שתף קטע נבחר

מי יחליף את פרקליט המדינה הפורש? המשנה ליועמ"ש מוותר

סאגת מינוי המחליף לפרקליט המדינה מסתבכת לאחר שהמשנה ליועמ"ש רז נזרי הודיע כי הוא מוותר על התפקיד: "דומני שעו"ד שלמה למברגר, המשנה לפרקליט המדינה, הוא המועמד המתאים מבין המועמדים שציינת"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי הודיע הערב (יום ב') לשר המשפטים אמיר אוחנה כי הוא מוותר על תפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה הפורש שי ניצן. הוא המליץ למנות את המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שלמה למברגר.

 

שי ניצן  בועידת המשפיעים של חדשות 12 (צילום: מוטי קמחי)
יפרוש בעוד שבועיים. שי ניצן(צילום: מוטי קמחי)

"שלום השר, ראשית, תודה על הבעת האמון והכללתי ברשימת המועמדים לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה, משרה שלא ניתן להפריז בחשיבותה", כתב עו"ד נזרי. "עם זאת, כפי שאמרתי לך בשיחת ההיכרות הראשונה שלנו לפני כמה חודשים, בסמוך לכניסתך לתפקיד, כששאלת בסוף השיחה על תוכניותיי לעתיד ועל תפקידים כמו היועמ"ש ופרקליט המדינה - איני רואה עצמי מועמד לתפקיד פרקליט המדינה, והערך המוסף של יכולותיי וניסיוני הוא לאו דווקא בתפקיד זה. כך גם מסרתי זה מכבר ליועמ"ש בשיחות שלנו במהלך החודשים האחרונים כי איני רוצה ואיני מעוניין בתפקיד זה.

 

"מהיכרותי את פרקליטות המדינה, דומני שעו"ד שלמה למברגר, המשנה לפרקליט המדינה, הוא המועמד המתאים מבין המועמדים שציינת לשמש בעת הזו כמ"מ פרקליט המדינה. שוב תודה על הבעת האמון ועל הצעת מועמדותי", הוסיף נזרי.

עו
מוותר על התפקיד. עו"ד נזרי(צילום: דנה קופל)

בצהריים פרסם השר אוחנה את שמותיהם של חמישה מועמדים לתפקיד ממלא מקום זמני של פרקליט המדינה שי ניצן, הפורש בעוד שבועיים. מדובר על תקופה של שלושה חודשים עם אפשרות לארכה של שלושה חודשים נוספים.

 

מלבד עו"ד נזרי נכללו ברשימה המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שלמה (מומי) למברגר; המשנה לפרקליטת מחוז מרכז, אורלי בן ארי-גינזברג; מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, דן אלדד; ופרקליטת מחוז תל אביב אושרה גז.

 

מדובר בממלא מקום בלבד, משום שממשלת מעבר לא רשאית להחליט על מינוי קבוע לתפקיד. השר אוחנה כתב בנדון: "כששאלתי לפני כמה חודשים את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אם לא הגיע הזמן להקים ועדת איתור, שמשך עבודתה בדרך כלל הוא כמה חודשים – השיב לי שלא ניתן בתקופת בחירות או בתקופת ממשלת מעבר להקים ועדת איתור למינוי של פרקליט מדינה קבוע, משרה הקצובה בחוק לכהונה של שש שנים".

 

 

אביחי מנדלבליט אמיר אוחנה (צילום: מאיר אוחיון, אלכס קולומויסקי)
מנדלבליט ואוחנה(צילום: מאיר אוחיון, אלכס קולומויסקי)

גורמים במשרד המשפטים אמרו כי בפרסום רשימה של חמישה מתמודדים, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, השר אוחנה "רוצה לזרוע מתח ופילוג בין הבכירים".

 

לאחר הודעת אוחנה פרסם היועמ"ש הודעה משלו וכתב: "במצב הפוליטי הקיים, אין לדעת מה יהיה משך התקופה שבה ישמש ממלא המקום בתפקידו, ואין לשלול את האפשרות כי מדובר יהיה בחודשים ארוכים. מכלול המאפיינים המפורטים של תפקיד פרקליט המדינה, וההיבטים שעליהם הוא מופקד בתחום אכיפת החוק, מחייבים - במיוחד בנסיבות הייחודיות והחריגות הקיימות בעת הזו - כי ההשפעה הפוליטית על מינוי ממלא המקום תהא מצומצמת ותחומה ככל הניתן. זאת, באופן שיבטיח את עצמאותו של ממלא המקום, את אי-תלותו בגורם הממנה ואת אמון הציבור בטוהר השיקולים העומדים בבסיס המינוי".

 

בהמשך לכך הודיע מנדלבליט לשר המשפטים כי עמדתו היא שיש למנות לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה את המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שלמה (מומי) למברגר, "זאת, בשים לב לוותק הרב של עו"ד למברגר, לתפקידיו הקודמים ולתפקידו הבכיר הנוכחי, לניסיונו העשיר וליכולותיו הגבוהות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
פרקליט המדינה שי ניצן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים