שתף קטע נבחר

הערעור נדחה: חברת הכרייה של בני שטיינמץ תשלם 2 מיליארד דולר

ביהמ"ש בבריטניה קבע כי חברת BSGR תשלם פיצויי עתק לחברת הכרייה הברזילאית ואלה, שתבעה אותה לאחר אובדן זכויות במכרה סימנדו בגינאה

חברת BSGR של איש היהלומים בני שטיינמץ תשלם שני מיליארד דולר לענקית המכרות הברזילאית ואלה (Vale). בית משפט בבריטניה הורה לחברה לשלם לואלה את הסכום בפיצויים עבור מחצבי ברזל בגינאה שנלקחו מהם בשל טענות לשחיתות. על כך מדווח הטלגרף.

 

פרשת זיכיונות הכרייה בגינאה: שטיינמץ יועמד לדין על עבירות שוחד והלבנת הון

סוף לסכסוך: בני שטיינמץ חוזר לעשות עסקים בגינאה

 

BSGR ערערה על ההחלטה, אך הבוקר (שבת) דחה בית המשפט העליון את הערעור. השופט, מיכאל בורטון, אמר כי הערעור חסר ערך. לדבריו, פאנל הבוררות הבינלאומי של בית המשפט בלונדון, שנתן את החלטתו באפריל, פעל בצורה הוגנת ללא "העדפות גלויות, אי סדירות פרוצדורלית... או דעות קדומות". זאת למרות טענותיה של BSGR שהוא פעל בהטיה לכאורה. מחברת האם, Nysco, נמסר שהיא שומרת על עמדתה ונשבעת "להמשיך ולרדוף אחרי הצדק".

בני שטיינמץ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בני שטיינמץ(צילום: AFP)

 

התפנית האחרונה בסאגה ארוכה

ההחלטה היא התפנית האחרונה בסאגה ארוכה המתרחשת סביב אחד ממרבצי עופרת הברזל המשובחים בעולם. ב-2008 העניק נשיא גינאה לשעבר, לאנאזה קונטה, ל-BSGR את הזכויות לכריית עופרת ברזל מהמחצב הרווחי סימנדו (Simandou) בדרום המדינה. החברה הכניסה למיזם את ענקית הכרייה ואלה כדי שתעזור בפיתוח הנכסים. בתמורה, החברה הברזילאית שילמה מקדמה בסך 500 מיליון דולר, חלק מהשקעה כוללת של 2.5 מיליארד דולר.

 

אולם, שתי החברות איבדו את זכויותיהן במכרה ב-2014, כאשר ועדה שהקים מחליפו של קונטה, אלפא קונדה, האשימה את BSGR בקבלת זכויות הכרייה דרך תשלומי שוחד. ואלה תבעה את BSGR בבית המשפט לבוררות, שפסק לטובת הראשונה וחייב את BSGR לשלם 1.2 מיליארד דולר בפיצויים בתוספת ריבית ועלויות, מה שהביא את הסכום הכולל לשני מיליארד דולר.

 

במקביל, תבעה BSGR את גינאה בבית משפט לבוררות בניסיון לקבל בחזרה את זכויות הכרייה, אך משכה בחזרה את התיק מוקדם יותר השנה. זאת כחלק מעסקה שנויה במחלוקת, שבה הסכימה גינאה לבטל את טענות השחיתות נגד BSGR. מוקדם יותר החודש קיבל תאגיד סיני את הזכויות לחציבה במכרה סימנדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים