שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

יועמ"ש הכנסת: ניתן להקים ועדה לדיון בחסינות נתניהו, אך אין חובה משפטית

כחול לבן ביקשה מעו"ד איל ינון חוות דעת בעקבות הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה. הוא קבע כי אין חובה להקים את ועדת הכנסת רק לשם דיון בחסינות, אך אין מניעה שזו תוקם במקרה שיהיה רוב לכך בכנסת. אלא שליברמן מתנגד לכינון הוועדה בשלב זה, ובכך מנטרל את האפשרות לרוב

 

אביגדור ליברמן בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, AFP)
אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, AFP)

היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון קבע היום (ב') כי אין חובה להקים את ועדת הכנסת רק לצורך דיון בחסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו העומד בפני כתב אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים, אך עם זאת אין מניעה שחברי הכנסת יקימו ועדת שכזו אם הם מעוניינים בכך. לפי שעה אין היתכנות להקמת הוועדה משום שישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן מתנגדת לכך, ולכן אין בכנסת רוב לכינונה.

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מסר מוקדם יותר ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את כתב האישום נגד נתניהו, שכאמור יוגש אם ראש הממשלה לא יזכה בחסינות. בכך החל היום באופן רשמי מניין 30 הימים שבהם יכול נתניהו לבקש חסינות.

 

את הדברים אמר עו"ד ינון בתגובה לפנייה של סיעת כחול לבן בשאלה אם יש חובה לכונן את ועדת הכנסת לצורך דיון בחסינות נתניהו בגלל הסירוב של ישראל ביתנו לאפשר את הקמת ועדת הכנסת. "עמדתי היא כי גם כאשר תלויה ועומדת בפני הכנסת בקשת חסינות, אין בהוראת החוק כדי לחייב את הכנסת להקים ועדת כנסת כדי לדון בבקשת החסינות, עוד בטרם הוקמו יתר הוועדות הקבועות, ובנפרד מהן, תוך חריגה מהתנהלותה הרגילה לאחר בחירות", קבע.

עו
יועמ"ש הכנסת, עו"ד אייל ינון (צילום: דנה קופל)

 

 

הוא הוסיף כי "כפי שפירטנו לעיל, תהליך הרכבת הוועדות הוא תהליך פוליטי מורכב, בוודאי בכל הנוגע לוועדת הכנסת שהיא צומת מרכזי בחיי הכנסת ושלהקמתה ולהרכבה יש השלכות משמעותיות וארוכות טווח על החיים הפרלמנטריים. לא ניתן להקים את ועדת הכנסת רק לשם דיון בבקשות לקביעת חסינות, שכן החוק והתקנון אינם מאפשרים הקמתה של ועדה קבועה המוגבלת בזמן או בסמכויות.

 

"כלומר, מעת שהוקמה ועדת כנסת קבועה, גם אם הדבר נעשה בשלב שלפני כינון הממשלה, נתונות לה מלוא סמכויותיה, והיא זו שתלווה את הכנסת לכל תקופת כהונתה. יתר על כן, הנוהג בכנסת הוא שיו"ר ועדת הכנסת משתייך לסיעתו של ראש הממשלה, ולכן מתעורר קושי לבחור יו"ר קבוע בשלב שבו טרם כוננה ממשלה".

 

מוקדם יותר התייחס ליברמן לנושא ואמר בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו: "ראש הממשלה אמר שהוא לא יבקש חסינות. ואם הולך על נבצרות - אי אפשר ביחד. איך אפשר לא להאמין לראש הממשלה? כשיגישו אנחנו נתייחס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: EPA
מומלצים