שתף קטע נבחר

שטייניץ: "סוגיית איראן עומדת להכרעה, חצי השנה הקרובה קריטית"

שר האנרגיה אמר בריאיון לאולפן ynet כי "איראן על סף פיצוץ בשל לחץ הסנקציות שהורסות את הכלכלה שלה. כנראה שבחודשים הקרובים היא תנקוט מהלך מלחמתי שיכלול גם את ישראל". על האפשרות של בחירות שלישיות אמר: "גם בכחול לבן אומרים שלפיד הוא זה שהכשיל את האחדות, מקווה שעד יום ד' יקרה הבלתי ייאמן"

 

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד) אמר היום (שני) בריאיון לאולפן ynet כי חצי השנה הקרובה "קריטית בנוגע לסוגיה האיראנית, שעומדת עכשיו להכרעה".

 

לדבריו, "איראן על סף התפוצצות תחת לחץ הסנקציות שהורסות את הכלכלה שלה - יחד עם גלי המחאות וההרוגים באיראן - וכנראה שבחודשים הקרובים היא תנקוט מהלך מלחמתי, כי נשמעים בה קולות שאומרים 'כלו כל הקיצין, הכלכלה נהרסת, בואו נתקוף את המזרח התיכון ואולי גם את ישראל'. לחילופין ישנם גם קולות מתונים שאומרים 'בואו נעשה ויתורים ונחזור למשא ומתן על הגרעין'".

 

לדברי שטייניץ, "בשני המקרים אין אדם שמתאים לעסוק בנושא הגרעין האיראני - שיכול להשפיע גם על ארה"ב - יותר מבנימין נתניהו. וזה משהו שעשוי להתרחש ממש בחצי השנה הקרובה.

 

יובל שטייניץ  (צילום: אבי מועלם)
השר יובל שטייניץ באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)
 

 

-זה יכול לקרות גם עוד שבעה חודשים.

"אף פעם אין הכרח, אבל סבירות גבוהה מאוד יש".

 

-אתה אומר שבחודשים הקרובים יכול להיות שתפרוץ פה מלחמה עם איראן?

"קודם כל, רואים את ההתגרויות של איראן בסעודיה, במפרץ, גם בנו בעקיפין. לא תקפו אותנו עוד ישירות. שנית, כן, בתוך איראן היום יש מהומת אלוהים וויכוח פנימי. הם מרגישים שהכלכלה שלהם נהרסת, שהמשטר שלהם בסכנה פנימית בגלל הלחץ הכלכלי המצוקות והמהומות, וזה יכול להתפוצץ או לאירוע מלחמתי כולל, שעשוי גם לכלול אותנו, או לחזרה למשא ומתן וויתורים למערב. בשני המקרים אנחנו צריכים את נתניהו על המשמר, אנחנו צריכים את נתניהו עם ההשפעה העצומה שלו על טראמפ ועל דעת הקהל בארה"ב.

 

-יש פה צבא, יש פה מוסד, יש פה מערכת ביטחון, יש פה מדינה. מדובר בשלושה רמטכ"לים בכחול לבן.

"יופי שיש המון רמטכ"לים והמון קצינים, אנשים נהדרים. אני רוצה להגיד לך את האמת: ללא נתניהו ומה שקראו לפעמים 'האובססיה' שלו בתחום הגרעין האיראני, יכול להיות שלאיראן כבר הייתה פצצת אטום לפני חמש או שש שנים. לנתניהו יש זכות היסטורית גדולה בזה שהוא הביא את כל העולם ללחוץ ולהגביל את איראן.

 

"גם בכחול לבן אומרים שלפיד הכשיל את האחדות"

שטייניץ התייחס גם ליומיים שנותרו עד פקיעת המנדט של הכנסת והליכה לבחירות שלישיות תוך שנה: "לא רק שאנשי כחול לבן אומרים שיאיר לפיד הכשיל את ממשלת האחדות ואת הרוטציה, לפיד עצמו אמר 'לא יקום ולא יהיה'".

  

שטייניץ: נתניהו ייצא לנבצרות רק כשיתחיל המשפט

 

לדברי שטייניץ, הליכוד "זרק לבני גנץ כמה עצמות, אבל כנראה שהן לא התאימו ליאיר לפיד. גנץ, אני אומר באחריות, אם היה יכול - ואולי עוד נשמע ממנו ביומיים הקרובים - היה הולך לממשלת אחדות פריטטית עם נתניהו: רוטציה שנה-שנתיים-שנה, בלי בעיות, כי זה מה שטוב למדינת ישראל.

 

-אתה אומר שבני גנץ היה חותם על הדיל הזה שהוא פחות טוב ממה שנתניהו נותן. נתניהו מוכן לשישה חודשים.

"להפתעתי נתניהו הסכים עוד להתגמש מעבר לזה".

 

שטייניץ ונתניהו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שטייניץ ונתניהו(צילום: גיל יוחנן)

 

השר שטייניץ התייחס גם לסערה אתמול במרכז הליכוד, שכללה קריאות בוז לגדעון סער. "עדיפים ייסורי וסערות הדמוקרטיה הפנימית בליכוד על מפלגות כמו כחול לבן, שבהן ראשיהן ממנים את עצמם פחות או יותר לכל החיים", אמר - והוסיף: "הליכוד זו המפלגה הגדולה היחידה בישראל שיש בה דמוקרטיה פנימית.

 

"המחיר של דמוקרטיה פנימית הוא גם ויכוחים וסערות, ולפעמים צעקות. אני מעדיף את הדמוקרטיה הפנימית בליכוד על פני, אין לי מילה אחרת לקרוא לזה, הדיקטטורה בכחול לבן".

 

 

 

-אבל הדיון כרגע הוא הקו הפנימי בתוך הליכוד ולא מה שקורה בכחול לבן. אתה בעד פריימריז?

"אני חושב שטוב עשו שביטלו את הפריימריז לכנסת כי חברי הכנסת, בעיקר החדשים שנבחרו. לא הייתה להם הזדמנות לחוקק, לשבת בוועדות בכלל ,להוכיח את עצמם. אני חושב שנקבל החלטה אחרי יום רביעי ולא אתייחס לזה עכשיו, אבל אני עדיין מקווה ורוצה להאמין שעד יום רביעי יקרה הבלתי ייאמן ותהיה לנו ממשלת אחדות או ממשלת ימין בלי בחירות חדשות".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
השר יובל שטייניץ
צילום: אבי מועלם
מומלצים