שתף קטע נבחר

קצין חינוך ראשי: "חיילים לא יהודים הם פחות טובים"

ראש הממשלה הורה לרמטכ"ל לערוך בירור עם קצין חינוך ראשי, תא"ל אלעזר שטרן, בעקבות דבריו שפורסמו ב-ynet. שטרן, שביקר בבסיס בצפון, נדהם לגלות שחיילים עולים שאינם יהודים מבקשים להישבע לצה"ל על הברית החדשה. לדברי החיילים, הוא אמר שחיילים לא-יהודים הם "פחות טובים", משום שהקשר שלהם למדינה רופף יותר. בעקבות הדברים קורא ח"כ ברונפמן לרמטכ"ל להדיח את שטרן לאלתר

ראש הממשלה היוצא, אהוד ברק, הורה לרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, לערוך בירור עם קצין חינוך ראשי, תא"ל אלעזר שטרן על דבריו שפורסמו לראשונה ב-ynet, כי חיילים לא יהודים הם "פחות טובים", וכי חיילים לא יהודים "צריכים להתגייר, אחרת ילדיהם לא ישרתו בצה"ל".
חיילים רבים חשו נפגעים מהדברים החריפים, וחלקם פנו ל-ynet כדי לספר על התקרית. ועדת העליה והקליטה של הכנסת תערוך בשבוע הבא דיון בהתבטאויותיו של קצין חינוך ראשי.
האירוע היה בבסיס חיל החינוך מחו"ה אלון, שבו ביקר תא"ל שטרן. אחת המגמות בבסיס, מגמת העולים, מכשירה מדי שנה מאות חיילים עולים, מעלה את רמת העברית שלהם ואת רמת היכרותם עם החברה בישראל ומכינה אותם לשירות ביחידות קרביות, מתוך מגמה לשלבם טוב יותר בחברה הישראלית. באחת הסקירות נודע לשטרן כי חלק מן החיילים מבקשים להישבע לצה"ל לא עם ספר תנ"ך בידם, כי אם על הברית החדשה, ולדברי קצינים בבסיס, הוא הגיב בהלם קשה.
על פי עדויות של חיילים מסגל הבסיס, הורה שטרן לכנס את סגלי המגמות השונות, ופתח בדברים קשים שפגעו ברבים מן החיילים, שחלקם עולים שאינם יהודים וחלקם דרוזים.
"האנשים האלה צריכים להתגייר", אמר שטרן. "אני לא מיסיונר ואני לא רוצה להישמע כמי שמטיף למיסיונריות, אבל יש היום גיורים מאוד נוחים. יש גיור קונסרבטיבי, וגיורים אחרים, והחיילים לא חייבים לעבור גיור אורתודוקסי. הם גם יכולים שלא לשמור שבת ולקיים אורח חיים חילוני, אבל הם חייבים להיות יהודים. אם הם לא יתגיירו, בעוד כמה שנים ילדיהם לא ישרתו בצה"ל. הם יחיו בקבוצה משלהם". בהמשך שיחתו, אמר שטרן כי לדעתו חיילים לא יהודיים הם "פחות טובים", משם שהקשר שלהם למדינה רופף יותר. לדבריו, הוא אינו מתכוון לחיילים הדרוזים והבדואים, שקשרו עם ישראל ברית דמים, אלא לחיילים העולים, שהגיעו לישראל.
כמה מאנשי הסגל מחו על דבריו של שטרן, אולם מרבית האנשים לא הגיבו לדברים, אלא רק לאחר שסיים את השיחה ועזב את הבסיס. לדברי קצינים בכירים בחיל, מחו קצינים בבסיס בפני מפקדיהם על הדברים: "גם אם הוא מביע את דעתו האישית, וגם אם הוא מתכוון לחזק את הזיקה בין החיילים לחברה הישראלית, אין לו כל זכות להתערב בנושא הדת שלהם, להפר את חופש הפולחן ואת זכויות האדם הבסיסיות של חיילים בצה"ל, ובטח לא לפגוע ולהעליב בצורה גזענית את מי שמתגייס ומוכן להישבע לצה"ל ולסכן את חייו", אמר אחד מן המפקדים בבסיס. "מה זה חשוב איזה ספר מחזיק חייל בידו כשהוא נשבע על נכונותו למלא את הוראות מפקדיו ולהקריב את חייו?".

קריאות להדחה

בעקבות הדברים, שיגר ח"כ רומן ברונפמן, יו"ר מפלגת "הבחירה הדמוקרטית", מכתב לרמטכ"ל מופז בו הוא קורא "לקיים בדיקה יסודית ולהדיח את שטרן לאלתר אם אכן אמר את הדברים". ברונפמן כותב למופז: "קצין אשר מפלה את חייליו, שמוכנים להקריב את חייהם למען המדינה, על רקע מוצאם אינו ראוי ואף מסוכן שיעמוד בראש חיל החינוך. דבריו של שטרן הם בגדר גזענות מכוערת".
ח"כ רן כהן (מרצ) תקף את שטרן ואמר כי הוא מדביק לחיילי צה"ל שאינם יהודים תווית בעלת ריח גזעני. כהן הוסיף, כי דבריו של שטרן הם אנטי מוסריים ופוגעים ביסוד השוויון הבסיסי בין חיילי צה"ל. "מפקדי צה"ל חייבים לכבד כל חייל על-פי אמונתו, ובלבד שהוא משרת את הצבא על-פי כישוריו", דברי כהן.

שטרן מגיב: צריך מערך גיור מיוחד

תא"ל שטרן התראיין בעקבות הפרסום לתחנות הרדיו. בין השאר אמר לגלי צה"ל: "מענין שאנשי ציבור שמכירים אותי, קוראים להתפטרות על סמך כותרת ב-ynet. אני לא אמרתי כזה דבר ואני לא חושב שחייל לא יהודי הינו חייל פחות טוב". אולם מיד לאחר מכן הבהיר שטרן: כי "מידת ההזדהות של חיילים לא יהודים קטנה יותר מיהודים. אני חושב שהגיוס אמור להיות מה שמגבש אותנו יחד ובמציאות זה הפוך. מי שלא יהודי, הסיכוי שישאר עימנו נמוך יותר". הוא המליץ "ליצור מערך גיור מיוחד לחיילים".
תא"ל שטרן הסתבך לאחרונה בכמה אמירות מעוררות מחלוקת ומושכות כותרות. הוא פירסם איגרת לחיילים ובה מתח ביקורת על היסוסו של חייל להסתער בקרב, בהתייחס לצנחן עופר שרון שהיסס להסתער בהיתקלות בלבנון בה נהרגו שלושה קצינים מסיירת הצנחנים. האיגרת עוררה ביקורת קשה של הורי חיילים, אולם גם זכתה לתמיכה של חיילים והורים רבים אחרים. בשבועות האחרונים פירסם שטרן איגרת נוספת בה נכתב כי החובה לחלץ פצועים היא חובה יחסית, ואין לחלץ פצוע בכל מחיר, אלא לאפשר למפקדים שיקול דעת.

תגובת דובר צה"ל ל-ynet

"בשיחה עם סגל בסיס המחנה אלון, בעת ביקורו במקום, ציין קח"ר כי קיימת חשיבות גדולה לשירות עולים בצה"ל. בין אם יהודים ובין אם לא. על ידי כך תורמים החיילים למדינה, מתחברים לחברה הישראלית והופכים לחלק ממנה.
עוד ציין קח"ר כי קיימת סבירות נמוכה יותר לעידוד גיוס בקרב חיילים לא יהודים, והוסיף כי יש למצוא דרך ידידותית לגייר חיילים שמעוניינים בכך (כמובן אין הדברים אמורים לגבי חיילי צה"ל הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים).
השיחה עם סגל הבסיס עסקה בנושאים רבים ולא היתה בה כל הכוונה לסגל לעיסוק בגיור החיילים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
שטרן. יהודים טובים יותר
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: אתר הכנסת
ברונפמן. להדיח אותו
צילום: אתר הכנסת
מומלצים