שתף קטע נבחר

לפיד מוותר על הרוטציה: "כולנו מאחורי בני גנץ"

לפיד אמר בישיבת סיעת כחול לבן כי "אם יהיו בחירות - לא תהיה רוטציה". הוא נפגש ביום חמישי בארבע עיניים עם גנץ ואחר כך עם משפחתו: "אמרתי להם שהבטחתי לעשות מה שטוב למדינה - וזה טוב למדינה". גנץ לנתניהו: "אם תוותר על החסינות - נהיה פרטנרים לשיח". עוד הוחלט בישיבה כי הח"כים יוותרו על תוספת השכר של 2020

 

 

מספר 2 בכחול לבן יאיר לפיד הודיע בצהריים (יום ב') בישיבת סיעת כחול לבן כי הוא מוותר על הרוטציה עם יו"ר המפלגה בני גנץ. ביום חמישי נועדו גנץ ולפיד בארבע עיניים וקיבלו את ההחלטה יחד. "אנחנו עדיין מקווים שנמנע בחירות. אם יהיו בחירות - החלטנו שלא תהיה רוטציה. נלך כולנו מאחורי בני גנץ, המועמד שלנו לראשות הממשלה. זו לא הייתה החלטה קשה, ישבתי בשישי בערב עם הילדים ואמרתי להם שהבטחתי לעשות מה שטוב למדינה וזה טוב למדינה".

 

יאיר לפיד (צילום: אלכס קולומויסקי)
לפיד וגנץ(צילום: אלכס קולומויסקי)

יאיר לפיד (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

לפיד הוסיף כי "זו זכות גדולה להיות חלק משינוי, חלק מהשינוי זה לזכור שאזרחי ישראל זה מה שחשוב".

 

גורמים בכחול לבן אמרו כי מה שהיה נכון באיחוד של כחול לבן כבר לא נכון כיום. "לפיד הוא הפולטיקאי שוויתר ברמה האישית הכי הרבה בשביל המטרה של להחליף את השלטון (מספר 2 באיחוד, ויתור על הרוטציה). רק על העקרונות שלו הוא לא מוכן לוותר", אמר אחד הגורמים במפלגה.

 

יצוין כי לפני כחודשיים הודיע לפיד כי הוא מוותר על הרוטציה אם תוקם ממשלת אחדות – וכעת אמר כי גם במקרה של בחירות חדשות, לא תהיה רוטציה בראשות המפלגה.

  

ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם)
בנימין נתניהו(צילום: מארק ישראל סלם)

 

 

גנץ לנתניהו: "אם תוותר על החסינות - נהיה פרטנרים לשיח"

לפני לפיד דיבר בני גנץ שתקף את נתניהו על על כך שהתנגד למשא ומתן, "נתניהו דבק רק בחסינות, הבלוק והראשון להתחיל ברוטציה. אני חוזר ואומר: אם תוותר על החסינות - נהיה פרטנרים לשיח. אני קורא לך להתחייב שלא תבקש חסינות, תודיע לאזרחי ישראל לדעת מהן כוונותיך. נחסוך את הבחירות, נפםסיק לעסוק בעצמנו ונתחיל לעבוד בשביל אזרחי מדינת ישראל". עם זאת, גנץ לא הזכיר את סוגיית הרוטציה לראשות הממשלה או את סוגיית בלוק הימין.

 

גנץ הוסיף: "במדינת ישראל שקמה על יסודות הצדק, ראש הממשלה חייב להוות דוגמה לציבור ובוודאי שחייב להיוות פנוי לעסוק בענייניו. מדינה זה עניין ערכי ולא רק סוגיה של תאריכים. ראש ממשלה לא יכול להיות נאשם בשוחד. אנחנו ניצבים הפני אתגרים שכדאי שנתחיל לטפל בהם".

 

מוקדם יותר החליטו נציגי כחול לבן שאם לא יימנעו בחירות נוספות, הן יתקיימו ב-2 במרץ. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע בצהריים כי לא יימצא פתרון למבוי הסתום, הכנסת תחוקק ביום רביעי הקרוב בשלוש קריאות את החוק שיקבע את הקדמת תאריך הבחירות ל-2 במרץ: "גם כאשר נראה שאפסו הסיכויים למנוע את הבחירות המיותרות והיקרות האלו, לא נתחיל את הליך החקיקה לפני יום רביעי, על מנת לאפשר לראשי המפלגות להתעשת בדקה ה-90, רגע לפני שיהיה מאוחר מדי". עוד החליטו בכחול לבן כי חברי הכנסת יוותרו על תוספת השכר בסך 1,500 שקלים בחודש, עד להשבעת הכנסת הבאה.

 

ההחלטה, שיזם יו"ר הסיעה אבי ניסנקורן, נבדקה עם היועצים המשפטיים שאמרו כי ניתן לוותר על שכר באופן זמני בתקופת בחירות. כל ח"כ יצטרך לפנות למדור שכר של הכנסת ולבקש כי לא יקבל את תוספת השכר שלה זכאים חברי הכנסת על-פי חוק. גורם בסיעה הסביר כי בימים שבהם אין כנסת פעילה כבר פעם שלישית - אין הצדקה להעלאה, והח"כים יוותרו על התוספת באופן אקטיבי או יוכלו לתרום אותו לחלופין.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
גנץ ולפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים