע ח"כ זוהר גם לבטל את יום השבתון הניתן במערכות בחירות. "עלותו של יום שבתון במשק הישראלי היא כ-5 מיליארד שקל. מוצע בזאת לבטל אותו על מנת לחסוך למשלם המיסים עלות זו", כתב בהצעה שהגיש. "בנסיבות שנוצרו, כאשר מתקיימות מערכות בחירות יותר מפעמיים בשנה, יום השבתון אינו הכרחי ומטיל עומס כלכלי על מעסיקים שלמעשה מממנים שבתון זה. יצוין כי יום שבתון בבחירות אינו נהוג בעולם, וטרם הוכח כי שבתון ביום זה מעלה את שיעור ההצבעה".

 

שקד מזהירה: הימין ייחלש בבחירות שלישיות

בצד ההיערכות לבחירות שלישיות, יש מי שמזהיר במחנה הימין מפני תוצאות עגומות של מהלך שכזה. ח"כ איילת שקד אמרה לפני חנוכת כיכר על שם יצחק שמיר בשדרות: "ההערכה היא שבחירות נוספות יחלישו את הימין. יש סכנה ריאלית שבבחירות הבאות, אם יתקיימו, השמאל יחד עם הערבים יגיעו ל-61 מנדטים. לגרור את המדינה עכשיו לבחירות בשלישית זה דבר מיותר וחסר אחריות. יש אתגרים אדירים, והפערים באמת קטנים. זה עניין של רצון. אם זה היה תלוי בנו זה היה מסתדר". השר זאב אלקין שנכח באירוע אמר: "אני מקווה שעוד לא אפסה תקוותנו לממשלת אחדות".

 

  

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן אמר הבוקר בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה כי "שתי המפלגות הגדולות נושאות באחריות באותה המידה למשבר הנוכחי. זה שהם לא הצליחו או לא רצו להקים ממשלה, זה בעיקר בגלל גחמות אישיות. אני מניח שאם נלך לבחירות תהיה תוצאה אחרת, והכרעה ברורה לגבי הגושים".

 

 

  

הוא שב והביע התנגדות למתן חסינות לראש הממשלה: "המקום הנכון לבירור של כל העניין המשפטי זה בית המשפט, ואני מאחל לראש הממשלה לצאת זכאי מכל הסיפור הזה. אני חושב שצריך להתנהל מתוך גישה ממלכתית ומתוך הגינות. לרקוד על הדם זה הדבר האחרון שהייתי רוצה. ההפגנה שמארגן ראש הממשלה היום היא מיותרת, והיא לא תוסיף לחוסן הלאומי החברתי. היא מעבירה את הוויכוח מבתי המשפט לרחוב".

 

ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו אמרה באולפן ynet כי "האופציה הכי טובה והכי מתבקשת זו ממשלת אחדות - ששתי המפלגות הגדולות יקימו ממשלה ויפסיקו לריב מי יהיה הראשון ומי השני. פנינו אתמול לנשיא המדינה וליו"ר הכנסת לעשות מפגש של כל ראשי המפלגות עד שייצא עשן לבן. יכול להיות ששני האישים ביחד, יו"ר הכנסת ונשיא המדינה, שזה הסמל של הממלכתיות והשלטון, יצליחו במשהו".

 

בהכנת הכתבה השתתפו נינה פוקס, מתן צורי, אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ההצבעה בבחירות
צילום: רויטרס
מומלצים