שתף קטע נבחר

שופט עליון הביע תנחומים למשפחת מחבל - ופסק הדין נמחק

סאמי אבו דיאק, שרצח את איליה קריביץ', מת מסרטן בזמן מאסרו. השופט ניל הנדל דחה בקשה שהגישה משפחתו וכתב: "משתתף בצערכם". בעקבות הסערה הוצא פסק דין חדש ללא דברי הניחומים. המשפחה: זו בושה

איליה קריביץ' והשופט ניל הנדל (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

שופט בית המשפט העליון ניל הנדל חולל סערה לאחר שהביע צער על מותו מסרטן של המחבל סאמי עאהד אבו דיאק, שרצח לפני 18 שנה את איליה קריביץ' מהיישוב חומש. את הדברים כתב השופט בפסק הדין שנתן אתמול (יום ד') ובמסגרתו מחק עתירה שהגישה משפחתו של המחבל, שהיה כלוא בישראל ומת השבוע במהלך אשפוזו בבית החולים אסף הרופא.

 

בעקבות הסערה מיהרו בעליון לנסות לתקן את הנזק: פסק הדין נמחק בטענה שהנדל לא אמור היה לקבל החלטה כשופט יחיד, ובמקומו ניתן פסק דין חדש של שלושה שופטים, שממנו נמחק המשפט מעורר המחלוקת.

 

את בני משפחתו של הנרצח הדברים לא ניחמו, והם אמרו בתגובה: "צוחקים לנו בפנים. בושה ששופט בבית המשפט העליון מביע צער על מחבל".

פסק דין  ()

ב-2001, במהלך האינתיפאדה השנייה ובהיותו בן 18, רצח אבו דיאק את קרביץ' בירי מטווח קצר כאשר זה עשה את דרכו מהעבודה לביתו. כעבור שנה הוא נתפס ונידון לשלושה מאסרי עולם בגין גרימת מוות בכוונה, חטיפה, ירי לעבר אנשים וניסיון לרצח.

 

במהלך מאסרו הוא חלה בסרטן ולאחרונה עתרה משפחתו לבג"ץ בבקשה לשחררו מסיבות הומניטריות ורפואיות. בית המשפט לא הספיק לדון בעתירה שכן לפני כשבועיים חלה הידרדרות במצבו של אבו דיאק, והוא הועבר לבית החולים אסף הרופא שם מת לפני יומיים. בעקבות זאת הורה אתמול השופט הנדל על מחיקת העתירה, ובפסק הדין כתב: "הנני משתתף בצער המשפחה".

 

ריטה רקובשיץ, בתו של קריביץ' ז"ל, אמרה בשיחה עם ynet: "זה לא הגיוני שהוא אומר דברים כאלה. אבא שלי היה בן אדם רגיל שנרצח סתם בגלל שהוא יהודי. שופט במדינת ישראל לא צריך להביע את העמדה שלו בנושאים כאלה. הוא פשוט לא נורמלי. אתה מביע צער על בן אדם שרצח? אני מרגישה שהוא צוחק עלינו בפנים".

 

נכדותיו של קריביץ', מיכל רקובשיץ הרוש ורויטל מיכאלוב, הוסיפו: “אנחנו בהלם, כועסות והמומות. בושה ששופט עליון בישראל מביע צער על מחבל שרצח את סבא שלנו. במקום לבוא לטובת המשפחה שלנו, הוא מדבר לטובת המחבל שהרס משפחה שלמה".

 

אחת מהן הוסיפה: “אני זוכרת את הרצח כאילו היה אתמול. הייתי בת 12 כשזה קרה. שמעתי גם את הירייה ואת האמבולנס והחביאו אותי כדי שאני לא אדע שזה סבא שלי. המחבל גם עשה לו וידוא הריגה. המערכת המשפטית במדינה שלנו כושלת. למה הוא צריך להתערב בנושאים כאלה בכלל?".

 

מבית המשפט נמסר בתגובה: “אין לנו מה להוסיף על האמור בהחלטות”.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
איליה קריביץ' וניל הנדל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים