שתף קטע נבחר

גדעון סער מחריף את הטון: "הסתה פרועה מנתניהו, אם יוביל - נפסיד לשמאל"

בריאיון לאולפן ynet עלה ח"כ גדעון סער למתקפה חריפה נגד ראש הממשלה, והזהיר: "בראשות נתניהו נמסור את השלטון לשמאל בהתנדבות". עוד האשים את נתניהו: "כל ההסתה מגיעה ממנו. מי שקורא לפריימריז מותקף באלימות. פרקטיקות של בריונות שמעולם לא היו בליכוד". צפו בריאיון המלא

 

 

ח"כ גדעון סער מסלים את הטון נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, מאשים אותו בהסתה פרועה ומזהיר כי הליכוד בראשות נתניהו "ימסור במתנה" את השלטון לשמאל. בריאיון לאולפן ynet אמר כי ראשי ערים שהתייצבו לצידו וקראו לפריימריז הותקפו באלימות.

 

הוא האשים את ראש הממשלה ואת בנו בהסתה נגדו בתוך הליכוד: "מגיעים למקום מאוד מסוכן. כל ההסתה הזאת מגיעה מראש הממשלה, והוא מעולם לא יצא נגדה. הסתה פרועה מתנהלת מטעמו".

  

בדרך לבחירות: ליברמן אומר כי אופציית האחדות וממשלה צרה ירדו מהפרק

שבוע למנוע בחירות חדשות: מי יכול להרוויח מהן

לחץ בליכוד לאשר ביום א' פריימריז לראשות המפלגה

 פותח מבערים: מחנה סער מאתגר את נתניהו בליכוד

 

גדעון סער באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
גדעון סער באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)
 

 

נתניהו ליכוד הליכוד גדעון סער (צילום: שרון רביבו)
סער ונתניהו(צילום: שרון רביבו)
 

 

על בכירי הליכוד שתקפו אותו באחרונה אמר סער: "כל אחד מהם יש לו אינטרסים אישיים, כל אחד אמר 'אני שואף להיות יו"ר הליכוד', ולכן הדברים האלה מבארים את שאלתכם. השאלה האמיתית שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא איך הגענו למצב כתנועה דמוקרטית שמי שקורא להתמודדות דמוקרטית אומרים עליו 'בגידה' ו'זו כבר תקיעת סכין בגב'. לא רק אני ובני משפחתי מותקפים בצורה מכפישה, בצורה אלימה, גם כל מי שמעז מקרב ראשי הרשויות המקומיות לצאת ולומר שצריך לקיים פריימריז, כל אחד מהם מותקף באלימות. הגענו לזה שבשבוע שעבר התקיים כנס בהוד השרון, בפנים הייתה אהדה אדירה, ובחוץ הייתה משטרה כדי לאפשר את הכנס. והיו שם אנשים, לא מהוד השרון, עם קריאות מסיתות".

 

 

- צדקת כשאמרת "פריימריז עכשיו"?

"אני התרעתי שאנחנו הולכים לבחירות שלישיות מטורפות שימשיכו לתקוע את המדינה בחוסר תוחלת, שיהיו על חשבון הכיס של הישראלים, שימשיכו לשסע את החברה הישראלית ולהעמיק את השסעים בה. אני הצעתי לפני שבועיים 'בואו נלך לפריימריז מוקדמים ונגיע לתוצאה שתאפשר לשנות את רוע הגזירה'.

 

"אתם תראו עכשיו, אם אנחנו נלך לבחירות, פריימריז יתקיימו באותו לוח זמנים מהיר שאפשר היה לקיים אותו כדי למנוע בחירות שלישיות. חבל מאוד, זה אחד ממצעדי האיוולת, אולי הגדול מכולם של המערכת הפוליטית בישראל, שמנותקת לחלוטין מהציבור ומטובת העם והמדינה".

 

- מי אשם?

"אני לא רוצה לחלק נטל של אשמה, אבל בסופו של דבר היה דבר אחד הגיוני לעשות אם אנחנו רוצים למנוע את העברת השלטון ליריבינו הפוליטיים, ולהציל את המדינה מהמשך המשבר הפוליטי שבו היא נמצאת כבר שנה.

 

"אם נתניהו ימשיך להוביל את הליכוד, יש שתי אפשרויות: אחת, שנמשיך להיות באותו מצב ואף אחד לא יוכל להקים ממשלה. שתיים, שנמסור את השלטון ליריבינו הפוליטיים במתנה, וזאת הסכנה שאני רואה כרגע".

 

 
 
- השר ישראל כץ אמר שהתחלת להחתים 61 חברי כנסת.

"ישראל כץ, במקרה זה ולא רק במקרה זה, האמת אינה נר לרגליו. אני לא החתמתי אף אחד. אף אחד מאיתנו לא החתים. לי יש מנדט מהליכוד, מבוחרי הליכוד. הם בחרו בי, ואני הצעתי להעביר את ההכרעה לחברי הליכוד.

 

"מי שטרפד את זה היו כל אותם חסרי חוליות שנתנו גיבוי במצב שהם יודעים שהם ממשיכים לתקוע את המדינה, והם יודעים שהם מסכנים את שלטון הליכוד, ולמרות זאת הם ממשיכים ללכת במצעד הזה. אגב, לא בעיוורון אלא בעיניים פקוחות. לכולם ברור לאן זה מוביל".

 

- אתה קורא לחבריך חסרי חוליות.

"כל אלה שמעדיפים אינטרס אישי על אינטרס של מדינת ישראל והתנועה - כך אני קורא להם".

 

- ואתה תתמודד בפריימריז.

"בוודאי. הבהרתי שאני אתמודד, יש חוקה ברורה לליכוד. החוקה קובעת שיהיו בחירות ערב בחירות כלליות. יהיו בחירות להנהגת הליכוד. רק חבל לי על דבר אחד - שלא עשינו את זה בעיתוי שיכול למנוע בחירות שלישיות".

 

- אתה יכול להגיד שגדעון סער מוריד מסדר היום תרחיש שבמסגרתו אתה מחתים ומפצל?

"איך אפשר להוריד מסדר היום דבר שמעולם לא היה על סדר היום? אני איש ליכוד, קיבלתי את המנדט מחברי הליכוד. לי יש דרך הגונה, ואני גם לא שם את האינטרס האישי שלי לפני האינטרס של התנועה והמדינה".

 

- רצית לקחת את המנדט.

"אני חזרתי ואמרתי, כל עוד נתניהו יו"ר הליכוד יש לו כל הסמכויות. אני הצעתי לעשות את ההתמודדות על מנת לאפשר את השינוי במצב שאנחנו נמצאים בו. מי שמחליט הם חברי הליכוד. אני לא אמרתי שום דבר, הצעתי להעביר את ההכרעה ל-120 אלף חברי הליכוד.

 

"הליכוד היא תנועה דמוקרטית, ועכשיו תראו לאן הגענו. אנחנו הצענו חצי שנה לנתניהו, ואז למסור את השלטון לכחול לבן. זאת אומרת שאנחנו מוכנים למסור את השלטון ליריבינו, רק חס וחלילה לא למישהו אחר מתנועת הליכוד".

 

- תסביר.

"איך אפשר להסביר? אני לא מקבל את התפישה שזה או נתניהו או כלום, שאחרי נתניהו לא יהיה כלום. נתניהו הוא מנהיג גדול, אבל הליכוד היא תנועה שהוציאה ותוציא מנהיגים גדולים מקרב שורותיה. בלתי סביר שהגענו למצב שאנחנו מציעים חצי שנה, ואחרי חצי שנה להעביר את השלטון ליריבינו הפוליטיים".

 

אביגדור ליברמן בני גנץ ביבי נתניהו  (צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)
נתניהו, ליברמן וגנץ(צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)
- איך זה קרה לכם?

"אני מסביר. אני מסתכל על טובת התנועה וטובת המדינה. טובת המדינה היא לסיים את המשבר הפוליטי הזה, מנהיגות צריכה להעדיף את טובת התנועה וטובת המדינה. אם אנחנו אומרים במערכת הבחירות שהדבר הכי מסוכן זה לתת את השלטון לגנץ, ואחר כך אומרים רק שנתניהו יהיה חצי שנה ואז ניתן את השלטון לגנץ, זה עקבי?"

 

- כל ההנהגה הבכירה יוצאת נגדך, אולי אתה התבלבלת?

"כל אחד מהם יש לו אינטרסים אישיים, כל אחד אמר 'אני שואף להיות יו"ר הליכוד', ולכן הדברים האלה מבארים את שאלתכם. השאלה האמיתית שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא איך הגענו למצב כתנועה דמוקרטית שמי שקורא להתמודדות דמוקרטית אומרים עליו 'בגידה' ו'זו כבר תקיעת סכין בגב'.

 

"לא רק אני ובני משפחתי מותקפים בצורה מכפישה, בצורה אלימה, גם כל מי שמעז מקרב ראשי הרשויות המקומיות לצאת ולומר 'כן, צריך לקיים פריימריז', כל אחד מהם מותקף באלימות. הגענו לזה שבשבוע שעבר היה כנס בהוד השרון. בפנים הייתה אהדה אדירה, בחוץ הייתה משטרה. היו שם אנשים, לא מהוד השרון, עם קריאות מסיתות.

 

"אתמול, אחד מראשי הסניף של הליכוד בקריית גת העלה פוסט שבו הוא אומר שלא יתמוך בנתניהו בפריימריז. זמן קצר אחר כך הוא נאלץ, לנוכח האלימות, להוריד את זה. אנחנו מגיעים למקום מאוד מסוכן. אנחנו מגיעים למקום של הקצנת השיח בתוך התנועה למי שנאמן לתנועה, ולמי שרוצה להציל את התנועה משלטון של השמאל. מי שרוצה לדאוג לטובת המדינה מותקף בצורה הפרועה ביותר".

 

- זה נשמע פלילי.

"סותמים פיות למי שאפשר לסתום פיות. לי אי אפשר לסתום את הפה, אני אמשיך לעמוד איתן, וגם חבריי האמיצים בשטח. אלפי חברי ליכוד בשטח שמביעים בי תמיכה, ראשי רשויות מקומיות שמאוימים בתקציבים לרשויות שלהם, שמקבלים טלפונים מלשכת ראש הממשלה על מנת לא לתמוך בגדעון סער וכן לתמוך בראש הממשלה. אלה פרקטיקות של בריונות שמעולם לא היו בליכוד".

 

- כלומר, ראש הממשלה מתדלק את הבריונות הזאת?

- "כל ההסתה הזאת מגיעה מראש הממשלה, ומעולם הוא לא יצא נגדה. ראש הממשלה וסביבתו. לפני שבוע הוציאו 'חבל שגדעון סער לא שמע לפעיל שקרא לו שלא בוגדים במשפחה'. זאת אומרת, הוא משתמש בפועל הזה בלי בעיה, וזה נאמר 'מסביבתו של ראש הממשלה' כדי לא להסגיר. זה בא מראש הממשלה, והוא לא הסתייג מזה פעם אחת. הוא שומע את הקריאות, והוא יודע שמטעמו מתקיימת הסתה פרועה ברשתות החברתיות בהיקפים שלא היו כאלה במדינת ישראל".

 

- מה נתניהו רוצה ממך?

"אתם יכולים להזמין אותו לאולפן ynet, אני בטוח שהוא יבוא".

 

- אנחנו שומעים אותך בטונים מאוד חריפים.

- "אני אמרתי ביטויים חריפים, אבל אני עומד מאחורי כל מה שאמרתי. ראש הממשלה, בנו של ראש הממשלה, אנשיו של ראש הממשלה – הם עסוקים מבוקר עד לילה בהסתה ובהכפשה, וכל אחד במדינת ישראל וגם אתם יודעים את זה, ואתם יודעים איך זה עובד".

 

- אנחנו מפנים אצבע, אתם שתקתם.

- "אני מעולם לא שותק, אני תמיד אומר את עמדותיי. אין לי שום חשש לומר את עמדותיי מטעמים של חשבון פוליטי. אני לא חזרתי לחיים הפוליטיים כדי להיות נער מקהלה ואני לא אהיה נער מקהלה, ואני איאבק על האמת שלי עד הסוף".


 
 

- נתניהו חושש מהתמודדות שלך?

"אני לא יודע למה הוא מונע אותה. למה הוא מנע התמודדות במהלך 21 הימים? הוא הגדיר בחירות שלישיות במונחים של 'טירוף מערכות', במונחים הכי קשים, ואם יש סיכוי של אחד למאה למנוע את זה, למה זה לא היה? אני מתמודד ומנצח, אני לא מתמודד משום סיבה אחרת. אני חוזר על הדבר הכי חשוב: אם הליכוד ילך עוד פעם לבחירות בראשות נתניהו - אנחנו נמסור את השלטון לשמאל בהתנדבות.

 

"יש בכנסת הנוכחית 68 חברי כנסת שמזוהים עם המחנה הלאומי ועם עמדותיו. אנחנו רוב בציבור ואנחנו רוב בכנסת. בגלל שנתניהו חסום עם הפרשיות המשפטיות הגענו לצערי למצב הזה. אבל אנחנו נתנו לו גיבוי אינסופי, הלכנו לבחירות ופיזרנו את הכנסת הקודמת".

 

- אתה מצטער?

"אני נתתי גיבוי לראש הממשלה וכל חבריי. בבחירות, בחקירות, אבל כשאני מגיע למסקנה שטובת הליכוד מחייבת שינוי – אני חייב להיאבק על עמדתי, כי אני יודע בדיוק לאן אנחנו הולכים. אני מציע לכל חבריי - מה שאתם אומרים לי בשיחות סגורות, תגידו לציבור".

 

- התאכזבת כשאמרת "בואו אחריי" ואף אחד לא בא?

"ממש לא נכון. באו כל כך הרבה. באו ראשי רשויות מקומיות שתלויים בתקציבים שלהם בשלטון המרכזי. באומץ אדיר הם עמדו מול איומים בגבורה. ראשי סניפים מכל הארץ, שזה הליכוד, זה הבסיס של הליכוד, אין להם אינטרס אחר. אם היה להם אינטרס הם לא היו באים איתי. אבל הם יודעים לאן העניין הזה הולך, והם לא רוצים שנמשיך להידרדר".

 

- יש תאריך לפריימריז?

"אני יודע שעלה התאריך של 22 בדצמבר, שאגב מוכיח שהיה אפשר לעשות פריימריז בתוך 21 הימים. עד 22 בדצמבר זה שבועיים וחצי בדיוק. אתמול פורסמה הודעה על ידי דובר הליכוד, גם איזו פרקטיקה שהוא הופך להיות דובר של ראש הממשלה, שזה לא יעלה ביום ראשון על סדר היום. אני שואל למה? מה הסיבה לא להעלות את זה על סדר היום?"

 

- גם כאלה שאין להם אינטרס נעמדו דום?

"אני שמעתי עוד חברי כנסת. כשייקבע מועד לפריימריז, אתה תשמע גם עוד חברים בסיעת הליכוד שיביעו בי תמיכה".

 

- אתה חושב שיש אולי אנשים שיכולים למנוע את פיזור הכנסת?

"אני לא אנקוט שום מהלך שהוא לא הגון. אני כן אנקוט דברים לגיטימיים. אני שליח של תנועה, שלחו אותי רוב חברי הליכוד, אגב בניגוד לרצונו של נתניהו. מה אני הצעתי? לבוא למרכז הליכוד ולהציל את המדינה מבחירות שלישיות".

 

- כל אותם טוענים לכתר יושבים עכשיו בשקט ונותנים להוביל לבחירות.

"אני לא מחלק ציונים, הציבור שופט את כולנו. יכול להיות שזאת דרך בשבילם להגיע לכותרות".

 

- ישראל כץ אמר שמתפקדים יבואו איתך חשבון בקרוב.

- "אז הוא אמר, אז מה? זה מחייב את חברי הליכוד. אני מסתכל על הציבור, מסתכל על עם ישראל, ואני חייב להגיד לעצמי שעשיתי הכול למען טובת הליכוד וטובת המדינה כפי שאני רואה אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ח"כ גדעון סער
צילום: אבי מועלם
מומלצים