שתף קטע נבחר

שטרן: "לא קונים מנתניהו מכונית משומשת"; אלקין: "נספק ערבויות להסכם"

נציגי המפלגות התייחסו באולפן ynet להצעות הפשרה בניסיון להגיע לאחדות. ח"כ אלעזר שטרן מכחול לבן: "אי אפשר לסמוך על מועמד עם 3 כתבי אישום". השר אלקין השיב: "עצוב מאוד. מדינת ישראל תלך לבחירות ותחזור עם תוצאות דומות"

 

 

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן) התייחס הבוקר (יום ב') להצעת הליכוד לפתרון המשבר הפוליטי, ולפיה בנימין נתניהו יכהן חודשים ספורים בראש ממשלת האחדות, ואז יעביר את התפקיד לבני גנץ. בראיון לאולפן ynet אמר ח"כ שטרן: "אני מנתניהו לא קונה מכונית משומשת, ואני לא מכיר הרבה שיקנו ממנו מכונית משומשת".

 

- לא תשבו תחת נתניהו? לא דקה, לא שנייה, לא חודש ולא חמישה?

"אנחנו רואים את טובת מדינת ישראל וחיים את הדילמה הזו. דילמה לא פשוטה. אנחנו מבינים שבמערכת הפוליטית יש גם התנגשויות של ערכים, רצונות".

 

- לא תשבו בממשלה תחת נתניהו?

"לא".

 

- אפילו לא דקה?

"אני לא חושב שצריך ללכת לפינות האלה. לא נשב תחתיו".

 

- אומר לכם נתניהו: תנו לי עוד איקס חודשים, וארד מהבמה. יש לכם הזדמנות להוציא את האיש החוצה.

"יש דבר אחד שאתם צריכים להבין, למה שנתניהו יגיד לנו שזה כמה חודשים? הסבר אחד – שהוא לא מתכוון לקיים את זה".

 

- אתם לא מאמינים לו?

"חד-משמעית. מי שיש נגדו שלושה כתבי אישום, מי שהאנשים הכי קרובים אליו אומרים שאי אפשר לסמוך עליו, למה שהוא יסכים לשלושה חודשים? שמעתי על כותרת על בקעת הירדן, שהוא רוצה להחיל את הריבונות. תגידו, זה נראה לכם רציני? בשביל זה הוא רוצה להישאר שלושה חודשים? אני מזכיר שהוא 10 שנים ראש ממשלה ולא החיל ריבונות על בקעת הירדן".

זאב אלקין אלעזר שטרן (צילום: מוטי קמחי, יואב דודקביץ  )
השר זאב אלקין וח"כ אלעזר שטרן(צילום: מוטי קמחי, יואב דודקביץ )

- אז אפשר להגיד שאנחנו בדרך לבחירות?

"לצערי הרב אי אפשר לסמוך עליו".

 

ח"כ שטרן ממשיך הקו המפלגתי ב"משחק ההאשמות" בין הצדדים ומתעקש שהאחריות למבוי הסתום בדרך להקמת ממשלה מוטלת על נתניהו והליכוד: "אין ספק שנתניהו אשם. מישהו עם שלושה כתבי אישום, שמתגולל על מערכת החוק והמשפט, אסור שיהיה ראש ממשלה".

 

- התגוללות לא אסורה בשום חוק ואין שום מניע משפטי...

"מדינת ישראל לא קמה בגלל שהיו חוק וקוד אתי. יש ערכים בסיסיים, מוסריים, של החברה הזו".

 

- אתה רוצה שגדעון סער ינצח את הפריימריז בליכוד?

"באופן לאומי אני חושב שכן. אני לא מתערב בזה, אבל אני רוצה שיהיה שם מישהו שלא נגוע בשחיתות. זו טובתה של מדינת ישראל".

 

- ואז אפשר להקים ממשלה?

"עם כל אחד שיהיה שם, מחר בבוקר נקים ממשלה".

 

 

אחריו התראיין השר זאב אלקין (הליכוד) וענה לחוסר האמון שמביעים אנשי כחול לבן בנתניהו: "כל בקשות צוות המו"מ של כחול לבן בנושא ערבויות לקיום ההסכם - אנחנו מוכנים. למעשה, ייווצר פה מצב לא סימטרי שאנחנו מוכנים להסכים לו בלב כבד מאוד: למעשה הליכוד יהיה מנוע מללכת לבחירות עם מועמד שנגדו יעבור חוק הנבצרות. היום ראש ממשלה יכול לכהן גם אחרי הגשת כתב אישום. למעשה משנים פה חוק עבור בנימין נתניהו, כדי למנוע ממנו להיות ראש ממשלה".

 

- אומרים בכחול לבן שנתניהו ואתם, הצוות שלו, אשפים בתרגילים.

"אני מבין את ההערכה הזו לנתניהו ואלינו שהופכת לפחד קמאי כמעט, שזה קצת מצחיק".

 

- אתם צריכים להעביר את המנדט, מי מבטיח להם שנתניהו לא יעשה שטיק?

"אני מסביר לך שהוא לא יכול. ברגע שעבר חוק הנבצרות - הוא לא יכול לגרור לבחירות כי הוא לא יכול להיות מועמד לראשות ממשלה בפועל. מקסימום לראשות ממשלה בנבצרות".

 

- רבים אומרים שהם לא יישבו עם נתניהו ולא מאמינים בשום הסכם שהוא מציג. אולי פנינו לבחירות וזהו?

"אם זאת הגישה, זה עצוב מאוד. מדינת ישראל תלך לבחירות ותחזור עם תוצאות מאוד דומות. אנחנו מדברים על הצעה של חצי שנה. לא מבקשים תוספת מעל זה. מציעים אחרי זה לכחול לבן להוביל, ואחר כך הכדור יחזור אלינו. כמובן מבקשים שכל התקופה תהיה שוויונית. גם כחול לבן מבינים שבסוף, במצטבר, צריך להתחלק חצי חצי. אם הם ילכו לבחירות, זה הדבר הכי טוב שהם יוכלו להשיג. אז למה לקחת את המדינה לבחירות? בגלל העקשנות של לפיד? בסוף יש פה מדינה והיא יותר חשובה מהשאיפות הפוליטיות של יאיר לפיד".

 

 

"ברכות לנתניהו על המהלך בחברון"

באולפן ynet התראיינה גם פעילת הימין דניאלה וייס והתייחסה להודעה של שר הביטחון נפתלי בנט על תכנון שכונת יהודית חדשה בחברון. "זו שמחה מאוד גדולה", אמרה. "רצינו עוד יותר מכיוון שהפרופורציה בין היישוב היהודי לערבי בחברון היא לצערי לטובת הערבים, אבל התרגלנו להתקדם קמעה קמעה אל פעמי הגאולה. בימים אלה של מתקפות על נתניהו, לא לשכוח שבלעדיו המהלך הזה לא היה מתרחש. בראש ובראשונה אני מברכת את נתניהו".

 

- איפה השכונה תוקם? זה לא בגרון של הפלסטינים?

"ממערכת המכפלה עד השכונה המדוברת יש את בית רחל, בית לאה, ולא רחוק משם בית המכפלה. אני לא אוהבת להשתמש ברובע יהודי. רבעים יהודיים היו בחוץ לארץ, no more. לא בארץ ישראל. אני גם לא אומרת הרובע המוסלמי בירושלים. ירושלים היא יהודית. אבל להגיד שזה בלב הערבים זה פשוט מנותק מהמציאות".

 

- למה מנותק מהמציאות?

"השוק הסיטונאי בחברון הוא רכוש של יהודים. כתוצאה מהכיבוש הירדני הייתה תקלה שהיא תקלה חולפת. היה כיבוש ירדני לא חוקי שלא הוכר על ידי העולם, ולכן מלכתחילה, מאחר שזה היה רכוש יהודי, זה צריך לחזור לידיים ליהודיות".

 

- יש מורכבות, יש שם הרבה פלסטינים, מדברים על אפרטהייד. את לא חוששת שזה יגביר את החיכוך והאלימות?

"כאן אני רוצה לצטט את בוגי יעלון שתמך בנו כשרכשנו בתים מערבים באזור הזה. בוגי ציין שמאוד טוב מבחינה ביטחונית לחזק את האזור הזה. באופן כללי צריך לדעת: ככל שהנוכחות היהודית בחברון תתחזק, כך ירדו החשש מפיגועים, הרמת הראש של טרור, החיכוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, יואב דודקביץ
השר אלקין וח"כ שטרן
צילום: מוטי קמחי, יואב דודקביץ
מומלצים