שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח: זו העיר עם תוחלת החיים הגבוהה ביותר

  דו"ח למ"ס לגבי השנים 2013-2017 מגלה: תוחלת החיים של יהודים גבוהה משל ערבים, העשירים חיים יותר וביישובים הערבים שיעורים גבוהים של תמותה ממחלות לב, שיעורי אשפוז כללי, סוכרת ועודף משקל

  דו"ח הלמ"ס: ברמת-גן תוחלת החיים הגבוהה בישראל ובאום אל-פחם הנמוכה ביותר.

   

  מבין הערים הגדולות בישראל, בהן חיים יותר מ-100,000 תושבים, ברמת גן תוחלת החיים הגבוהה ביותר ועומדת על 84.6. לעומתה בבת ים, תוחלת החיים הנמוכה ביותר מבין הערים הגדולות - 81 שנים. כך עולה מדו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המתפרסם היום (ד') לגבי השנים 2017-2013.

   

  מה משפיע על תוחלת החיים שלנו?

  חיסונים, תזונה וגנים: מה מאריך לנו את תוחלת החיים

  מחקר ענק: דיאטה דלת פחמימות עלולה לקצר את חייכם

  עד כמה קרוב המדע לפיצוח סוד נעורי הנצח

   

   

   

  מבין הערים בישראל שבהן 99,999-50,000 תושבים, במודיעין עילית תוחלת החיים הגבוהה ביותר (87.6) ובאום אל-פחם - הנמוכה ביותר, 79 שנים. שלוש מתוך ארבע הערים עם תוחלת החיים הנמוכה ביותר הן ערים ערביות או מעורבות: אום אל-פחם, לוד ורמלה.

   

  מדו"ח הלמ"ס עולה כי ככל שהמדד החברתי-כלכלי של היישוב גבוה יותר, כך סך התמותה ביישוב, התמותה ממחלות לב, תמותת תינוקות, הימצאות סוכרת ושיעור שחרורים מאשפוז נמוך יותר. קשר זה חזק יותר ביישובים יהודיים ומעורבים ואילו ביישובים ערביים, בחלק מהמדדים לא נמצא קשר.

    

  פערים בין היישובים הערביים ליישובים היהודיים

  בכל הרמות הגאוגרפיות שנמדדו נמצא כי תוחלת החיים של יהודים ואחרים גבוהה משל ערבים. בממוצע ארצי לשנים 2013-2017, תוחלת החיים של יהודים ואחרים עמדה על 83.1 שנות חיים, 84.9 לנשים ו-81.1 לגברים.

   

  אצל הערבים תוחלת החיים עמדה על 79.5, 81.4 לנשים ו-77.4 לגברים. ביישובים הערביים שיעורים גבוהים של תמותה ממחלות לב, שיעורי אשפוז כללי, שיעורי סוכרת ועודף משקל או השמנה בכיתה ז'. ביישובים יהודיים שיעורים גבוהים של תמותה מסרטן.

   

  שיעורים גבוהים של עודף משקל ביישובים הערביים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שיעורים גבוהים של עודף משקל ביישובים הערביים(צילום: shutterstock)

   

  העשירים חיים יותר: מהדו"ח עולה כי קיים קשר חיובי בין הרמה החברתית-כלכלית של היישוב לבין תוחלת החיים. ככל שהמדד החברתי-כלכלי של היישוב גבוה יותר, כך תוחלת החיים שבו גבוהה יותר. מגמה זו נכונה למעט מספר יישובים שבהם למרות הרמה החברתית-כלכלית הנמוכה, תוחלת החיים גבוהה - מודיעין עילית, בני ברק, ביתר עילית, בית שמש וירושלים.

   

  בהשוואה ארצית של סיבות התמותה נמצאו מספר הבדלים בין אזורי מגורים. למשל, שיעורים נמוכים של תמותה מסרטן נמצאו במחוז ירושלים ובאזור יהודה ושומרון, ואילו השיעור הגבוה ביותר של תמותה מסרטן - במחוז דרום.

   

  שיעור התמותה מסרטן הגבוה ביותר שנמצא הוא בעיר אשקלון, עם 441 מקרים מכל מאה אלף תושבים. שיעור התמותה מסרטן הנמוך ביותר הוא בתל-אביב יפו, עם 370 מקרי מוות מסרטן מכל מאה אלף איש.

   

  במחוז הצפון נרשמו שיעורי התמותה ממחלות לב הגבוהים ביותר. בפסגה - עמק יזרעאל עם 293 נפטרים ממחלות לב מכל מאה אלף איש, בעוד שהנתון הנמוך ביותר הוא בעיר הבירה ירושלים ועומד על 196 בלבד.

   

  לתמותה ממחלות זיהומיות נמצאו השיעורים הגבוהים ביותר במחוז הדרום, לעומת שיעורים נמוכים במחוז הצפון.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איפה חיים יותר?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים