שתף קטע נבחר

מחפשים למלא את קופת המדינה: "29 מיליארד ש' תקועים בבתי המשפט"

מנהל רשות המיסים, ערן יעקב: אמליץ לשר האוצר הבא שבמקרה של תביעת מס, הנישום ישלם חלק מהסכום כבר בהתחלה

איך נמלא את קופת המדינה? מנהל רשות המיסים, ערן יעקב, חשף אתמול (ד') כי יציע לשר האוצר הבא לחייב אדם שפונה לבית משפט ומערער על גובה המס שדורשת ממנו רשות המיסים - לשלם חלק מהמס שנתבע ממנו עם הגשת התביעה, ובמקרה הצורך הסכום או חלקו יוחזר אליו בהמשך.

 

בעקבות מעצר הישראלים: "חלון הזמנים לדיווח על חשבונות בחו"ל עומד להיסגר"

לא רק עומר אדם: בעיית המס של ישראלים עם דרכון אמריקני

יש לכם מה להצהיר? כך תפעלו נכון מול רשות המיסים

 

בפורום המיסוי השנתי של דן אנד ברדסטריט, אמר יעקב כי "29 מיליארד שקל תקועים כיום בבתי המשפט ואחת מהמלצותינו לשר האוצר הבא תהיה ברורה: אם יש מחלוקת מס צריך לשלם את חלקה ואחר כך מתווכחים בבית המשפט כמו שנהוג באנגליה למשל". יעקב הסביר כי תביעות בבתי משפט אורכות לעיתים שנים ועד להחלטה הסופית אין הנישום משלם כלל את המס שעליו נסב הוויכוח, ובינתיים קופת המדינה מפסידה.

ערן יעקב רשות המסים (שלומי דעי)
ערן יעקב, מנהל רשות המיסים(שלומי דעי)
 

מנהל רשות המיסים ציין גם כי יציע לשר האוצר הבא לבטל ולצמצם פטורים ממס. "יש המון פטורים שצריך לתת עליהם את הדעת". לדבריו, מדובר בפטורים ממס בתחום היבוא (כמו תוכניות נטו השונות של כחלון) וגם נדרש שינוי בפטור החלקי ממס שקיים כיום על תשלום שכר דירה. מנגד, תציע רשות המסים גם הקלות במס, למשל בתחום ההתחדשות העירונית.

 

בהתייחס לגירעון בתקציב, אמר יעקב: "הגירעון אמנם גדול אבל השאלה אם ב-2020 נישאר באותו המקום, וזה יכול להפריע לממש דברים שקרו בשנה הנוכחית. הסיטואציה שאנו נגררים אליה תקשה על רשות המיסים ועל היכולת לתכנן קדימה. נצטרך שינוי בחקיקה על מנת לחזור לתוואי הגירעון. אם זה לא ישתפר בעוד שנה וחצי תבואו אליי. בהסתכלות בעולם גירעוני, כאשר מסתכלים על שנה בודדת, כמו הנוכחית, שבה הגירעון גדול - המשמעות שלה לא רבה, אפילו מעטה.

 

"כך גם נוהגות כל חברות דירוג האשראי. בהסתכלות רבת שנים, כלכלת ישראל יציבה וחזקה, עם שיעורי צמיחה מהגבוהים ביותר, סביב ה-3.2% וגם צופים לשנים הקרובות 3%. נכון, היינו פעם ב-4% ואף ב-5%, לפני מספר שנים, אבל תזכרו מה קורה בעולם. מדינת ישראל היא אי של יציבות וכדאי להסתכל גם על חצי הכוס המלאה. מצב המשק בהחלט לא רע. בשוק העבודה אנחנו באבטלה מאוד נמוכה היסטורית".

 

בהתייחסו להון השחור הרב בישראל, אמר יעקב כי "חלק גדול מההון השחור נמצא בשכבות למטה. מורה שמלמד בבוקר ואחר הצהריים נותן שיעורים פרטיים לפעמים לא משלם מסים בגלל התהליך הבעייתי לתשלום, הוא לא מבין את התהליך. יכול להיות שאנחנו צריכים לחשוב על דרכים לפשט ולהביא לו את זה בצורה קלה. להנגיש. אולי לדוגמה ייכנס לאינטרנט, ישלם ונגמר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלומי דעי
ערן יעקב, מנהל רשות המיסים
שלומי דעי
מומלצים