שתף קטע נבחר

צילום: MCT

הלייבור קרסה: "זה בגלל קורבין, לא הברקזיט"

בעקבות התבוסה הקשה בבחירות הודיע ג'רמי קורבין שלא יוביל את הלייבור בבחירות עתידיות, אך הבהיר שבינתיים הוא ממשיך בתפקיד היו"ר. רבים במפלגה מאשימים אותו במפלה: "ידענו שהוא לא יכול להנהיג, בכל דלת שעליה דפקנו הבוחרים הזכירו אותו. חייבים לשנות כיוון ומהר"

אחרי תוצאות המדגם המאכזבות - קורבין מגיע למרכז ספירת הקולות באיזלינגטון שבלונדון (צילום: רויטרס)
קורבין הולך הביתה. אבל מתי?(צילום: רויטרס)

יו"ר הלייבור ג'רמי קורבין הודיע הבוקר (יום ו') כי לא יוביל את המפלגה בבחירות עתידיות, אך נמנע מלהתפטר באופן מיידי בעקבות התבוסה של הלייבור בבחירות בבריטניה. לפי תוצאות האמת השמרנים הבטיחו רוב מוחלט בבית הנבחרים, ולפי התחזיות צפויים לגרוף לפחות 363 מושבים לעומת 202 של הלייבור. זו צפויה להיות התוצאה הגרועה ביותר של הלייבור זה יותר מ-80 שנה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

קורבין דיבר במטה ספירת הקולות במחוז הבחירה שלו בצפון לונדון, ואמר כי התוצאות "מאכזבות". "אני רוצה להבהיר כי לא אנהיג את המפלגה בשום מערכת בחירות עתידית", אמר קורבין, אך ציין כי ימשיך להוביל אותה בשלב זה, ויקדם "תהליך של הרהור פנימי", שבו ייבחנו הגורמים להפסד והמדיניות של המפלגה. "אוביל את המפלגה שלנו בתקופה זו כדי להבטיח שהדיונים יתקיימו ושנמשיך קדימה".

 


קורבין מגיע למרכז ספירת הקולון בצפון לונדון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אחרי תוצאות המדגם המאכזבות - קורבין מגיע למרכז ספירת הקולות באיזלינגטון שבלונדון (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

קורבין, המכהן כיו"ר הלייבור מאז 2015, משך את המפלגה לעומק הצד השמאלי של המפה הפוליטית. לצד ביקורתו החריפה על ישראל ועמדותיו הפרו-פלסטיניות, הוא קרא להלאים שירותים רבים ולהעלות מסים לעשירים.

 

אלא שבסוגיה הבוערת ביותר בבחירות, הברקזיט, נקט קורבין עמדה ניטרלית-משהו. הוא הבטיח שאם ינצח יקיים משא ומתן חדש עם האיחוד האירופי, כדי לשנות את ההסכם שגיבש עמו ג'ונסון על תנאי הפרישה של הממלכה מהאיחוד, וכי את ההסכם החדש יביא לאישור הבוחרים במשאל עם נוסף, שבו יוכלו גם לבטל כליל את הברקזיט.

 

ניצחונות היסטוריים במחוזות אדומים

נראה שבוחרים רבים לא השתכנעו מהבטחותיו של קורבין. הרעיון של השלמת הפרישה מהאיחוד האירופי הצליח לפתות מצביעים רבים שמאסו בתסבוכת הברקזיט, שנמשכת כבר שלוש וחצי שנים, ורצו להשאיר את חלקה העיקרי מאחוריהם. בשבועות האחרונים הסתמן כי מצביעים רבים נכונים לזנוח נאמנות ארוכת שנים למפלגה זו או אחרת כדי לבחור בדרך שלדעתם היא הנכונה בכל הקשור לברקזיט.

שידור BBC בלונדון (צילום: AFP)
הפסד היסטורי ללייבור, ניצחון סוחף לשמרנים בהובלת ג'ונסון(צילום: AFP)

שידור BBC בלונדון (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

ואכן, עם זרימת תוצאות האמת הלילה הסתמן יותר ויותר בבירור ש"החומה האדומה" של הלייבור – המחוזות שבהם החזיקה שנים בצפון אנגליה ובמרכזה – נפלה לידי השמרנים. "החומה האדומה לא התנודדה, היא הוחרבה", כתבה פרשנית "סקי ניוז" בת' ריגבי, וציינה כי המחוזות הללו "נופלים כמו קוביות דומינו".

 

ב"סקיי ניוז" הסבירו כי האסטרטגיה של הלייבור הייתה לנסות להשיג קולות גם במחוזות של תומכי ברקזיט וגם במחוזות של מתנגדי ברקזיט, כמו הערים הגדולות, ולכן קורבין נמנע מהכרזה ברורה על תמיכה בפרישה מהאיחוד האירופי או התנגדות לה. "האסטרטגיה הזו נכשלה לחלוטין", אמרו ברשת הבריטית.

 

כך, למשל, במחוז הבחירה בליית' ואלי שבאזור נורת'מברלנד בצפון-מזרח אנגליה ניצחו השמרנים בפעם הראשונה מאז הקמת המחוז ב-1950. מדובר באזור היסטורי של עובדי מכרות, ובמשאל העם ב-2016 תמכו המצביעים שם בברקזיט.

ממתינים לתוצאות האמת. מרכז ספירת הקולות בגלזגו (צילום: AFP)
ממתינים לתוצאות האמת. מרכז ספירת הקולות בגלזגו(צילום: AFP)

ניצחון לשמרנים. מרכז ספירת הקולות בגלזגו (צילום: getty images)
(צילום: getty images)

ב"גרדיאן" ציינו כי נראה שסדג'פילד, גם הוא בצפון-מזרח אנגליה, צפוי לעבור לראשונה זה מאה שנה לידי השמרנים. לפי העיתון הבריטי, גם מחוז בחירה סמוך, בישוף אוקלנד, צפוי לעבור לידי השמרנים, בפעם הראשונה בכל 134 שנות קיומו. 

 

"הברקזיט לא אשם, זה שקר"

לפני הודעתו של קורבין הלילה שיפרוש בהמשך מהנהגת הלייבור, חברים רבים במפלגה הביעו אכזבה קשה מהתוצאות, וחלקם אף קראו לו להתפטר. שר המסחר בממשלת הצללים של הלייבור, בארי גרדינר, אמר שהתוצאות הן "מכה אנושה" למפלגה.

 

בכיר הלייבור ושר האוצר בממשלת הצללים של קורבין ג'ון מקדולנד האשים את הברקזיט בתבוסה, ואמר כי הבוחרים סבלו מ"עייפות ברקזיט". לדבריו, "אנשים רק רצו לגמור עם זה וזה הציב את הלייבור בעמדה מאוד מסובכת". הוא אמר ל-BBC כי התוצאה "מאכזבת" וכי חשב שהפער בין השמרנים ללייבור יהיה קטן יותר. עם זאת, כשנשאל על עתידו של קורבין כמנהיג המפלגה אמר מקדולנד כי יש להמתין לתוצאות האמת הסופיות. "ההחלטות המתאימות יתקבלו, ותמיד נקבל אותן בהתבסס על האינטרסים הטובים ביותר של המפלגה שלנו".

  ()

פיל ווילסון, שככל הנראה הפסיד ליריבו השמרני את מחוז הבחירה בסדג'פילד, טען כי הברקזיט לא היה הסיבה לכישלון, אלא קורבין עצמו. הוא אמר כי הטענה של בכירים בלייבור שהברקזיט גרם להפסד היא "שקר שטותי". לדבריו, "ההנהגה של ג'רמי קורבין הייתה בעיה גדולה יותר. להגיד אחרת זו אשליה". בשעות שלאחר מכן הצטרפו עוד ועוד אנשי לייבור לטענה של ווילסון.

 

אלן ג'ונסון, שכיהן בעבר כשר בכיר מטעם הלייבור, תקף בחריפות את יו"ר המפלגה. "זה קורבין, זה קורבין. ידענו את זה בפרלמנט, ידענו שהוא לא מסוגל להנהיג. ידענו שהוא היה גרוע יותר מחסר תועלת בכל הכישורים שנדרשים כדי להוביל מפלגה פוליטית", אמר ג'ונסון.

 

איאן מוריי הסקוטי, חבר פרלמנט מטעם הלייבור, אמר כי "בכל דלת שבה דפקתי – ואני והצוות שלי דיברנו עם 11,000 איש – תמיד הזכירו את קורבין. לא ברקזיט, אלא קורבין. אמרתי את זה במשך שנים. התוצאה היא שאכזבנו את המדינה, ואנחנו חייבים לשנות כיוון, ומהר".

רצים עם הקולות בבריטניה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

רות סמית', מחוקקת בריטית מסטוק-און-טרנט שכנראה הפסידה בבחירות, קראה גם היא לקורבין להתפטר. "אני הפסדתי, אני כבר לא חברת פרלמנט, זה אסון", אמרה ל"סקיי ניוז". לדבריה, "קורבין צריך לפרוש עכשיו, לפני ספירת הקולות (במחוז) שלו", היא הוסיפה, וציינה כי היה עליו לעשות זאת כבר לפני חודשים רבים.

 

פעיל הלייבור ג'ון לנדסמן, בעל בריתו של קורבין ומי שהקים את תנועת "מומנטום" התומכת ביו"ר המפלגה, אמר כי סביר להניח שקורבין יפרוש בעקבות התוצאה. "אני לא חושב שהוא יישאר יותר מדי זמן", אמר לנדסמן, אך הוסיף שעל קורבין לא "להיחפז" להכרזה על פריימריז להנהגת הלייבור.


פורסם לראשונה 13/12/2019 05:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מאוכזב. קורבין, הלילה
צילום: רויטרס
מומלצים