שתף קטע נבחר

צה"ל מינה אלוף במיל' לבדיקת נתוני גיוס חרדים: "לא זיוף, היו פערים"

דובר צה"ל הדף את הטענות שלפיהן כמויות החיילים החרדים שעליהם דיווח הצבא נופחו במשך שנים. בצה"ל הסבירו כי נעשתה בדיקה חוזרת של נתוני הגיוס, שכללו גם חיילים מרקע חרדי שלא עמדו בהגדרות הקבועות בחוק. "בלב הפער נמצא אופן שיטת החישוב", הסבירו

 

ארכיון (צילום: עופר עמרם ) (צילום: עופר עמרם )
ארכיון(צילום: עופר עמרם )

דובר צה"ל פרסם בצהריים (יום ד') התייחסות לדיווח שלפיו המדור לגיוס חרדים "ניפח" במשך שנים ארוכות את מספר המתגייסים החרדים כדי להתקרב ליעדי הגיוס ולהימנע מביקורת ציבורית. "הטענה כי זויפו נתוני גיוס החרדים - אינה נכונה", אמרו בצה"ל. עם זאת, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי מינה את אלוף במיל' רוני נומה לבחינת אופן איסוף הנתונים.

 

לפי הדיווח שפורסם מוקדם יותר בכאן רשת ב', מנהלת חרדים חדשה בצה"ל שהוקמה ב-2018 והחלה לבצע בדיקה עצמאית של מספר החרדים שהתגייסו לשירות צבאי, מצאה פערים של מאות אחוזים בין מספר החרדים שדווחו בעבר לבין מספר החיילים החרדים בפועל.

 

בדיווח נטען עוד כי במשך שנים המדור לגיוס חרדים זייף בכוונה את מספרם של החיילים החרדים שהתגייסו לצה"ל כדי לעמוד ביעדי הגיוס. הדיווחים המנופחים אף הועברו לגורמים שונים בתוך הצבא ומחוצה לו, בהם הרמטכ"ל, שר הביטחון וועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

אלוף במיל' נומה (צילום: ליאור עפרון, במחנה) (צילום: ליאור עפרון, במחנה)
אלוף במיל' נומה(צילום: ליאור עפרון, במחנה)

 

בתחקיר שפרסמה כרמלה מנשה נמצא כי בשנת 2017 דיווח צה"ל על 3,070 חיילים חרדים שגויסו לצה"ל, אולם בפועל התגייסו רק 1,300 חיילים. בשנת 2011 היו 600 מתגייסים, אך בפועל דווחו על 1,200 חרדים שהתגייסו, ובכל שנה הגדילו את המספרים ודיווחו על עלייה. בצה"ל הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם מתגייסים שאינם חרדים וכאלה שאינם דתיים כלל.

 

בסוף 2018 הוקמה מנהלת חרדים צבאית חדשה שבראשה עומד סגן אלוף תלם חזן. הוא התבקש לדווח על מספר החרדים שהתגייסו באותה שנה, ערך ספירה עצמאית ופנה לכלל יחידות צה"ל - ומצא כי בצבא משרתים 1,650 חיילים חרדים בלבד. חזן, כך לפי הדיווח, התבקש על ידי גורמים בצבא לנפח את מספר החרדים כך שיתאימו לנתוני 2017 שעמדו על 3,070 חיילים חרדים.

 

"הנתונים הוצגו לרמטכ"ל" 

דובר צה"ל מסר בעקבות הדברים כי "במסגרת בדיקה שיזם צה"ל שנעשתה לאחרונה, נבדקו בשנית נתוני גיוס החרדים בשנת 2017. בבדיקה זו התגלו פערים ביחס לספירה הקודמת שנעשתה על ידי צה״ל, בלב הפער נמצא אופן שיטת החישוב.

 

"במסגרת בדיקה חוזרת זו, נערך פילוח המבחין בין מתגייסים שלמדו לפני גיוסם שנתיים ומעלה במוסד חינוך חרדי, כהגדרת החוק, לבין מתגייסים חרדיים נוספים שזוהו כמי שניהלו אורח חיים חרדי לפני גיוסם. גם בשנים עברו נספרו כמתגייסים חרדים, חיילים מרקע חרדי, אשר לא עמדו בכלל ההגדרות הקבועות כיום בחוק, אך מהותית נמצא כי ניהלו אורח חיים חרדי".

 

עוד אמר דובר צה"ל כי "מבדיקה ראשונית עולה כי בספירה נתגלו פערים, אך מקורם אינו נובע, בשום צורה ודרך, מניסיון מערכתי של צה"ל להטעות בנתונים. האירוע תוחקר באכ"א והנתונים הוצגו לרמטכ"ל לפני כמה שבועות.

 

"בעקבות אירוע זה הרמטכ"ל הנחה להעמיק, לבחון ולהשלים את אופן החישוב, כמו כן להציג את הנתונים המדויקים בהתאם לחוק ולבנות תוכנית להגדלת מספר החיילים החרדים שיתגייסו".

 

הרמטכ"ל כוכבי מינה כאמור את אלוף רוני נומה, שהיה בין היתר מפקד פיקוד מרכז ומפקד מפקדת העומק, לבחינת איסוף הנתונים של גיוס החרדים בין 2011 ל-2018. "צה"ל הוא גוף אשר בודק ומבקר את עצמו כל העת באמצעות מנגנוני תחקור ובקרה", אמרו בדובר צה"ל. "כך נעשה גם במקרה זה וכך ייעשה גם בעתיד. צה"ל חוזר ומדגיש כי הפער התגלה במסגרת פעולות הבקרה הפנימיות. צה"ל יפעל בשקיפות ויעדכן בממצאים בסיום הבדיקה של אלוף במיל' רוני נומה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
חרדים בלשכת גיוס
צילום: עופר עמרם
מומלצים