שתף קטע נבחר

שר הכלכלה על פרישה אפשרית של כחלון: "הוא מתלבט"

אלי כהן התייחס בריאיון לאולפן ynet לדיווחים לגבי שר האוצר: "הוא עוד חושב, בשיחות איתו אני אומר לו 'משה, תישאר'". יממה וחצי לפיזור הכנסת קרא כהן לליברמן "לחזור הביתה", וטען: "בקשת גנץ מנתניהו לוותר על החסינות היא ספין"

 

 

שר הכלכלה אלי כהן (הליכוד) התייחס היום (שלישי) בריאיון לאולפן ynet לדיווחים על פרישתו של שר האוצר משה כחלון. "כמובן שיש לו לבטים ומחשבות, בשיחות שלי איתו אני אומר לו 'משה, תישאר'. הוא אדם ראוי וטוב, בתקופתו הפערים החברתיים הצטמצמו משמעותית".

 

בנוסף, יממה וחצי לפני פיזור הכנסת, קרא כהן לליברמן: "חזור הביתה, אתה איש ימין. ממשלת אחדות עדיפה על ממשלה צרה, אבל ממשלה צרה עדיפה על בחירות". על קריאתו של גנץ לנתניהו לוותר על החסינות: "עוד ספין". ח"כית אורית פרקש-הכהן באולפן ynet: "טרלול שכולו נובע מאדם אחד".

 

יומיים לדד-ליין: הליכוד וכחול לבן כבר בקמפיין

לפיד מוותר על הרוטציה: "כולנו מאחורי בני גנץ"

 

אלי כהן באולפן Ynet (צילום: אבי מועלם)
השר אלי כהן. "אני אומר לכחלון, תישאר"(צילום: אבי מועלם)

"כמובן שיש לכחלון לבטים ומחשבות", אמר כהן, "לדעתי הוא היה אחד משרי האוצר הטובים ביותר שהיו במדינת ישראל. אני גם אמרתי לו 'משה תבוא, תתראיין, תדבר על מגוון ההישגים בנושאי האבטלה, הצמיחה, קלטנו 15,000 עובדי קבלן כעובדים מן המניין.

 

"אני חושב שכחלון הוא נכס לפוליטיקה הישראלית והוא אדם ראוי וטוב. בתקופתו הפערים החברתיים הצטמצמו בצורה משמעותית, ואני חושב שיש לו תרומה חשוב ושנכון שהוא יישאר", המשיך כהן. על מצב השריונים, במידה וכחלון יפרוש וישראל תלך לבחירות, אמר: "לא, אנחנו כבר בליכוד. גם הוא וגם אני".

 

משה כחלון בראיון באולפן YNET (צילום: אבי מועלם )
"משה כחלון בלבטים"(צילום: אבי מועלם )

- עוד יממה וחצי פנינו לבחירות. מה יקרה בשעות האלו שלא ראינו במשך חודשים?

"זו הזדמנות להגיד לליברמן - חזור הביתה. אנחנו מדברים על אתגרים מאוד משמעותיים שמונחים לפתחה של מדינת ישראל, גם ביטחוניים גם כלכליים, ועוד במגוון דברים. זה הזמן להניח בצד משקעים אישיים כאלה ואחרים. ממשלת אחדות עדיפה על ממשלה צרה, אבל ממשלה צרה עדיפה על בחירות. עכשיו ליברמן צריך לבוא ולבחור, אתה לא יכול להיות במערכת הפוליטית כשאתה אומר 'אני לא תומך לא בזה ולא בזה'. ברגע שלא עלה בידינו לבוא ולהקים ממשלת אחדות - תבחר. זה מה שמצפים ממך הבוחרים.

 

"יש שני מועמדים, נתניהו או גנץ. ליברמן, אתה איש ימין או איש שמאל?", המשיך כהן, "מהיכרות של 25 השנים האחרונות, ליברמן הוא איש ימין. לכן אני מנצל את הבמה ואומר לו - תחזור הביתה. אפשר לשבת ולהגיע להסכמות, להגיע לפשרות עם החרדים. אתה מכיר אותם, היית מנכ"ל הליכוד במשך עשרות שנים, חיית איתם".

 

- בפיזור הכנסת האחרון נתניהו עמד בכנסת וקרא לליברמן "ההוא שהצטרף לשמאל".

"אפשר לעשות סדרה על יחסי נתניהו ליברמן - עליות, מורדות, וכולם זוכרים את נאום 'הפתיל הקצר' שלו. אז אני מציע לו: בוא נאריך שוב את הפתיל בשני הצדדים ונגיע להסכמה".

 

- מה ליברמן ירוויח מזה פוליטית? הוא יתגלה כפוליטיקאי שעשה פרסה.

"אני חושב שדווקא בעת הנוכחית הציבור יעריך את מי שימנע ממדינת ישראל בחירות שלישיות מיותרות. לאף אחד אין 61 מנדטים, לא לליכוד, לא לכחול לבן, לא לליברמן, ולכן באים ויושבים בנפש חפצה, מנסים להגיע להסכמות, ואני יודע שיש נכונות מצד כל הגורמים". כהן סיפר כי אמש יצאה פנייה של יושבי ראש סניפי המפלגה לליברמן בנושא.

 

Avigdor Liberman (Photo: Amit Shaabi)
כהן קורא לליברמן: "חזור הביתה"(Photo: Amit Shaabi)

כהן גם התייחס לאמירתו של גנץ אמש, שקרא לנתניהו להתייצב מול המצלמות ולהודיע שהוא מוותר על החסינות. לדבריו, "מדובר בעוד ספין. הם אומרים שאחרי שנתניהו יגיד את זה - הם יישבו למשא ומתן. לא, ככה לא עושים משא ומתן במצב שבו שנשארה עוד יממה וחצי. מה שמעניין אותם זה לא החסינות ולא הבלוק. יש להם מטרה אחת - הם מבינים שנתניהו הוא נכס אלקטורלי ולכן הם רוצים להוריד אותו".

 

בהתייחסו לשאלת החסינות, אמר כהן: "צריך רוב לכל חוק או הצבעה בעניין - ואין רוב. לכן, עצם העניין שקמה ממשלת אחדות אז מראש אי אפשר להעביר את החסינות".

 

- לפיד מוותר על הרוטציה, נתניהו יכול היה לומר - 'אני גם אוותר על החסינות, אני אצא זכאי".

"הוא ויתר על משהו שאף פעם לא היה לו, ואף פעם לא דובר על כך שיהיו שלושה ראשי ממשלה ברוטציה. כל הגישה הזאת שיש ארבעה אנשים שמנהלים ביחד ממשלה - לא עובדת". כהן טען כי עצם ההכרזה הזו מטעם כחול לבן מעידה על כך שמבחינתם כבר נפלה ההחלטה על הליכה לבחירות.

 

- הם עושים את זה עכשיו כי הם אומרים לכם - "לא יהיה לכם קמפיין".

"מה שהם אמרו, החסינות, זה כבר הקמפיין", טען כהן, "יש חוק במדינת ישראל - אף אחד לא דרש מהם להצביע לחסינות. אף אחד לא אמר 'בואו נקים את האחדות אבל אתם מתחייבים למסגרת אחדות'. הם כבר איבדו את התקווה לבוא ולהקים ממשלה בישראל, אבל אני חושב שעדיין לא מאוחר".

  

 

ח"כית מכחול לבן: "נושא החסינות העלה סימנים אדומים"

חברת הכנסת אורית פרקש-הכהן ממפלגתו של בני גנץ התייחסה גם היא לסוגיית החסינות של נתניהו, ואמרה בריאיון לאולפן ynet: "כשאתה יושב עם רה"מ, והתנאי היחיד שהוא מדבר עליו הוא מסלול של נבצרות, כלומר 'אני ארד מהבמה בצורה מכובדת בגלל כתבי האישום שלי - אבל אני שומר על הזכות שלי לבקש חסינות', אז אתה כאילו מנהל משא ומתן עסקי עם אדם. אנחנו רוצים לוודא שניכנס כמפלגה הכי גדולה לממשלה הזאת".

 

אורית פרקש הכהן באולפן ynet (צילום: חגי דקל)
ח"כ אורית פרקש-הכהן באולפן ynet(צילום: חגי דקל)

 

- למה לפני שנה לא אמרתם 'אנחנו בשום פנים ואופן לא נשב עם נתניהו', למה הייתם צריכים את כל התקופה הזאת?

"בואו נשים רגע את הפיל בחדר - יש חוסר אמון מאוד מאוד גדול עם האדם שאיתו מדברים. כל הסיפור הזה של ההתכנסות בבלוק ה-55, ההתנפלות על שלטון החוק, הדברים המטורפים שאנחנו רואים נגד מוסדות ממשלה, נגד עובדי מדינה, נגד שלטון החוק - אנחנו לא רוצים להיכנס לממשלה ולהיות בה רק תפאורה".

 

- הציבור קולט שהקרב הוא על מי יהיה ראשון. הרי אתם הייתם מסכימים לכך שגנץ היה מתחיל שנתיים ואז נתניהו אחריו.

"הדבר הזה מוכיח לנו שבני נהיה רה"מ, ואנחנו עם הידיים על ההגה - יכולים להוציא לפועל את האג'נדה שלנו. הרעיון היה להיכנס לממשלה ולא להיות סרח עודף בבלוק של 55. ברור שמבחינה פוליטית אנחנו לא מקבלים את המשקל שראוי לנו, ועכשיו כל התרגילים האלה - במקום לבוא ולהושיט יד, להגיד 'בוא נשב ביחד, אני מוותר על חסינות, אני ארד מהבמה', בסוף יש כאן טירלול שכולו נובע מאדם אחד. אתמול באירוע ניגש אליי חבר פרלמנט מהולנד, ואמר לי 'וואו מה שקורה בגלל בן אדם אחד'. גם אנשים שיושבים מבחוץ מבינים שזו לא באמת המערכת הפרלמנטרית".

 

- לא בטוח שתצליחו להגיד בבחירות הקרובות שזה בגלל נתניהו.

"אם היינו מוציאים את המשתנה הזה מהמשוואה - הייתה ממשלה תוך שבועיים. יש כאן מישהו שתלויים כנגדו שלושה כתבי אישום, את לא היית יכולה לעשות את העבודה שלך אם היית במצב דומה, גם השומר בכניסה לא היה יכול לעשות את העבודה שלו עם שלושה כתבי אישום. יש דין אחד לרה"מ ודין אחד לאדם הפשוט. וזו הסכנה האמיתית, המדרון של מה שקורה כאן".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
שר הכלכלה אלי כהן
צילום: אבי מועלם
מומלצים