שתף קטע נבחר

ליברמן: חנינה לנתניהו תמורת פרישה מהפוליטיקה

ההצעה של יו"ר ישראל ביתנו לרה"מ: בריאיון לאולפן ynet אמר ליברמן כי יתמוך במתן חנינה לנתניהו אם זה יעזוב את החיים הפוליטיים. "לא חסינות, הסדר תמורת פרישה בכבוד", הדגיש ליברמן. "אף אחד לא רוצה לראות ראש ממשלה בכלא, אבל כל כדורגלן צריך לדעת מתי לתלות את הנעליים"

 

 

יו"ר ישראל ביתנו מגלה כי יתמוך במתן חנינה לבנימין נתניהו אם זה יעזוב את החיים הפוליטיים. בריאיון לאולפן ynet הבוקר (ה'), שעות ספורות לאחר פיזור הכנסת ה-22 ואישור החוק לקיום בחירות ב-2 במרץ 2020, אמר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי יתמוך בהענקת חנינה לראש הממשלה נתניהו תמורת פרישה מהפוליטיקה. "לא חסינות, הסדר תמורת פרישה בכבוד", הדגיש ליברמן כשהוא מתייחס לכתבי האישום נגד נתניהו על שוחד, מרמה והפרת אמונים. לדבריו, "יש בכנסת תחושת מיאוס מנתניהו, הוא הפך לנטל".  

 

נתניהו לבג"ץ: אחדל לכהן כשר, אמשיך כראש הממשלה

 

"מי שהיו חייבים להרכיב ממשלה אלו שתי המפלגות הגדולות, יחד יש להן 65 מנדטים", אמר ליברמן בתשובה לשאלה אם אינו מצטער שלא חבר לאחת המפלגות הגדולות. "אני מהרגע הראשון של הקמפיין האחרון אמרתי - אנחנו מצטרפים אך ורק לממשלת אחדות, שום ממשלה צרה. וזו לא קפריזה".

אביגדור ליברמן  (צילום: אבי מועלם)
ליברמן: "כבר אין בלוק"(צילום: אבי מועלם)

 

 

- אבל הבטחת שלא יהיו בחירות שלישיות. אמרת - לא תהיה מערכת בחירות שלישית.

"סליחה. מי שהחליט לטרפד זה שתי המפלגות יחד. את זה לא תיארתי לעצמי. שתי מפלגות בכוונה תחילה גררו את מדינת ישראל למערכת בחירות שלישית. אבל אני מזכיר לך שמי שתקף את הרעיון של ממשלת אחדות מלכתחילה, גם בעל פה וגם במאמר שכתב, היה נתניהו. יתרה מזאת, אנחנו חייבים להבין שממשלה צרה לא תתפקד, היא תדמם. זה כל שבוע הישרדות בהצבעות אי אמון בוועדות הכנסת, ובמקום להוביל לרפורמות היא רק תוביל לשיסוי ולמחלוקות".

 

- היו ניסיונות ברגע האחרון בכנסת או שהשלמתם עם רוע הגזירה?

"הניסיונות היו רק בתוך הליכוד. מי שהגיע לנתניהו בלילה מטעם כל שרי הליכוד היה לא אחר ממי שעומד בראש צוות המשא ומתן שלהם, שר התיירות יריב לוין, עם דרישה שנתניהו יוותר על החסינות. נתניהו התפרץ. אגב, ראיתי את דוברי נתניהו מתנפלים על דוד ביטן שדיבר שם באחד הריאיונות ואמר שזו הזדמנות אחרונה של נתניהו להגיע ל-61. אני חושב שכל מי שהסתובב הרגיש את תחושת המיאוס. נתניהו הפך לצערי לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראות אותו במערכת הפוליטית - וכולם מוכנים באמת לתת לו אפשרות לצאת בכבוד. אם תבוא אפילו לצורך זה יוזמת חקיקה בכנסת, אין לי ספק שתהיה הסכמה מקיר לקיר. בסופו של דבר לנתניהו באמת הייתה תרומה חשובה למדינת ישראל".

הצבעת החוק בקריאה שניה ושלישית לפיזור הכנסת והקדמת תאריך הבחירות השלישיות (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו במליאה, הלילה. "הוא הפך לנטל"(צילום: אלכס קולומויסקי)

 בחירות 2020 לוח זמנים משוער לו

- לשחרר את נתניהו בלי כלא?

"לשחרר אותו הביתה בכבוד".

 

- בלי משפט, בלי כלום?

"אף אחד, כולל אותי, לא רוצה לראות אותו בכלא. אף אחד לא רוצה לראות שום ראש ממשלה בכלא. אבל אתה יודע, כמו בכדורגל - כל כדורגלן הכי טוב צריך לדעת מתי לתלות את הנעליים".

 

- אין צ'אנס שראש הממשלה ירכיב את הממשלה הבאה? אתה לא רואה סיטואציה כזאת?

"אני רק מצטט גם את דוד ביטן וגם את יריב לוין, אפילו לא צריך את דעתי. גם ביטן אמר בשידור שזאת ההזדמנות אחרונה, לא תהיה אחרת. ואני חושב שבאמת כולנו פה בתחושה שהאיש תרם לא מעט וצריך לשחרר אותו בכבוד הראוי, אבל אף אחד כבר לא רוצה לראות אותו".

 

- יכול להיות שתצא קריאה מהכנסת, מהנשיא או מגורם אחר - תנו לו חנינה תמורת פרישה מהחיים הציבוריים?

"אני חושב שכל יוזמה מהסוג הזה תקבל תמיכה רחבה מקיר לקיר".

אביגדור ליברמן  (צילום: אבי מועלם)
ליברמן באולפן ynet: "אף אחד לא רוצה לראות ראש ממשלה בכלא"(צילום: אבי מועלם)
 

- אתה תומך בזה?

"אנחנו בטוח נתמוך בסידור כזה. קראתי גם את הפוסט של סמוטריץ', הקשבתי היטב לראשי המפלגות החרדיות - אין יותר בלוק".

 

- אתה תוותר על הווטו נגד המפלגות החרדיות? תהיה יותר גמיש בפעם הבאה?

"אין לנו וטו, אנחנו לא נגד החרדים, אנחנו נגד כפייה דתית. אני לא מתערב להם בחיים, אני לא רוצה שיתערבו לי בחיים. אנחנו רוצים תחבורה ציבורית, אנחנו רוצים נישואים אזרחיים. דברים מאוד-מאוד ברורים".

 

- איך תנהג אם נתניהו יגיש בקשת חסינות?

"כל מי ששמעתי אתמול בכנסת אומר שצריך למצוא פתרון שישחרר אותו בכבוד הראוי".

 

- אתה מציע משהו אחר, לא חסינות.

"לא יהיה לו רוב לחסינות, גם בתוך הליכוד יש לא מעט התנגדויות".

 

 

- כלומר לא חסינות אלא פרישה?

"פרישה בהסדר כזה או אחר. צריך כרגע לתת לו אפשרות לפרוש בכבוד".

 

- מה הבוחרים הפוטנציאליים שלך צריכים לחשוב, התאהבת בלהיות בלשון המאזניים?

"הבוחרים צריכים לדעת שהבית של האנשים השפויים זה ישראל ביתנו. נדהמתי לראות ששלושה רמטכ"לים רצו להקים ממשלה עם הרשימה המשותפת, זה טירוף מוחלט".

 

- הם רוצים לגיטימציה.

"רק לפני חודש היה עימות עם הג'יהאד האיסלאמי, ארגון הטרור הכי קיצוני - ומי שתמך בהם זה איימן עודה וחבריו. בצורה הכי בוטה, מול כל מדינת ישראל. קראו לחיילי צה"ל פושעי מלחמה. אלה יכולים להיות פרטנרים? אולי נכניס אותם גם לקבינט המדיני-ביטחוני? אלה יכולים להיות חלק מהחלטות הביטחון שלנו? אותו דבר מצד שני. אנחנו לא יכולים להמשיך לממן במאות מיליונים מערכת חינוך שמונעת מילדי ישראל ללמוד אנגלית ומתמטיקה. אני מדבר על החינוך העצמאי החרדי. זה פשוט טירוף מוחלט".

 ישיבת סיעה העבודה גשר (צילום: עמית שאבי)
פרץ. "איש מאוד נחמד, אין לי בעיה איתו"(צילום: עמית שאבי)

- יו"ר העבוד עמיר פרץ תקף אותך במילים חריפות בתקופה האחרונה.

"פרץ איש נחמד מאוד, אבל לצערי לא רלוונטי. אם ההתקפות שלו עליי עוזרות לו לעבור אחוז חסימה, דיינו".

 

- יכול להיות שעוד תשב איתו בממשלה בעתיד.

"איתו ישבתי בממשלה בעבר.  הוא איש נחמד, אין לי איתו שום בעיה".

 

- כמה מנדטים תביאו הפעם?

"אנחנו נשתדל למקסימום מנדטים. הנבואה ניתנה למישהו אחר. אנחנו באמת עמדנו בכל ההבטחות, בכל ההתחייבויות לבוחר".

 

- וההבטחות האלה מובילות אותנו למערכת בחירות נוספת.

"מי שנושא באחריות זה שתי המפלגות הגדולות. יחד יש להן 65 מנדטים. כחול לבן בגלל המתיחות הפנימית לא רצתה ממשלת אחדות. נתניהו לא רצה לא ממשלת אחדות ולא ממשלה צרה. הוא רוצה ממשלה צרה בלי ישראל ביתנו. הדבר היחיד שמעניין אותו זה החסינות, אנחנו לא פרטנרים לזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים