שתף קטע נבחר

על רקע המשבר ביחסים: מגעים לביקור של ריבלין בירדן

בשולי ביקור עבודה בלונדון, נועד נשיא המדינה עם הנסיך הירדני גאזי בן מוחמד, שליחו של המלך עבדאללה. בין היתר דנו השניים על מיזם שיקום האתרים הקדושים לנצרות באגן נהר הירדן

טקס אזכרה במלאות 63 שנים לחללי
יבקר בירדן? הנשיא ריבלין (צילום: אלכס קולומויסקי)

על רקע המשבר הקשה ביחסים בין ישראל לירדן, נפגש היום (חמישי) נשיא המדינה ראובן ריבלין, בשולי ביקור העבודה שלו בלונדון, עם הנסיך הירדני גאזי בן מוחמד - יועץ בכיר ושליחו של מלך ירדן עבדאללה. בפגישה השתתפו גם שורת גורמים ירדניים רשמיים נוספים.

 

במהלך הפגישה נדונו מגוון נושאים ובראשם סוגיית הפיתוח של אתר הטבילה וקידום המיזם אותו מוביל הנשיא בשנים האחרונות - "ארץ המנזרים", הכולל שיקום של האתרים הקדושים לנצרות באגן נהר הירדן ויצירת מסלול לצליינים המגיעים כתיירים לאזור. מהנשיא נמסר כי "קידום האתר ופיתוחו יהוו נדבך משמעותי אשר יגשר בין העמים והדתות ויוביל לשיתוף פעולה אזורי". בסיומה של הפגישה הביעו שני הצדדים תקווה וציפייה להמשך הדיאלוג בנושא.

 

   

 

 

King Abdullah of Jordan  (Photo: MCT)
עבדאללה מלך ירדן (Photo: MCT)

עוד נודע, כי נבחנת אפשרות לקיים גם ביקור של ריבלין בממלכה. ריבלין רואה חשיבות גדולה בקידום היחסים עם ירדן ובמאמצים לנסות ולפתור את המשבר ולקדם פרויקטים בין המדינות. ביקור של הנשיא בירדן עשוי להיות צעד משמעותי בדרך לשיקום היחסים. ריבלין הביא לנסיך הירדני במתנה עותק מהודר של תרגום הקוראן לעברית על ידי אביו של הנשיא. הנסיך הוא גם פרופסור לתיאולוגיה והתרשם מהמתנה.

 

מלך ירדן עבדאללה אמר לפני כשבוע בניו יורק כי היחסים בין ישראל לירדן הם כרגע במצב הגרוע ביותר אי פעם. "חלק מזה נובע מהמצב הפנימי בישראל. אנחנו מקווים שישראל תצליח להגדיר את עתידה בשבועות הקרובים כדי שתוכל, לטובת כולנו, לחזור ולמקד את תשומת הלב במשא ומתן עם הפלסטינים".

 

עבדאללה הוסיף כי חלק מהבעיות עם ישראל קשורות לעניינים פוליטים פנימיים: "אני מבין את זה, אבל אני לא מוכן שזה יבוא על חשבון מה שאבא שלי וראש הממשלה יצחק רבין השיגו כסמל לתקווה ולהזדמנויות עבור פלסטינים, ירדנים וישראלים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
יבקר בירדן? הנשיא ריבלין
צילום: לע"מ
מומלצים