שתף קטע נבחר

30 שניות לקח לנו לפרוץ את מנעול האופניים שלכם

דווקא הקריפטונייט, המנעול שנחשב לטוב מכולם, נפרץ במהירות הרבה מכולם. 2 מתוך 4 המנעולים שנבדקו נפרצו בתוך פחות מדקה. צפו בבדיקה שערכנו

 

 

אם ברשותכם דו-גלגלי אתם כבר יודעים: זהו אחד המוצרים הנגנבים בישראל. רוב בעלי האופניים בתל אביב יעידו שגנבו להם אופניים או שניסו לעשות זאת.

הקורקינטים והאופניים להשכרה הפחיתו מעט את מכת הגניבות, אבל הגנבים ממשיכים לגנוב אופניים, קורקינטים ואופניים חשמליים. כדי להקדים תרופה לגניבה - רוב בעלי האופניים מצטיידים במנעול, אבל האם הוא מספיק טוב כדי לשמור על כלי הרכב שרכשו במאות ובאלפי שקלים? לא בטוח.

 

הקרב על הכתם: בחנו איזה ג'ל כביסה מנקה הכי טוב

מבחן החמאה הגדול: מי הטעימה ביותר?

מבחן קסדה: כמה שווה הראש של הילד שלך?

 

בדקנו מנעול מתקפל או מנעול חוליות, אחד המנעולים שהפופולריות שלהם עולה בעקבות העלייה בשימוש בקורקינטים ובאופניים. הבדיקה העלתה תוצאות עגומות: שניים מתוך ארבעה מנעולים נפרצו בקלות בתוך פחות מדקה.

מנעולן עידן ג'רפי (צילום: אבי מועלם)
המנעולן עידן ג'רפי פורץ לאחד המנעולים שנבדקו(צילום: אבי מועלם)

המנעולן שהתנדב למשימה הוא עידן ג'רפי מ"עידן מנעולים". אין לו קשר מקצועי לאף אחת מהחברות והוא בא בהתרעה קצרה עם הציוד המתאים: קאטרים בכמה גדלים (תוכי/מספריים), דיסק, לום ומברג. הקאטר משמש לשבירה או לחיתוך, המקדח לקידוח המנגנון. מעטים הגנבים שמחזיקים מסור דיסק נטען כי מחירו בדרך כלל 3,000 שקל ויותר, והוא גם מרעיש. מסור כזה בסופו של דבר ישבור כל מנעול.

 

המנעולים שנבדקו

1. מנעול גנרי סיני שנמכר ב-150 שקל, ללא תקן.

2. Abus – Bordo 5700: מחיר: 330 שקל, תקן פנימי של Abus 7 מ-15 ABUS. זו חברה גרמנית שנחשבת לגדולה ולידועה בעולם.

3. Kryptonite — kryptolok 685 fold: מחיר: 350 שקל, תקן פנימי של Kryptonite 6 מ-10. קריפטונייט היא חברת הנעילה הגדולה בארה"ב.

4. Seatylock — Foldylock: מחיר: 350 שקל, תקן פנימי של החברה הישראלית Seatylock 14 מ-18. תקן רשמי חיצוני – Sold secure Silver.

 

המנעול הסיני נפרץ בתוך 47 שניות, המנעול הגרמני נפרץ ב-1:18 דקות, האמריקני ב־30 שניות והישראלי ב-2:29 דקות. הרביעי, פיתוח ישראלי, היה החזק מכולם על פי הבדיקה שלנו, לא נשבר בלחץ הקאטר אלא רק באמצעות דיסק. בקרב המתחרים עלתה הטענה שהתוכי נשחק משום שהמנעול הזה נבדק רביעי, אבל על פי עידן, "אין סיכוי. התוכי הזה יישחק אולי אחרי 100 חיתוכי מנעולים. הוא שבר את המנעולים, לא חתך אותם".

אינפו כלכלה מנעולי אופניים ()

"מנעול טוב מרתיע"

על פי עידן, זמן הפריצה משפיע על החלטה של פורץ אם להמשיך בפריצה: "ככל שנדרש לפורץ יותר זמן לפרוץ את המנעול, המנעול טוב יותר, הפורץ מתמהמה ויש סיכוי שמישהו ישים לב אליו או שהבעלים יחזור לכלי".

 

בניגוד לבדיקה שלנו, המנעולן הוותיק עודד רז, בעל חנות באבן גבירול 171 בתל אביב, טוען שניסה את המנעול הישראלי לפני שנתיים והצליח "לשבור אותו כמו חמאה", לטענתו. "לקריפטונייט אני נותן אחריות לכל החיים".

 

אלי חיים, יבואן סמארט אנד סימפל קריפטונייט, לא ממליץ על מנעול מתקפל. "מנעולים כאלה הם די יקרים, לכן אנשים חושבים שהם ברמה גבוהה, כשבפועל אפשר לפרוץ אותם די בקלות. בקריפטונייט יש סולם דירוג איכות פנימי של 1 עד 10. מנעולי החוליות מקבלים רמות לא גבוהות של 6-5. בת"א אנחנו בכלל ממליצים על מנעולים מרמה 7 ומעלה. מנעול מתקפל זה לקורקינט שאתה עוזב לכמה דקות והולך לסופר. יש מנעולים מתקפלים של מותגים מוכרים שנשברים בידיים".

 

אז למה הם יקרים?

"כי הוא קשה לייצור, ויצרנים לא תמיד שקופים בעניין רמת המנעולים שלהם".

 

מה אתה ממליץ?

"מנעולי פרסה כמובן. המנעול הכי טוב שלנו הוא ניו-יורק, מנעול פרסה שנמכר בכ-500 שקל. מנעולי פרסה הם הכי נמכרים במרכז תל אביב, פורצים אותם רק עם דיסק, אם בכלל. בפריפריה המנעול הכי נמכר הוא מנעול שרשרת ומנעולי כבלים שאינם מומלצים. החוליות יותר חזקות".

 

איך קרה שהמנעול שלכם נשבר בקלות והוא נחשב לטוב בשוק?

"באופן כללי, אנחנו לא ממליצים על שימוש במנעולים מתקפלים באזור עם בעיית גניבות אופניים כמו תל אביב, מאחר שמנעולים מסוג זה נפרצים בקלות יחסית לעומת מנעולי פרסה. הדגם שנבדק, 685, מדורג על יד קריפטונייט בדירוג 6 מ-10 ומומלץ לנעילות קצרות בלבד. בתל אביב אנחנו ממליצים על שימוש במנעולים כתומים מרמה 7 ומעלה, שנהנים משנה חינם בתוכנית האחריות נגד גניבות של קריפטונייט שמחזירה את שווי האופניים במקרה של פריצת המנעול וגניבת האופניים".

 

"אפשר לפרוץ כל מנעול"

לדברי אסף דוברין, מנכ"ל החברות CLOVER ו-BANANA WAY, "עדיף לשלם 700-600 שקל על מנעול מעולה ושהמוצר לא ייגנב. בתל אביב אם האופניים או הקורקינט לא נעולים, 100% סיכוי שיגנבו לך את הכלי. המנעולים המתקפלים הגיעו לארץ בעקבות הקורקינטים. הם יפים וסקסיים, אבל השאלה היא אם הוא גורם הרתעה מספיק רציני".

 

מיקי שנקרמן, בעלי החברה הישראלית סיטי לוק, שהמנעול שלה שרד הכי הרבה זמן, מסביר את חוזק המנעול המתקפל שלו בפטנטים ייחודיים לחברה, והוא טוען שהמנעול המתקפל שלו, כפי שהוכיחה הבדיקה, חזק כמו מנעול פרסה. "התחלנו ממוצר שהיה מושב שהופך לאופניים. המוצר לא היה מספיק טוב, לכן לא הצליח. עברנו לייצר מנעולים מתקפלים ומנעולי פרסה ושרשרת, ושם אנחנו בדירוג הראשון באמזון. גם במנעול המתקפל שבדקתם וגם במנעול הפרסה המשולש שלנו, שמשקלו פחות מקילו. אין לנו מוצר אחד שאין עליו פטנט שלנו או עיצוב ייחודי".

 

המנעולים המתקפלים הפכו לפופולריים בזכות הקורקינטים, אבל אני מבינה שהם נחותים לעומת מנעולי פרסה.

"המנעול המתקפל שלנו חזק כמו מנעול פרסה. חולשת מנעולי החוליות היא החיתוך מהצד - הציר בין החוליות. זו נקודת תורפה רצינית ולנו יש פתרון לזה. אני לא ממליץ על מנעולי כבל זולים שעולים כמה עשרות שקלים עם דרגת בטיחות נמוכה ביותר. חשוב שהמנעול יקבל דירוג של התקן הבריטי למנעולים, sold secure, בדרגת סילבר או גולד".

 

איזה מנעול מתאים לשמירה על מושב של אופניים חשמליים?

"לאופניים עצמם עדיף לבחור מנעול פרסה או מנעול שרשרת. מי שרוצה לשמור על המושב יכול להשתמש בשרשרת גדולה שבהחלט קשה לפרוץ אותה, אבל זה מסורבל מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: אבי מועלם
המנעולן עידן ג'רפי פורץ לאחד המנעולים שנבדקו
צילום: אבי מועלם
מומלצים