שתף קטע נבחר

100 קברים חוללו בבית עלמין יהודי בצרפת

צלבי קרס רוססו על המצבות בבית העלמין הממוקם בכפר ווסטהופן, הסמוך לשטרסבורג. בקהילה היהודית אובדי עצות: "פעילי הימין הקיצוני מתעתעים בכוחות הביטחון, זה המקרה השלישי בתוך פחות משנה"

מקרה נוסף של אנטישמיות בצרפת: צלבי קרס רוססו על יותר ממאה מצבות בבית העלמין היהודי בכפר ווסטהופן שבחבל אלזס – כ-30 ק"מ צפונית לשטרסבורג. הבוקר (יום ג') גילו מבקרים במקום את השחתת הקברים והזעיקו את המשטרה. האתר נסגר למבקרים ואנשי המחלקה לזיהוי פלילי אספו ממנו ממצאים בניסיון להתחקות אחר האחראים לפשע השנאה.

צלבי קרס על קברים בבית עלמין יהודי בצרפת ()
מקרה שלישי בתוך פחות משנה. המצבות שהושחתו

 

צלבי קרס על קברים בבית עלמין יהודי בצרפת ()

בית העלמין בווסטהופן פועל בכפר מהמאה ה-16 ועד היום, וטמונים בו, בין היתר, בני משפחה של רבה של פריז הרב יצחק גוגנהיים. עם היוודע דבר חילולו הבוקר, הגיעו למקום מושל המחוז וכן הרב של שטרסבורג וחבל אלזס, אברהם וייל. מחר צפוי לבקר בו גם שר הפנים הצרפתי.

 

הרב וייל, המשמש גם כחבר המועצה העליונה של ועידת רבני אירופה, אמר בעקבות האירוע: "לצערנו הרב זהו המקרה השלישי של חילול בית עלמין יהודי בתוך פחות משנה. הפושעים - ככל הנראה מהימין הקיצוני - ריססו רק לפני כשבוע כתובת לא ברורה בראשי תיבות על בית ספר יהודי באזור. אנו מזועזעים ונחרדים".

 

"לפני שבועיים נועדתי עם פיקוד המשטרה הבכיר בעניין", סיפר הרב המקומי, "פעילי הימין הקיצוני מתעתעים בכוחות הביטחון כאן ופוגעים עשרות פגיעות גם במהגרים. על הרשויות למצוא את הדרך למצות את הדין בנחישות נגד המבצעים השפלים".

 

בשנה האחרונה חוללו בתי העלמין בהרלסהיים ובכפר קווצנהיים, הסמוכים אף הם לשטרסבורג, ועל כמאה מצבות רוססו כתובות נאצה וצלבי קרס. הסמל הנאצי רוסס גם על האנדרטה לזכר קורבנות השואה. על אחת המצבות נמצאה הכתובת "הזאבים השחורים". כעבור כמה ימים כינסו פוליטיקאים מכל המפלגות בצרפת עצרות בכיכרות הערים המרכזיות נגד האנטישמיות. בעצרת המרכזית, שנערכה בפריז, השתתף גם ראש הממשלה אדוארד פיליפ.

 

בתוך כך אישרה הערב האסיפה הלאומית של צרפת (הבית התחתון של הפרלמנט) הצעת חוק הקובעת כי אנטי-ציונות היא צורה חדשה של אנטישמיות. ההחלטה התקבלה ברוב של 154 תומכים מול 72 מתנגדים. הצעת החוק עברה בחודשים האחרונים שינויים על רקע דיון ציבורי סוער בעניין, ולבסוף רוככה ואושרה כהחלטה הצהרתית בלבד, ולא כחלק מחוק העונשין במדינה.

 

חבר הפרלמנט היהודי מאיר חביב הציג באסיפה את עמדת מפלגתו (UDI) במסגרת הטיעונים בעד ונגד החוק. בנאומו הוא חזר על החיבור בין העם היהודי לארץ ישראל והסביר למה החוק חשוב לא רק ליהודים: "המדיניות הצרפתית במאבק נגד האנטישמיות היא כישלון. יש התפרצות של תקיפות אנטישמיות. 12 צרפתים נרצחו בגלל היותם יהודים מאז 2003. מחצית מהמעשים הגזעניים בצרפת בוצעו נגד יהודים אף שהם מהווים פחות מאחוז האוכלוסייה. מול הדחיפות היו הרבה נאומים ומעט מאוד מעשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים