שתף קטע נבחר

עמיר פרץ נגד ליברמן: "מתעתע בכולם"

יו"ר העבודה-גשר מאשים את יו"ר ישראל ביתנו בהליכה המסתמנת לבחירות: "שונא ערבים וחרדים, פסל ממשלת מיעוט, לא ניצל הזדמנויות להכריע". בשיחה עם אולפן ynet הזהיר פרץ: "השיח של חרמות וגזענות עלול להוביל לבחירות רביעיות וחמישיות"

  

  

פחות מ-48 שעות נותרו למנוע בחירות שלישיות: יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ האשים היום (שלישי) בריאיון לאולפן ynet את יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בהליכה המסתמנת לבחירות. לדבריו, "ליברמן תעתע בכולם ויצר שיח של שנאות וחרמות - הוא לא יילך עם ממשלת מיעוט של גנץ כי הוא שונא ערבים, ולא עם נתניהו כי הוא שונא חרדים - לכאן אנחנו נמצאים בפלונטר הזה".

  

יומיים לדד-ליין: הליכוד וכחול לבן כבר בקמפיין

לפיד מוותר על הרוטציה: "כולנו מאחורי בני גנץ"

 

-נתניהו וגנץ היו אמורים להרכיב ממשלה ואתה מפיל את האשמה על ליברמן, למה?

"אני חושב שליברמן הוא האשם המרכזי. הוא יצר שיח של שנאות, של חרמות. מי שלא רוצה להקים ממשלה עם החרדים ולא עם הערבים, הסיכוי שיקים ממשלה הוא קלוש מאוד. אם הוא חשב שהוא יצליח לדחוף את כחול לבן ואת הליכוד לממשלת אחדות, לאחר שהוא נכשל בכך, הוא היה צריך לקבל החלטה".

 

לדברי פרץ, "השיח של שנאה וגזענות יוביל אותנו לצערי לבחירות רביעיות ואולי חמישיות. אם יש מסר שצריך להעביר לקראת הבחירות שמתרגשות עלינו, הוא מסר של שיח אחר - של הכלה, הבנה, ניסיון להגיע להבנות במגזרי האוכלוסייה השונים כי אחרת לא נצליח להקים ממשלה. אם יהיה מצב שבו כולם מחרימים את כולם, אז נמצא את עצמנו שוב בפלונטר פוליטי".

 

מסיבת עיתונאים קמפיין העבודה (צילום: אבי מועלם )
"ליברמן אשם בהליכה לבחירות". עמיר פרץ(צילום: אבי מועלם )

אביגדור ליברמן בני גנץ ביבי נתניהו  (צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)
פרץ: "ליברמן תעתע בכולם, יצר שיח של חרמות"(צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)

- אתה לא עושה קצת הנחות לגנץ וללפיד, שבמשך חודשים סיפרו לנו על מו"מ שמתנהל ובסוף לא היה בזה כלום?

"לא, כי כולם בנו על ליברמן. עד היום כל אחד עדיין מקווה שאולי הוא יבוא לצד הזה, או לצד הזה, והוא ממשיך לתעתע בכולם כי הוא לא יילך עם ההצעה שהציע גנץ להקים ממשלת מיעוט כי הוא נגד ערבים, והוא לא יילך עם ההצעות של נתניהו כי הוא נגד חרדים, ולכן אנחנו נמצאים בפלונטר כזה".

 

- אבל יש לו רק שמונה מנדטים.

"גנץ וביבי הלכו בדרכם, כל אחד בדרך שלו, בסוף צריך גם תפיסות עולם. לא באים לבוחר הישראלי בלי להציג תוכניות עבודה, ואני חושב שהגיע הזמן שנבחין בין הגישות השונות. אנחנו מדברים על מצב העוני בישראל, על מצב הבריאות, זה מקרי?

 

"מדובר בעשרות שנים של מדיניות שוחקת, מדיניות שמפקירה את החברה הישראלית, את השירותים החברתיים, והשאלה היא לא אודות ההחלפה של נתניהו - אלא גם של המדיניות שלו. מה שנתניהו עשה, שהוא הפך את כל השיח ל'כן ביבי-לא ביבי', הוא גם חנק את היכולת לדבר אידיאולוגית, לדבר על הנושאים שחשובים באמת לאזרחים, וזאת בעיה קשה. אני חושב שמי שתעתע והוביל את כולם בתקופה האחרונה, ולא ניצל את ההזדמנויות שלו להכריע לכאן או לכאן, היה בהחלט אביגדור ליברמן. הוא רצה ליהנות מכל העולמות". 

  

 

- יכול להיות שגם אתה כבר בקמפיין וחושב על הקולות האלה שברחו לך?

"אני לא חושב שמישהו משלה את עצמו שהיעד המרכזי שלי הוא ערבים וחרדים, כי הם נמצאים במפלגות שלהם. אני חרד לחברה הישראלית, חרד לשיח של שנאה והסתה. אני נמצא מספיק זמן בפוליטיקה הישראלית כדי שכולם יאמינו שאין דבר שמפתה אותי".

 

- ליברמן אומר שאתה מנצל אותו כדי לחזור להיות רלוונטי.

"הכול בסדר, אני מכיר את התגובות האלה, אבל אין לו תשובה. הוא הרי שונא ערבים, הוא שונא חרדים. הוא לא מסכים להגיע איתם לשום הסדר. אפשר להתעלם מהאוכלוסיות האלה? להוציא אותן ממדינת ישראל? אני המצאתי את זה? הוא המציא את זה. הוא אמר במפורש שהוא לא יסכים שהערבים יצביעו לו, או שיהיו שותפים שלו. הערבים לא התכוונו להצטרף לממשלה, אלא רצו בסך הכול לתת לבני גנץ את הגיבוי להקים ממשלת מיעוט. וגם לזה הוא לא הסכים".

 

- זכותו האידיאולוגית לא להצטרף לממשלת שמאל מיעוט, על מה הביקורת?

"אני לא הודעתי שאחליט ללכת עם הצד השני מול מי שלא יסכים לממשלת אחדות. כל התעתוע הזה בסוף נטוע בתפיסת העולם הזו של חרמות, הבדלות, הסתות. אני מקווה שהפעם השיח יהיה אחר - על מה צריכים בני אדם, מה צריכים קשישים שאין להם מה לאכול".

 

- יכולת גם אתה להפסיק להחרים את נתניהו, צעד שיכול היה למנוע בחירות.

"להתחייבות בחירות יש ערך, ואני התחייבתי ואני עומד בכך. אני לא פוסל את הליכוד, ולא את ציבור אנשי הליכוד או גורמים כאלה ואחרים. אני הודעתי מראש שאין לי כוונה לשבת עם בנימין נתניהו כל עוד הוא נמצא תחת כתב חשדות, ודאי היום שהוא נמצא תחת כתב אישום, לכן אין שום סיבה שמישהו יבוא אליי באיזושהי תלונה. זה היה חלק מהקמפיין שלנו, חלק מהאג'נדה שלנו, ואנחנו נעמוד בכך". 

 

- במחנה הדמוקרטי לוחצים לאיחוד עם מפלגת העבודה. הם אומרים שאם לא כך, שתי המפלגות יישארו מחוץ לכנסת.

"החיבור בין גשר לעבודה הצליח. אנחנו היינו תחת מתקפה, אף מפלגה לא עברה מתקפה מהסוג הזה, ויצרו נגדנו אי-אמון שמסתבר שלא היה לו שום בסיס. אחרי שעברנו את השלב הקשה הזה, האיחוד הזה הצליח, כי היום אנחנו המפלגה החברתית היחידה שקיימת בישראל. עכשיו נממש את זה גם במנדטים וגם בקולות. זה לא הסוף. אנחנו נרחיב את השורות, יש לנו הרבה מה לומר ומה להציג למערכת הבחירות הקרובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
עמיר פרץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים