שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  החורף עוד לא הגיע וכבר חסרות תרופות של טבע

  בקופות החולים ובפארמים מדווחים על מחסור מתמשך באקמול פורטה ופוקוס, לוסק ונוסידקס. גורם בענף: התוצאות של טבע גרמו לסגירת מפעלים. טבע: "המחסור ייפתר בתוך מספר שבועות"

  רוקחים ולקוחות מדווחים על מחסור בתרופות מרשם וללא מרשם של חברת טבע, יצרנית התרופות הגדולה בישראל. בקופות החולים וברשתות הפארם אישרו ל"ידיעות אחרונות" שכבר כחודשיים קיים מחסור בתרופה "לוסק" נגד צרבת, וכי יש גם מחסור באנטיביוטיקה "מוקסיפן" בסירופ. "אקמול פורטה" (עם קודאין) לא ניתן להשיג כבר מאפריל.

    

  מחסור בתרופות. בגלל סגירת המפעלים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מחסור בתרופות. בגלל סגירת המפעלים(צילום: shutterstock)

     

  מחסור ניכר גם ב"אקמול פוקוס", אם כי לו יש תחליף בשם "אקסידול". גם "נוסידקס" נגד נזלת חסרה כבר זמן רב וכך גם "סרטרלין", תרופה פסיכיאטרית נוגדת דיכאון. מחסור נרשם גם ב"לקסדין" נגד עצירות של טבע.

    

  ב"אקמול" רגיל של טבע יש מחסור באריזות של 20 כדורים. בענף טוענים כי אחת הסיבות למחסור היא התוצאות הגרועות של טבע שגרמו לסגירת מפעלים. לאחרונה אף פורסם כי בינואר־נובמבר נרשמה צניחה של 40% ביצוא התרופות, שעל רובו המכריע אחראית טבע.

   

   ( )

   

  גורם בענף אמר כי "טבע סגרה 14 מפעלים בעולם וזה ודאי משפיע על כושר הייצור שלה בכל העולם, ומן הסתם ישראל לא המקום הכי חשוב להם. אנחנו חווים מחסורים בחצי השנה האחרונה. הם מגיעים בגלים, מפעם לפעם". לדברי יו"ר איגוד הרוקחים דודו פפו, קיימים חוסרים בכל חברות התרופות. "המחסור במגוון התרופות קיים כבר כ־4 שנים והוא מאוד דרמטי. גם אם יש חלופות בחלק מהמקרים, החולים לא תמיד מעוניינים בהן מאחר שהן לא תמיד פועלות כמו המקור.

   

  "לא רק התרופות של טבע חסרות אלא גם "זנקס" נגד חרדה שחסרה כבר מספר חודשים וכך גם "אלפרליד", המקבילה שלה. חסרה גם גלולת "יאז" לנשים. קיבלנו גם הודעה שמזרקי "אפינפרין" בהפסקה זמנית ואין יבוא מקביל. סיבה עיקרית למחסור היא הרגולציה המכבידה. מחירים רבים מוכתבים על ידי משרד הבריאות, דבר שפוגע ברווחיות כך שליבואנים לא כדאי לייבא וליצרנים לא כדאי לייצר. חלק מהסיבות לוגיסטיות, אבל לא ייתכן שיש חוסרים של חודשים ושנים בתרופות".

   

  צרכן שנאלץ לרדוף אחר התרופות הנעלמות סיפר ל-ynet: "אני נוטל לוסק נגד צרבות ואקמול פוקוס נגד כאבי ראש קשים. "במקום אקמול פוקוס לקחתי תחליף, מותג פרטי של אחת הרשתות והוא דווקא הגדיל לי את כאב הראש. התחליף של לוסק חלש עבורי.

    

  "היה לי סטוק בבית והוא נגמר. אנע מגיע לבית מרקחת של סופר-פארם: אין. בקופה: אין בשור טבנצ'ניק בת"א: אין. אין לאף אחד תרופות. והרוקחים אומרים לי: 'אנחנו לא רואים מתי זה ישתנה ולא רואים את הסוף'. ואתה תחיה עם זה. תסבול".

    

  תגובות

  מטבע נמסר בתגובה: "כפי שהודענו לפני מספר חודשים, כמה תכשירים עלולים להיכנס לחוסר זמני בישראל. אנו עושים כל מאמץ כדי להקטין את ההשפעה על המטופלים, ובכל זאת, בימים האחרונים מורגש מחסור קצר־מועד בלוסק, אקמול פוקוס ואקמול פורטה בחלק מבתי המרקחת. המחסור ייפתר בתוך מספר שבועות. אין מחסור באקמול".

    

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "חברות התרופות מחויבות לדווח לנו על כוונה להפסיק שיווק ובאחריות קופות החולים לדאוג למלאי מתאים למטופלים. המידע על הפסקות שיווק מפורסם לציבור באתר המשרד. בכל העולם מדי פעם נוצרים מחסורים בתרופות שנובעים מבעיות איכות וזמינות מלאי. המשרד דואג לברר את הנושא עם חברות התרופות ולהציע חלופות טיפוליות".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים