שתף קטע נבחר

השופט ניל הנדל נבחר ליו"ר ועדת הבחירות לכנסת הבאה

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות הודיעה על מינויו של הנדל, ששימש כממלא מקומו של יו"ר ועדת הבחירות הקודם חנן מלצר, ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. ממלא מקומו של הנדל יהיה השופט עוזי פוגלמן

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות הודיעה הערב (יום א') ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי השופט ניל הנדל נבחר לעמוד בראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23. השופט עוזי פוגלמן נבחר לשמש כממלא מקומו.

 

הנדל שימש כממלא מקומו של יו"ר ועדת הבחירות לכנסת ה-22, השופט חנן מלצר.

שופט ניל הנדל (צילום: אלכס קולומויסקי)
השופט ניל הנדל(צילום: אלכס קולומויסקי)

Justice Hanan Meltzer, head of the Central Elections Commission  (Photo: Amit Shabi)
השופט חנן מלצר. יו"ר ועדת הבחירות הקודם(Photo: Amit Shabi)

 

הנדל, בן 67, משמש בעשור האחרון כשופט בבית משפט העליון ולפני כן כיהן כסגן נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע. ממרץ 2018 הוא משמש כחבר הוועדה לבחירת שופטים.

 

יו"ר ועדת הבחירות החדש למד בישיבה דפלטבוש בניו יורק בתיכון, ואחר כך באוניברסיטת ניו יורק, בישיבה יוניברסיטי ובאוניברסיטת הופסטרה. ב-1983 עלה לישראל ואחרי חמש שנים בפרקליטות מחוז דרום מונה לשופט שלום בבאר שבע ב-1988. לעליון הוא נבחר ב-2009 ביחד עם יצחק עמית ופוגלמן, שישמש כאמור כממלא מקומו בתפקיד יו"ר ועדת הבחירות.

 

בעת שכיהן כסגן נשיא המחוזי בבאר שבע היה חבר בהרכב השופטים שזיכה מחמת הספק את הנאשמים בצרח שקד שלחוב, החלטה שנהפכה בעליון. הוא היה גם בהרכב שדן את סלימאן אל-עביד ברצח חנית קיקוס, וכתב פעמיים דעת מיעוט שתמכה בזיכויו מכל אשמה, אף לא רק מחמת הספק.

 

בעבר הוא היה בעמדת הרוב שתמך בחוקיות הריסת בתי מחבלים. לפני שנתיים פסק בדעת מיעוט, שבדיון נוסף הפכה לעמדת הרוב, כי למדינה יש סמכות להחזיק בגופות מחבלים לצורכי משא ומתן על שחרור גופות חיילי צה"ל.

 

 

לפני כשבועיים הנדל חולל סערה לאחר שהביע צער על מותו מסרטן של המחבל סאמי עאהד אבו דיאק, שרצח לפני 18 שנה את איליה קריביץ' מהיישוב חומש. את הדברים כתב השופט בפסק הדין שנתן, ובמסגרתו מחק עתירה שהגישה משפחתו של המחבל, שהיה כלוא בישראל ומת לפני כשלושה שבועות במהלך אשפוזו בבית החולים אסף הרופא.

  

בעקבות הסערה מיהרו בעליון לנסות לתקן את הנזק: פסק הדין נמחק בטענה שהנדל לא אמור היה לקבל החלטה כשופט יחיד, ובמקומו ניתן פסק דין חדש של שלושה שופטים, שממנו נמחק המשפט מעורר המחלוקת. 

 

את בני משפחתו של הנרצח הדברים לא ניחמו, והם אמרו בתגובה: "צוחקים לנו בפנים. בושה ששופט בבית המשפט העליון מביע צער על מחבל".

 

יומיים לאחר מכן פרסם הנדל התנצלות: "פסק הדין הראשון בוטל וניתן פסק דין נוסף שמדבר בעד עצמו. כמובן שלא הייתה כל כוונה לפגוע באיש. השופט הנדל מבקש להביע את צערו הרב בפני המשפחות השכולות אשר נפגעו מכך".

 

ההיערכות הלוגיסטית לבחירות

יו"ר הוועדה המסדרת בכנסת, אבי ניסנקורן (כחול לבן), דן היום עם ח"כ יריב לוין (הליכוד) בתאריכים האפשריים לקיום יום הבחירות לכנסת ה-23. בכחול לבן מעוניינים לקיים את הבחירות מוקדם ככל שניתן, בתחילת מרץ, בעוד שבסביבת ראש הממשלה ציינו כי התאריכים האפשריים לקיום הבחירות הם 10 במרץ, 17 במרץ ו-24 במרץ. השניים צפויים להגיע להסכמות על תאריך מוסכם שיהיה מקובל על שתי המפלגות, וככל הנראה "ייפגשו באמצע".

 

בשבוע שעבר התריעה מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס, מפני מחסור חמור בציוד ובכוח אדם לקראת אפשרות של בחירות שלישיות. בתדרוך שכינסה בנושא שלבי ההתארגנות והאתגרים שאיתם תידרש להתמודד, אמרה: "אין לנו מטות, משרדים, ציוד, המחסנים התרוקנו לחלוטין. זה המצב הנוכחי".

 

מנכ"לית הוועדה תיארה את המחסור החמור בכוח אדם שעימו עליה להתמודד: "זה אולי יישמע דרמטי אבל כדי להמחיש תנסו לשוות לעצמכם מצב שכל צה"ל כולל רק את המטכ"ל, אין בסיסים, אין חיילי חובה, אין חטיבות, אין תחמושת - ואומרים לרמטכ"ל היום אתה יוצא למלחמה. אין לנו אנשים, ועדת הבחירות היא צוות קטנצ'יק, 30 עובדים, ביום הבחירות אנחנו מגיעים ל-45 אלף עובדים. אנחנו צריכים לגייס את העובדים והם צריכים עד ליום ה-70 לפני הבחירות לבדוק פיזית 11 אלף מקומות שישמשו להצבת קלפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השופט ניל הנדל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים