שתף קטע נבחר

השבוי ששוחרר מהטליבאן אוהב את החוטפים

האוסטרלי טימות'י וויקס, שחזר הביתה אחרי 3 שנים, אומר שחלק מאנשי ארגון הטרור שהחזיקו בו באפגניסטן היו אנשים נחמדים מאוד: "אני לא שונא אותם בכלל, הם רק מילאו פקודות. כמה מהם היו מלאי חמלה וחביבים כל כך"

טימות'י וויקס, המרצה האוסטרלי שהוחזק בשבי הטליבאן במשך יותר משלוש שנים ושוחרר לפני שבועיים בעסקת חילופי שבויים, התייצב הבוקר (א') למסיבת עיתונאים וגולל לראשונה את שעבר עליו בימים שבהם הוחזק על-ידי ארגון הטרור יחד עם חברו האמריקני קווין קינג.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

אוסטרליה טימותי וויקס שבוי שוחרר מה טליבאן (צילום: EPA)
וויקס בשבי ואחרי שחרורו. "לא צריך יותר כלום"(צילום: EPA)

וויקס, בן 50, סיפר כי האמין כל הזמן שישוב הביתה: "מעולם, מעולם לא איבדתי תקווה, ואני חושב שבמצב מהסוג הזה אם מישהו מאבד תקווה – נשאר לו מעט מאוד", סיפר כשלצדו אחיותיו אליס וג'ו קרטר. "ידעתי שבסופו של דבר אעזוב את המקום הזה. זה פשוט לקח יותר זמן משציפיתי".

 

וויקס הודה לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ולראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון על המאמצים שנעשו כדי להביא לשחרורו, וסיפר שכמה מאנשי הטליבאן שהשגיחו עליו בזמן השבי היו למעשה "אנשים נחמדים מאוד".

 

"אני לא שונא אותם בכלל", אמר. "לחלק מהם יש לי כבוד גדול, אהבה גדולה כמעט. חלק מהם היו אנשים כל כך מלאי חמלה, כל כך כל כך נחמדים, וזה באמת גרם לי לחשוב – 'איך הם הגיעו למצב הזה?'. אני יודע שהרבה אנשים לא מכירים בזה, אבל מבחינתי – הם היו חיילים, וחיילים ממלאים פקודות של המפקדים שלהם. אין להם ברירה".

אוסטרליה טימותי וויקס עם אחיותיו שבוי שוחרר מה טליבאן (צילום: EPA)
עם אחיותיו: "האיש מהבלק הוק שאל - אתה בסדר?"(צילום: EPA)

וויקס סיפר כי ביום שבו שוחררו הוא וקינג מהשבי הוא חיבק חלק מאנשי הטליבאן. למרות זאת, כשראה את שני מסוקי הבלק הוק האמריקניים מגיעים לקחת אותם הוא חש הקלה עצומה.

 

"מהרגע שראיתי את המסוקים והועברתי לידי הכוחות המיוחדים ידעתי שהמסע הארוך והמייסר שלי הגיע לסופו", העיד. "מתוך ענן אבק גדול יצאו שישה אנשי הכוחות המיוחדים וצעדו לעברנו. אחד מהם ניגש אליי, כרך את זרועו סביבי, החזיק אותי ושאל: 'אתה בסדר?'. ואז הוא לקח אותי לבלק הוק".

 

החילוץ שנכשל

וויקס וקינג נחטפו באוגוסט 2016 מחוץ לאוניברסיטה האמריקנית של אפגניסטן בבירה קאבול. הפעם האחרונה שבה נראו עד שחרורם לפני שבועיים הייתה בסרטון וידאו שפורסם ב-2017. אז הם הופיעו מול המצלמה חיוורים ומותשים, פרצו בבכי וביקשו מממשלותיהם לדאוג שישוחררו.

 

בתמורה לשחרור השניים שחררה ממשלת אפגניסטן שלושה בכירים בטליבאן, בהם אנאס חקאני, אחיו הצעיר של סירג'ודין חקאני, סגן מנהיג הטליבאן ומי שעומד בראש זרוע הטרור "רשת חקאני" המסונפת לארגון. "רשת חקאני", שבסיסה בפקיסטן, הייתה אחראית לכמה מהפיגועים הקשים ביותר שפקדו את אפגניסטן בשנים האחרונות.

אוסטרליה טימותי וויקס שבוי שוחרר מה טליבאן (צילום: AP)
כבר אפשר לחייך. "דחפו אותי למנהרה"(צילום: AP)

וויקס, תושב מדינת המחוז ניו סאות' וויילס, סיפר הבוקר שלחוויה שעבר הייתה השפעה אדירה עליו. בקול סדוק נזכר: "היו רגעים שהרגשתי בהם שהמוות שלי מגיע בכל רגע ושעולם לא אשוב לראות את האנשים שאני אוהב, אבל תודה לאל אני כאן, אני חי ואני בטוח ואני חופשי. אין בעולם עוד שום דבר שאני צריך".

 

וויקס מאמין שבמהלך תקופת השבי שלו ושל קינג ניסו הכוחות האמריקניים המיוחדים לחלץ אותם לא פחות משש פעמים. לא פעם, הוא מעריך, הגיעו אליהם חיילי יחידת "אריות הים" באיחור של כמה שעות בלבד, אחרי שהשובים שלהם הספיקו כבר להעביר אותם למקום מסתור אחר.

 

מקרה אחד כזה היה לכאורה באפריל השנה. וויקס סיפר שהשובים שלו העירו אותו בשעה שתיים בלילה ואמרו לו שלוחמי דאעש מתקיפים אותם. הם העבירו אותו למנהרה מתחת למקום שבו הוחזק.

אפגניסטן טליבאן חטופים שבויים אוסטרלי טימותי וויקס אמריקני קווין קינג (צילום: AP)
נחטפו ליד האוניברסיטה. וויקס (משמאל) וקינג(צילום: AP)

"עכשיו אני מאמין שאלה היו אנשי 'אריות הים' שבאו לחלץ אותנו", סיפר היום. "אני מאמין שהם היו ממש מעבר לדלת שלנו. ברגע שנכנסו למנהרה – היינו מטר או שניים מתחת לפני הקרקע והיה קול נפץ גדול בדלת הקדמית. השובים שלנו עלו והיו הרבה קולות של ירי". הוא סיפר כי הם דחפו אותו למנהרה וכי ספג מכה ואיבד את ההכרה.

 

בתקשורת האמריקנית אכן דווח בחודשים האחרונים שלפחות מבצע אחד שנעשה בניסיון לחלץ את וויקס וקינג נכשל, כשהלוחמים הגיעו למקום המסתור שלהם שעות אחרי שהועברו ממנו. וויקס סיפר הבוקר כי הוא וקינג הועברו שוב ושוב בין מקומות מבודדים באפגניסטן ובפקיסטן השכנה, ושלעתים קרובות הם הוחזקו בתאים קטנים ונטולי חלונות.

 

העסקה שבה שוחררו וויקס וקינג מחיה את התקווה לחידוש המשא ומתן בין ארה"ב לטליבאן בניסיון להביא לסיום המלחמה של האמריקנים באפגניסטן – שנמשכת מאז 2001 והיא כבר עכשיו המלחמה הארוכה בתולדות ארה"ב. וושינגטון וארגון הטרור ניהלו בשנה האחרונה שיחות ארוכות על הסגת הכוחות האמריקניים מאפגניסטן בתמורה לערבויות ביטחוניות מהטליבאן, אבל באוקטובר הודיע לפתע הנשיא טראמפ על הפסקת השיחות בעקבות פיגוע שבו נהרגו חייל אמריקני ועוד 11 בני אדם בקאבול, פיגוע שאותו ביצע הטליבאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קווין קינג וטימות'י וויקס בתקופת השבי
מומלצים