שתף קטע נבחר

לטייל בארץ, עם החברים והמגבלות

במטרה להנגיש את פעילות הסיירים לכל האוכלוסייה, בחוגי הסיירות בירושלים קיימת קבוצה לילדים עם צרכים מיוחדים. הילדים, חלקם עם אוטיזם, אספרגר ומוגבלויות אחרות, מגיעים פעם בשבוע לפעולה בנושאי טבע

אור בן ה-12 חלם לצאת לטיולים בטבע כמו אחיו הגדולים, חניכים בחוגי סיירות של החברה להגנת הטבע. אך כילד עם צרכים מיוחדים, הכוללים תסמונות אלכוהול עוברית ועיכוב התפתחותי, זו לא משימה פשוטה בכלל.

 

לשמחתו, בשלוש שנים האחרונות פועלת בירושלים קבוצת חוגי סיור של בני נוער עם מוגבלויות, שמאפשרת לו להרגיש כמו ילד רגיל. "כיף לי בחוגי סיירות ואני אוהב מאוד להיות בחוג עם הילדים והמדריכות. להיות בטבע, עם בעלי חיים וצמחים, עוזר לכולם", מסביר אור.

 

 "אחרי חיפושים מצאנו את החוג הנפלא בירושלים שמאפשר לילדים מיוחדים להשתלב בחוגי סיירות", מספרת מירי, האם במשפחת האמנה המגדלת את אור.

 

"אור סובל מחרדות קשות וממש לא היה מובן מאליו שישתלב בחוגים. המעטפת שיצרו בחוג מאפשרת לו להיות בחוג ולהתמודד עם החרדות שלו. אור מחכה ומצפה בכיליון עיניים ללכת לחוג, הוא מתגאה בפני כולם שגם הוא בסיירות".

 

אור בחוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע (צילום: החברה להגנת הטבע)
מגיעים חניכים מכל גווני האוכלוסיות המיוחדות(צילום: החברה להגנת הטבע)

 

עוד היא מוסיפה, "פריצות הדרך נראות לנו קטנות, אבל הן לא מובנות מאליו בכלל כשמדובר באור – אפילו העובדה שהוא יכול להיות בחוג, אחר הצהריים, לבד, בלי אחד מההורים, זה מדהים. התקדמות נוספת היא היכולת החדשה להפנים תכנים, בין היתר לדבר על צמחים שונים שהכיר".

 

 

את הקבוצה לילדים עם צרכים מיוחדים יזמה יעל לוי, בת 19 מירושלים, שביקשה להנגיש את פעילות הסיירים לכל האוכלוסיה. הילדים, חלקם עם אוטיזם, אספרגר ומוגבלויות אחרות, מגיעים פעם בשבוע לפעולה בנושאי טבע.

 

להרגיש את העלים, לטעום מהפירות, והכל יחד

 

"מגיעים חניכים מכל גווני האוכלוסיות המיוחדות, שמחכים בקוצר רוח לצאת לטבע, לשמוע את הציפורים, להרגיש את העלים, לטעום מהפירות, והכל יחד עם החברים שאיתם יש להם שיח משותף וחוויה יחודית, מתוך ידיעה מהי הרגשת שונות" אומרת לוי.

 

אור בחוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע (צילום: החברה להגנת הטבע)
"הצורך לעמוד באתגרים קבוצתיים משותפים מייצר שיתוף פעולה, לכידות ותחושת שייכות קבוצתית"(צילום: החברה להגנת הטבע)

 

החלק המאתגר עם הקבוצה הוא טיולים בשטח, ועל כן לצוות ההדרכה הרגיל מתווספים בני נוער כחונכים אישיים. "הצורך לעמוד באתגרים קבוצתיים משותפים מייצר שיתוף פעולה, לכידות ותחושת שייכות קבוצתית", מסביר יוני גורן, מנהל תחום נוער בחברה להגנת הטבע.

 

"הטיול בטבע מאפשר להשתמש בחושים אחרים מאלו שפעילים ביומיום, מפתח את הרגישות לאחר ולסביבה, מחייב דחיית סיפוקים ומוביל להגדלת העצמאות", השבוע צוין בישראל ובעולם היום הבינלאומי לשוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות, ואני מקווה שבשנה הבאה נוכל לפתוח חוגים כאלו גם ביישובים נוספים במדינה. זה חשוב לנו, כמו שזה חשוב לבני הנוער הכל כך מיוחדים האלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: החברה להגנת הטבע
"להיות בטבע, עם בעלי חיים וצמחים, עוזר לכולם"
צילום: החברה להגנת הטבע
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים