שתף קטע נבחר

ריבלין: לא לשקוע לייאוש, לא לאבד אמון בדמוקרטיה

לאחר שהכנסת התפזרה ואושר סופית קיום בחירות ב-2 במרץ - בפעם השלישית תוך פחות משנה - קרא הנשיא לציבור "לא לשקוע לטרוניה חסרת תועלת. אסור שנאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית וביכולת שלנו לעצב את מציאות חיינו בזכותה"

 

 

אזרחי ישראל ייאלצו ללכת לקלפי בפעם השלישית בתוך פחות משנה, ונשיא המדינה קורא בעקבות זאת לא לאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית. "אל לנו לשקוע בשעה זו לייאוש או לטרוניה חסרת תועלת", אמר היום (חמישי) הנשיא ראובן ריבלין לאחר פיזור הכנסת ה-22, "אסור שנאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית וביכולת שלנו לעצב את מציאות חיינו בידינו שלנו בזכותה. כשתגיע השעה, נגיע כולנו לממש את זכותנו הדמוקרטית ונעשה זאת מתוך תקווה לעתיד טוב יותר מהר ככל האפשר עבור כולנו".

 

סופית: ישראל הולכת לבחירות שלישיות ב-2 במרץ

שלושה ימים של דרמות? סיעות יוכלו להתפצל ולקבל מימון רק עד יום ראשון

 

  (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
"הדמוקרטיה - מקור גאוותנו"(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
   

     

אחמד טיבי בויכוח סוער עם יולי אדלשטיין לפני הצבעת החוק בקריאה שניה ושלישית לפיזור הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
ההצבעה על פיזור הכנסת במליאה(צילום: אלכס קולומויסקי)
הצבעת החוק בקריאה שניה ושלישית לפיזור הכנסת והקדמת תאריך הבחירות השלישיות (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

הצבעת החוק בקריאה שניה ושלישית לפיזור הכנסת והקדמת תאריך הבחירות השלישיות (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 בחירות 2020 לוח זמנים משוער לו
בהתייחסות ראשונה של ריבלין לאישור החוק לפיזור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית ולקיום בחירות ב-2 במרץ, בעקבות הכישלון המתמשך בהקמת ממשלה, הוא פנה אל אזרחי ישראל "בתפילה ובבקשה לצמיחה ותיקון מתוך הקושי הגלום בימים אלה", כלשון הודעת בית הנשיא.

 

"בתום שתי מערכות בחירות ובפתחה של מערכת בחירות שלישית, אני מאמין כי זוהי שעת מבחן גם של הציבור הישראלי - שהוא אשר יכריע מיהם מנהיגיו", הוסיף הנשיא. "הדמוקרטיה הישראלית הייתה ועודנה מקור גאוותנו, ואנו יודעים, שלשיטה הדמוקרטית יש גם מחירים. כולי תפילה כי עומק המשבר הפוליטי הנוכחי, על השסעים שהוא חושף בקרבנו, יוביל אותנו כחברה וכמדינה להילחם לא רק עבור זכותנו לחלוק אלה על אלה - אלא גם עבור חובתנו למצוא על מה להסכים".

 

ריבלין אמר בנוסף כי "אני יודע שאנחנו יכולים לחיות יחד כאחים גם מתוך ההבנה שיש סוגיות שלא נסכים עליהן. אני מקווה כי מערכת בחירות זאת תהיה האחרונה לארבע השנים הקרובות. אני מאמין שימצאו בנו הכוחות הפנימיים ונדע לצמוח כאומה וכחברה מן השסע והמחלוקת המפלגים בינינו - להסכמה ועשייה לטובת כולנו".

 

גם במערכת הבחירות הנוכחית צפוי לריבלין תפקיד חשוב. שמונה ימים אחרי הבחירות יימסרו לו התוצאות, ועד שבוע לאחר מכן הוא יטיל את המנדט להרכבת הממשלה על אחד מ-120 חברי הכנסת. השאלה הגדולה היא אם הפלונטר הפוליטי, שמלווה אותנו כבר יותר משנה, ייפתר אז - או שהכאוס יימשך. במקרה כזה, ייתכן שכמו לפני כחודש וחצי, ריבלין יעביר את המנדט לח"כ אחר.

 

הלילה כאמור אישרו הח"כים בקריאה שנייה ושלישית את פיזור הכנסת ה-22, וכחלק מהחוק אושרה תוספת של 62 מיליון שקל לתקציב מימון הבחירות. הנושא סוכם בין שר התיירות יריב לוין לבין יו"ר סיעת כחול לבן אבי ניסנקורן, המשמש גם כיו"ר הוועדה המסדרת הזמנית של הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הנשיא ריבלין
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים