שתף קטע נבחר

ישראל כץ: גדעון סער חתר וישלם מחיר, זה חוסר נאמנות

שר החוץ תקף בריאיון לאולפן ynet את הח"כ שקרא לפריימריז בזק לראשות הליכוד: "זו הדחה, זה לא לויאלי ולא לגיטימי, המתפקדים יבואו איתו חשבון". על אירוע התמיכה בנתניהו אמש: "לא הייתי מגיע להפגנה נגד גופים שהממשלה ממונה עליהם"

 

 

שר החוץ ישראל כץ (הליכוד) התייחס בריאיון לאולפן ynet להפגנת התמיכה אמש (יום ג') בראש הממשלה בנימין נתניהו: "בתור שר לא הייתי מגיע להפגנה נגד גופים שהממשלה ממונה עליהם". עם זאת אמר: "לכל אחד יש זכות להביע את דעתו ואת מחאתו, רק לא באלימות". בריאיון הוא התייחס גם לקריאתו של ח"כ גדעון סער להתמודד על ראשות הליכוד ואמר כי סער ישלם מחיר על כך: "זה לא לויאלי, המתפקדים יבואו איתו חשבון".

 

תמיכה בנתניהו, שנאה לפרקליטות: "זה כתב אישום נגד עם ישראל"

בליכוד האשימו את סער בחתרנות, והוא מחריף את הטון: "היעדר מעצורים"

מיקי זוהר: "כחול לבן שמחים מהמאבק בליכוד"; טרופר: "סער ראוי"

 

"אני חושב שזכותם של אזרחים להפגין וצריך לשמור ולכבד את זכותם", אמר כץ, "הניסיון לעשות דה-לגיטימציה למפגיני הימין לא מקובל עליי. לאנשים יש זכות לבוא ולהביע את דעותיהם, את כאבם, את מחאתם, בעד או נגד. הרבה אנשים מרגישים שנעשה עוול לנתניהו, והם רוצים לתמוך ולהזדהות. עם זאת", המשיך כץ, "ביטויים מסיתים נגד אישים באופן ספציפי במערכת המשפט לא מקובלים עליי, אני חושב שהם לא ביטאו את רוח ההפגנה. אני אישית עובד מול המערכת המשפטית ללא בעיות".

ישראל כץ (צילום: אבי מועלם)
ישראל כץ באולפן ynet. "סער ישלם"(צילום: אבי מועלם)

 

 

- אתה מזדהה עם האמירות שיוצאות מבלפור, כמו "לחקור את החוקרים" ו"הפיכה שלטונית"?

"ראש הממשלה אמר את הדברים, הוא עומד מאחורי הדברים והוא הסביר את הדברים. הוא עצמו אמר ביום שישי שהוא יכבד את הכרעת בית המשפט. זה לא דומה לכינויים שהיו בהפגנה אתמול - התקפות אישיות בשולי ההפגנה נגד היועץ המשפטי ונגד גורמים אחרים, ביטויים של הסתה".

   

- מי רוצה לעשות הפיכה שלטונית? ליאת בן ארי, שי ניצן, אביחי מנדלבליט?

"יש כאן תהליך שהוא גם פוליטי וגם קשור בדברים אחרים. ראש הממשלה מרגיש, באופן בלתי הוגן מבחינתו, שמנסים להוריד אותו מתפקידו. יש כאלה שרוצים לעשות הפיכה בדרך לא פוליטית ותוך ניצול אמצעים משפטיים. המערכת הפוליטית נקלעה לשיתוק, משום שפוליטיקאים נהיו פרשנים משפטיים, ואני מקווה שפרשנים משפטיים לא נהיו פוליטיקאים.

 

"אף אחד לא חולק על כך שיש ליקויים במערכת הזאת, ויש צורך לעשות תיקונים", הוסיף כץ. "בסופו של דבר, כולם מכבדים את קביעות המערכת, גם נתניהו אמר את זה ביום שישי האחרון. המערכת הזו חזקה דיה, מה שהיא קובעת זה מה שקורה. היועמ"ש קבע שאין מניעה שנתניהו יכהן - וגם בכחול לבן צריכים להפנים את זה. הם לא פרשנים משפטיים".

Avichai Mandelblit (Photo: AFP)
כץ: "אישית אני מכבד את מערכת המשפט". מנדלבליט(Photo: AFP)

בנימין נתניהו בני גנץ  (צילום: AFP, MCT)
כץ: "מציע רוטציה של שנתיים". נתניהו וגנץ(צילום: AFP, MCT)

בהתייחסו למאמצים האחרונים להרכבת הממשלה, טען כץ כי "יש להפריד בין העניין המשפטי לבין העניין הפוליטי". הוא תיאר את הצעתו: "קבינט פריטטי כמו שהציע נשיא המדינה, ורוטציה אפילו לא של שנה אלא של שנתיים: הליכוד בראש, ממלא המקום מכחול לבן, שנתיים כחול לבן בראש, ממלא מקום מהליכוד - ונציג הליכוד הוא בנימין נתניהו, אלא אם הוא ייפסל מבחינה משפטית. לא על ידי כחול לבן אלא על ידי החוק, על ידי היועץ המשפטי או בג"ץ". 

 

- אם הסוגיה תתגלגל לפתחו של בג"ץ, והוא יגיד שנתניהו לא יוכל לכהן, תקבלו את ההכרעה?

"עובדה שבניגוד לשאיפות, לציפיות ולהערכות, מנדלבליט קבע את מה שמתבקש. החוק מאוד ברור מבחינת ההגנה על ראש הממשלה, והמערכות האלה בסופו של דבר ינהגו לפי החוק. זו הערכה, אבל בואו נפריד. אני חושב שצריך לעשות הסכם פוליטי על רקע תוצאות פוליטיות של תיקו אם רוצים למנוע בחירות, וחיוני למנוע, בין הליכוד וכחול לבן, כאשר נתניהו הוא ראש הליכוד. גדעון סער רוצה לאתגר את זה".

 

"סער מנסה לשנות את כללי המשחק - זו הדחה"

- מהי בעצם הבעיה כשח"כ גדעון סער, בתנועה דמוקרטית כמו הליכוד, קורא להתמודדות דמוקרטית?

"הוא לא צריך אפילו לקרוא, כי אם 21 הימים יעברו וייגזרו עלינו בחירות - יהיו פריימריז לראשות הליכוד. מה שהוא מנסה לעשות זה לשנות את כללי המשחק - לקיים פריימריז במהלך תקופת כהונתו של נתניהו".

גדעון סער בכנס פעילי ליכוד בהוד השרון (צילום: יאיר שגיא )
סער בכנס פעילי ליכוד. "לא לויאלי, לא לגיטימי"(צילום: יאיר שגיא )

לדברי כץ, "זו הדחה, ניסיון להדיח. הייתה ישיבת מרכז שהוא זלזל בה, הוא אמר שהיא מיותרת כי לכולנו ברור שרק נתניהו יוכל להרכיב ממשלה בכנסת ה-22". עוד אמר כץ כי "יש פעילים שמזוהים עם סער ואומרים שהיות שמותר לחתום ליותר מח"כ אחד - הם יחתמו גם לנתניהו וגם לסער. זו חתירה תחת סמכותו של יו"ר הליכוד, זה היעדר נאמנות, אלה צעדים שלא ראויים, והליכוד יגיב אליהם בהתאם. לא ראש הממשלה", הדגיש כץ, "המתפקדים של הליכוד יגיבו".

 

- המתפקדים יבואו איתו חשבון?

"חד-משמעית. המתפקדים הרי דוחים את הניסיון של כחול לבן לפסול את נתניהו, אז פתאום הם יקבלו את זה מגדעון סער?"

 

- סער שיחק לידיים של כחול לבן? אולי היה שיתוף פעולה מתחת לפני השטח?

"ברור שהוא שיחק לידיהם, כל מה שהם מנסים לעשות זה לפסול את נתניהו, והוא כביכול מנסה להגיע לזה. הבוקר הוא אמר 'כבר לא חשוב מי ראשון ברוטציה' וקרא לנתניהו לוותר, אתמול הוא קרא לו להתפטר. אלה אמירות לא לויאליות של מועמד לגיטימי, שרוצה לבקש את אמון הציבור ולהציג חלופה. מדובר בעצם באימוץ הטענות הפסולות של הצד השני, שהציבור לא קיבל אותן וראשי הליכוד לא קיבלו אותן".

 

- סער מחליש אתכם?

"הוא לא מחליש אותנו, הציבור חכם ומבין את הדברים. הציבור מכבד את מערכות החוק, חושב שצריך לעשות בהן שינויים, יודע שיש דין ויש דיין. אף אחד לא חולק על הדברים, אני אישית בעד משטרה חזקה, צריך לתגבר את מערכת אכיפת החוק, אין כאן בכלל שאלה, אבל העירוב הזה בין המשפטי והפוליטי, הניסיון לנצל את ההיבט המשפטי כדי להחליש פוליטית - הציבור מבין את זה, וזה לא מקובל עליו.

 

"זה לא דבר קל ערך, לנסות לפסול ראש ממשלה. זה לא היה בתולדות המדינה", הוסיף שר החוץ. "נכון, מותר לך להתמודד בבחירות, אבל זה לא אומר שאתה צריך להתמודד במצב מורכב שבו צריך לתת גיבוי אישי ופוליטי לרה"מ".

 

- יש יריבות בינך לבין סער, שניכם רואים את עצמכם כמועמדים לראשות הממשלה. שמענו את אשתך.

"אשתי אמרה את הדברים מתוך היכרות עמוקה איתו ועם משפחתו הקודמת, היא הביעה את דעתה האישית. זו לא דעתי בהכרח".

 

- יכול להיות שהוא הקדים אותך? הוא ממצב את עצמו עכשיו ליום שאחרי נתניהו וחוטף לך את המפלגה.

"אני עושה מה שאני עושה בעיתוי שאני חושב שהוא נכון. אני אתמודד אחרי נתניהו, אמרתי את זה מראש כי המציאות ברורה לי, הליכוד זה לא רציף רכבת שמחליף נוסעים ותחנות כל הזמן".

 

 

- אז לאור הסגנון שאתה שומע ממנו בימים האחרונים, האם הוא ראוי להנהיג את הליכוד?

"הסגנון לא ראוי, לא לויאלי. אני לא בא לחלק ציונים. כאשר הוא יבוא ויתמודד מולי, אם הוא עוד יהיה בליכוד..."

 

- אם הוא יהיה בליכוד? למה?

"אם הוא יחליט להמשיך אחרי החוויה שהוא יעבור, והוא יתמודד, אז אני אומר את שלי ואנשים יבואו וישפטו על סמך דברים אמיתיים. אני חושב שכרגע הסיפור הוא מול בנימין נתניהו".

 

עוד הוסיף השר: "אני מציע לכל אחד להתייחס ביראת כבוד לתפקיד ראש הממשלה. כרגע אנחנו לא מדברים על התאמה, אלא על הדרך שבה הוא בעצם מנסה לקעקע את נתניהו תוך כדי כהונתו, כאשר נתניהו במצוקה אישית ופוליטית אחרי החלטה על כתבי אישום וכחול לבן רוצים לפסול אותו. לא לגבות בשלב הזה - זה דבר שבליכוד הוא לא מקובל".

 

על האפשרות שסער יתפצל מהסיעה עם כמה מאנשיה אמר כץ: "אני לא שופט מחשבות, אבל לא רואה את אנשי הליכוד נודדים". הוא הוסיף כי "פעילים קוראים ומפעילים לחצים על חברי כנסת שיחתמו גם לנתניהו וגם לסער, כדי שיטילו עליו את הרכבת הממשלה, כלומר שאם תהיה קבוצת חברי כנסת שתחבור לכחול לבן, לעבודה ולמרצ - בעצם להקים ממשלה בראשות בני גנץ. אני לא מעלה בדעתי שיהיו ח"כים שיעשו את הדבר הזה".

 

- אם לגדעון סער יהיו 61 חתימות, הוא יילך על זה?

"אם רוצים לאסוף 61 חתימות בלי שמוסדות הליכוד יכריעו, זה אומר שזו הליכה פרטית. הוא רוצה פריימריז, והוא רוצה אותם עכשיו בשביל להיבחר עכשיו - זה ניסיון לפגוע בסמכות של נתניהו ובבחירה".

 

דוברו של גדעון סער מסר בתגובה: "מדובר בעלילת שקר. איש לא אוסף חתימות מטעמו או בשליחותו של ח"כ סער. אם סער היה מעוניין לעשות זאת, הוא היה אוסף 61 חתימות ולמעלה מכך בקלות. סער חוזר על דרישתו לקיים התמודדות דמוקרטית ומהירה בליכוד כדי למנוע בחירות שלישיות".

 

מכחול לבן נמסר בתגובה: "נזכיר לישראל כץ את מה שאמר על אולמרט - 'אין מנוס, על ראש הממשלה להתפטר ולאפשר בחירות חדשות והרכבת ממשלה חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, רז גרוס
ישראל כץ וגדעון סער
צילום: אבי מועלם, רז גרוס
מומלצים