שתף קטע נבחר

מחקר: האם צבעי שיער ומחליקים מגבירים את הסיכון לסרטן השד?

חוקרים מצאו סיכון מוגבר לסרטן שד בקרב נשים שהשתמשו בצבעי שיער ומחליקי שיער, הסיכון עלה ככל שעלתה תדירות צביעת והחלקת השיער. בסיכון הגבוה ביותר: נשים שחורות

חשש נוסף מסיכוני הכימיקלים לשיער: חוקרים בארה"ב מצאו שתכשירים לצביעת שיער ולהחלקתו עלולים להגביר את הסיכון להיווצרות גידולים סרטניים בשד. את הממצאים פרסם כתב העת הבינלאומי לסרטן.

 

בעבר עלו תהיות לגבי בטיחות הכימיקלים לצביעת והחלקת שיער, אולם הממצאים בספרות הרפואית היו לא עקביים. במחקר החדש נבדקו 46,709 נשים שהיו חלק ממחקר "אחיות", שנקרא כך משום שלכל אחת מהנבדקות הייתה אחות שאובחנה כחולה בסרטן השד, אך הן עצמן לא היו חולות.

 

סיכון גבוה ב-9% לסרטן השד בקרב נשים שהשתמשו בקביעות בצבעי שיער (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
סיכון גבוה ב-9% לסרטן השד בקרב נשים שהשתמשו בקביעות בצבעי שיער(צילום: shutterstock)

 

עם תחילת המחקר הנשים מילאו שאלונים על מוצרי השיער בהן השתמשו בשנה האחרונה. יותר ממחצית מהנשים, 55%, דיווחו שהשתמשו בצבע קבוע ו-75% מהנשים השחורות אמרו שהשתמשו בתכשירים כימיקלים ליישור שיער.

 

בסך הכל נמצא סיכון גבוה ב-9% לסרטן השד בקרב נשים שהשתמשו בקביעות בצבעי שיער, בהשוואה לאלה שלא צבעו את השיער. אבל בקרב נשים שחורות, הסיכון היה גבוה במיוחד: החוקרים מצאו כי אצלן הסיכון ללקות בסרטן שד היה גבוה ב-45 אחוז. הסיכון הזה עלה ל-60% אם הן צבעו את שיערן בתדירות גבוהה יותר, לפחות כל חמישה עד שמונה שבועות. לא היה הבדל בין צבעים כהים או בהירים.

 

שיער (צילום: shutterstock)
סיכון גבוה יותר ללקות בסרטן השד בגלל צבע. נשים שחורות(צילום: shutterstock)

 

השימוש במחליקי שיער הוביל לסיכון גבוה ב-18% לסרטן שד, ועלה ל-31% אם הנשים השתמשו בו לפחות כל חמישה עד שמונה שבועות. הסיכון היה גבוה יותר כאשר הנשים ביצעו החלקת שיער לנשים אחרות, ככל הנראה בשל שאיפת אדים מהכימיקלים.

 

החשש מפני כימיקלים לצביעת שיער או החלקה עלה משום שהמוצרים הללו מכילים יותר מ-5,000 כימיקלים, כולל חומרים העלולים לפגוע בחומר התורשתי DNA, או אלה שעלולים לפגוע במערכת ההורמונלית בגוף. הכימיקלים עלולים לחדור לזרם הדם ולהגיע לכל הרקמות, כולל השדיים.

 

  ( )

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה: ShutterStock
הקשר בין צבע בשיער לסרטן השד
אילוסטרציה: ShutterStock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים