שתף קטע נבחר

בליכוד האשימו את סער בחתרנות, והוא מחריף את הטון: "היעדר מעצורים"

גדעון סער עלה למתקפה בעקבות ציוץ של הליכוד, אך בהמשך בירך על הסיכום לקיים פריימריז לראשות המפלגה תוך שישה שבועות. הוא חזר על קריאתו לקיימן ב-16 הימים הקרובים כדי למנוע בחירות נוספות. ישראל כץ הצטרף למתנגדי הפריימריז: "ניסיון להדיח את נתניהו"

בנימין נתניהו וגדעון סער (צילום: אוהד צויגנברג, רז גרוס)
בנימין נתניהו וגדעון סער(צילום: אוהד צויגנברג, רז גרוס)

ח"כ גדעון סער החריף אמש (ראשון) את הטון בעקבות המתקפות נגדו ולקראת פריימריז על ראשות המפלגה. בתגובה לציוץ של הליכוד, כתב כי "משאבי התנועה (דוגמת דוברות הליכוד), הממומנים ממיסי חבריה, אינם אמורים לשמש להשתלחויות בנבחרי התנועה. פסול ומעיד על היעדר מעצורים".

 

הליכוד צייץ שלשום כי "יו"ר הליכוד הוא ראש הממשלה נתניהו שהביא לליכוד 32 מנדטים בפתק מחל שעליו נכתב 'הליכוד בראשות נתניהו'. מצער לראות שבזמן שראש הממשלה נתניהו שומר על ביטחון ישראל בכל החזיתות ופועל לשמר את שלטון הליכוד, גדעון סער כהרגלו מגלה אפס נאמנות ומקסימום חתרנות".

 

 

מוקדם יותר אתמול סיכמו נתניהו ויו"ר מרכז הליכוד חיים כץ כי הפריימריז לראשות הליכוד יתקיימו בתוך שישה שבועות - בעקבות דרישתו של סער. טרם הוחלט מתי בדיוק יתקיימו הפריימריז.

 

בסביבתם של כץ ושל נתניהו אמרו כי האפשרות להתמודדות בתוך הכנסת הנוכחית ולפני מערכת הבחירות ירדה מסדר היום. אחרים בליכוד טוענים כי סער לא ויתר על דרישתו ואם הדבר יתאפשר מבחינה לוגיסטית, ייתכן שההתמודדות תתקיים בתוך 16 הימים שנותרו להרכבת הממשלה - אם כי האפשרות הזאת קלושה.

 

בתגובה להחלטה, אמר סער כי הוא "מברך על הסכמת ראש הממשלה לקיים פריימריז להנהגת התנועה. חוזר על קריאתי מאמש לקיימם במסגרת הזמנים (לפני תום 21 הימים) שתאפשר מניעת בחירות שלישיות".

 

לפי שעה, בהתמודדות המדוברת ניצב רק סער כמועמד יחיד מול נתניהו ולא ברור עדיין כיצד יתנהגו האחרים ששמם עולה מפעם לפעם בהקשר של קרבות הירושה. האם גלעד ארדן ויולי אדלשטיין שטרם התייחסו לאירועים יגבו את נתניהו וימתינו או שמא ינהגו כפי שנהג סער שטען שנתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה וכי יש להציל את התנועה מפני הפסד בבחירות.

ישראל כץ (צילום: אבי מועלם)
"נגד הניסיון להדיח את נתניהו באמצעות פריימריז מוקדמים". ישראל כץ(צילום: אבי מועלם)

 

 

   (צילום: אבי מועלם, גיל יוחנן)
טרם התייחסו לאירועים. ארדן ואדלשטיין(צילום: אבי מועלם, גיל יוחנן)

שר החוץ ישראל כץ התייחס אמש ליוזמת סער, ואמר כי נעשה "ניסיון תקשורתי מוזר לעיוות המציאות ולתייג אותי ברשימת 'השותקים'. מלכתחילה הבעתי את תמיכתי החד משמעית בראש הממשלה בנימין נתניהו כמועמד הליכוד לראשות הממשלה במידה ותתקיימנה בחירות נוספות לכנסת, ונגד הניסיון להדיח אותו באמצעות קיום פריימריז מוקדמים".

 

בסביבת נתניהו ערכו ביממה האחרונה התייעצויות קדחתניות בניסיון לטפל במשבר הפוליטי הפנים-ליכודי, המתנגש עם האירועים המשפטיים. נראה כי מטרתו של נתניהו הייתה לנסות למשוך זמן כדי למנוע את יוזמת סער לקיום בחירות על ראשות התנועה במהירות.

 

בשיחות שקיים נתניהו בסוף השבוע, וגם לאחר דבריו של סער שלשום על כך שנתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה ולכן יש לערוך פריימריז בתוך שבועיים, הוא הבהיר לבני שיחו כי מטרתו היא לצלוח את הימים הקרובים מבלי שאירועים דרמטיים יתרחשו. זאת, לטענתו, משום שאם יצליח להגיע לסוף השבוע, לוחות הזמנים כבר לא יאפשרו מהלך דרמטי נגדו, וברירת המחדל המועדפת עליו - בחירות נוספות - תצא אל הפועל.

 

 

מוקדם יותר אתמול תקף סער בחריפות את ח"כ ניר ברקת בעקבות אמירות קשות שלו נגד דרישתו לקיים פריימריז על ראשות הליכוד: "כשנלחמתי עבור הליכוד, שנותר עם 12 מנדטים, ברקת חגג עם שמפניות במטה 'קדימה' שבה היה חבר".

 

עוד תקף: "אחרי כמה ימים בכנסת, ברקת עושה קמפיין כביכול ל'ספר' או ל'ממלא מקום יו"ר התנועה' וכדי להוכיח שהוא קיים מנהל קמפיין הסתה נגדי. ברקת, תלמד: ליכודניקים לא קונים בכסף ומנהיגות לא בזגזוגים ומצמוצים".

 

קודם לכן תקף ברקת את סער בכנס לשכת יועצי המס באילת, וטען כי "חברים מבית מתואמים במסרים עם חברי כנסת מהשמאל, ומנסים לשדל חברי כנסת מטעם הליכוד והמחנה הלאומי לערוק". לדבריו, "הקריאה לקיום פריימריז לראשות הרשימה אינה תמימה. הדבר מהווה מהלך של הדחה בפועל של יו"ר התנועה הנבחר וראש הממשלה, תוך עקיפת מוסדות המפלגה וההליכים החוקתיים והתעלמות מוחלטת מרצון רוב בוחרי הליכוד".

 

בהמשך הגיב ברקת לדבריו של סער: "גדעון, מנהיגות אמיתית נבחנת בשעת משבר. התבלבלת קצת ממחיאות הכפיים של השמאל והתקשורת ונכשלת בניסיון להדיח את ראש הממשלה. גילית חוסר נאמנות בשעה הכי קשה של נתניהו והליכוד. הפניקה, איבוד העשתונות והמתקפות האישיות והנמוכות כלפי ראש הממשלה וכלפי לא יצליחו לטשטש זאת - תתבייש לך".


פורסם לראשונה 24/11/2019 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, רז גרוס
גדעון סער ובנימין נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג, רז גרוס
מומלצים