שתף קטע נבחר

ג'ונסון, קורבין והקרב על הברקזיט

ידיד ישראל שמרן או פרו-פלסטיני מהלייבור? מהו הברקזיט שעומד במוקד הבחירות? ולמה צריך להיזהר מהסקרים? שאלות ותשובות לקראת ההצבעה הגורלית בבריטניה בחמישי

בריטניה בחירות בוריס ג'ונסון גרמי קורבין (צילום: EPA, AFP)
ידיד ישראל מול פרו-פלסטיני. ג'ונסון וקורבין(צילום: EPA, AFP)

בעוד יומיים, בחמישי, ייפתחו הקלפיות בבריטניה בפני 46 מיליון בעלי זכות בחירה, שיקבעו מי יהיו 650 נציגיהם בפרלמנט. הממלכה יוצאת לבחירות אחרי כשנתיים וחצי בלבד, כשהמוקד המרכזי הוא סוגיית הברקזיט. להלן כל מה שצריך לדעת לקראת ההצבעה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

איך הגענו לכאן?

הבחירות הקודמות נערכו ב-2017 והבאות נועדו ל-2022, אבל חודשים של מבוי סתום בפרלמנט – שבמסגרתו לא הושג רוב להסכמי הברקזיט שגיבשו רה"מ בוריס ג'ונסון וקודמתו תרזה מיי, אבל גם לא לשום הצעה חלופית – שכנעו את המפלגות להחזיר את המנדט לבוחר, בתקווה שהבחירות יניבו פרלמנט עם רוב ברור יותר לאחד הצדדים.

 

 

מה זה ברקזיט?

הכינוי של פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי. ב-2016 הצביעו הבריטים במשאל עם בעד פרישה מהאיחוד, ומאז ניהלה לונדון מו"מ עם בריסל על הסכם שיסדיר את תנאי הפרישה, כדי למנוע עזיבה חד-צדדית שתגרום כאוס כלכלי. הפרלמנט הבריטי דחה שוב ושוב את ההסכמים שהושגו.

 

הקרב על בריטניה - סיקור נרחב ב-ynet:

חולה בן 4 על הרצפה: התמונה שסיבכה את ג'ונסון

האיראני שמאיים על רה"מ בבחירות

ג'ונסון: הכי פרוע שלי? רכבתי על המדרכה

לפני הבחירות: פיגוע בגשר לונדון

 

מי המועמדים המרכזיים?

המפלגות הגדולות הן כרגיל השמרנים, בהובלת רה"מ ג'ונסון, והלייבור, בהובלת ג'רמי קורבין. ג'ונסון, הנחשב לידיד ישראל, היה ממובילי מחנה הברקזיט במשאל העם, ותומך בפרישה גם בלי הסכם.

 

קורבין, מבקר חריף של ישראל ופרו-פלסטיני מובהק, מואשם בהעלמת עין מהאנטישמיות במפלגתו. הוא מתנגד להסכם הברקזיט שגיבש ג'ונסון, והבטיח שאם ייבחר ינהל מו"מ על הסכם חדש מול בריסל, שאותו יביא לאישור האזרחים במשאל עם נוסף.

סטיב בריי מפגין נגד ה ברקזיט רץ ב בחירות בריטניה (צילום: AFP)
מקווים לפרוץ את המבוי הסתום. מפגין נגד הברקזיט(צילום: AFP)
 
סטיב בריי מפגין נגד ה ברקזיט רץ ב בחירות בריטניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

איך מתנהלות הבחירות?

שיטת הבחירות אזורית: הבריטים בוחרים מי ייצג את מחוז הבחירה שלהם בבית הנבחרים, שבו 650 מושבים – אחד לכל מחוז. כדי להקים ממשלה לבדה, מפלגה צריכה לכאורה לגרוף 326 מושבים, אך בפועל המספר מעט נמוך יותר, משום שמפלגת "שין פיין" האירית אינה מאיישת מושבים שהיא גורפת בצפון אירלנד. לכן ב-2017 הספיקו 322 מושבים.

 

מה אומרות התחזיות?

במבט ארצי נותנים הסקרים לשמרנים יתרון שנע בין 19%-7%, אך כיוון ששיטת הבחירות אזורית – סקרים אלה מלמדים בעיקר על הלך הרוח ולא על חלוקת המושבים העתידית. סקר מעמיק יותר של מכון YouGov, שב-2017 הצליח לחזות את התוצאות שהפתיעו רבים, קובע כי לג'ונסון צפוי ניצחון גדול, עם 359 מ-650 המושבים, עלייה מ-317 מושבים לפני שנתיים. ללייבור צופה הסקר ירידה מ-262 מושבים ל-211. עם זאת, הסקר פורסם שבועיים לפני הבחירות, וייתכן כי מאז חלו שינויים.

  (צילום: AFP)
מוביל בסקרים, אבל שיטת ההצבעה מקשה על חיזוי מדויק. ג'ונסון (צילום: AFP)
 

מה הלו"ז?

ההצבעה מתחילה ביום חמישי ב-09:00 שעון ישראל ומסתיימת בחצות, אז מתפרסם מדגם שנותן בדרך כלל מושג כללי טוב על המגמה. רוב תוצאות האמת צפויות להגיע עד הבוקר. אם הן יהיו ברורות, המועמדים עשויים להכריז על ניצחון או הפסד. בהיעדר רוב מוחלט למפלגה כלשהי ינסו המפלגות לגבש קואליציה, כשרה"מ המכהן ג'ונסון יקבל ראשון את ההזדמנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, AFP
מי ינצח? קורבין וג'ונסון
צילום: EPA, AFP
מומלצים