שתף קטע נבחר

הרצאה לתלמידים שכדור הארץ שטוח: "מפיצים בורות"

המרצה שעמד בפני תלמידי כיתה ט' במרכז הארץ ואמר להם כי כדור הארץ שטוח התעמת באולפן ynet עם מורה למדעים. צפו בעימות

למרות שמאות אסטרונאוטים היו בחלל, 12 בני אדם דרכו על אדמת הירח ושכל המדענים גורסים כבר מאות שנים שכדור הארץ הוא עגול - עדיין יש שמאמינים בטענה שהופרכה כבר מזמן, שכוכב הלכת שלנו שטוח. מתן גורודיש עורר סערה לאחר שהרצה בתיכון טכנולוגי במרכז הארץ מול תלמידי כיתה ט' ואמר כי כדור הארץ שטוח. במשרד החינוך לא הגיבו לדברים ההזויים של המרצה, אך אנשי חינוך אשר עוסקים בהוראת המדעים כינו את ההרצאה "שרלטנות", ויצאו נגד האישור לקיים את ההרצאה בפני התלמידים. גורודיש הגיע השבוע לאולפן ynet והתעמת עם המורה למדעים אלעד לרנר.

 

 

גורודיש אמר בפתח הראיון כי אין חלל ואמר כי לוויין התלמידים "דוכיפת 3", ששוגר השבוע לחלל, נמצא בכלל בכדור הארץ. "עובדים עליכם", הוא אמר. "הלוויין הזה נמצא כאן. אין לוויינים ואין כלום".

 

הוא הרחיב על שיטתו, שהוכחה כלא נכונה כבר לפני 500 שנה. "אנחנו חיים בעולם שטוח, בצלחת שטוחה קבועה במקום", הוא אמר. "השמש והכוכבים וכולם מסתובבים סביבנו. יש רקיע מעלינו ב-100 ק"מ שמתחבר לקצה הצלחת".

 

גורודיש הוסיף כי ערך ניסוי, שהוכיח שכדור הארץ שטוח: "אני מדבר על פיזיקה. עשינו ניסוי לפני שבועיים בכינרת ל-9.5 ק"מ, ניסוי מדעי, מצלמה ב-10 ס"מ על המים בחוף האון. המצלמה שהייתה ב-9.5 ק"מ מראה שנצנצה מגובה 0 עד גובה מטר. וואלה, ראינו נצנוץ, היה אמור להיות קימור של 5.5 ק"מ כי הכל פייק".

 

כך נראה כדור הארץ באמת (צילום מסך) (צילום מסך)
כך נראה כדור הארץ באמת(צילום מסך)

 

לרנר כמובן סבור כמו המדענים במאות השנים האחרונות: "אני חושב שמדובר בתאוריית קונספירציה, שהיא לא מבוססת. כל התיאוריה של העולם השטוח ותיאוריות דומות אחרות מתבססת על בדיקה מאוד סלקטיבית של הנתונים. כשנוח להם הם משתמשים בתאוריות מדעיות, כשלא נוח להם הם לא משתמשים בתיאוריות מדעיות".

 

לרנר הוסיף: "קודם כל הם מציירים את המטרה ומסביב זה הם שולחים את החיצים. כשטוב להם הם אומרים שיש כוח משיכה, כשלא טוב להם הם אומרים שאין כוח משיכה, כן דברים, לא דברים. אי אפשר לקבל רק חלק מהמדע. הוא מאגר שלם של ידע, אם אתה מסתכל רק באופן חלקי על הדברים - אתה מקבל כל מני שטויות כמו עולם שטוח".

 

לדברי לרנר, אסור לתת לגורודיש להרצות בפני תלמידים: "מאוד מפריע לי בתור איש חינוך ואדם שעוסק בהפצת הידע המדעי בנושאי חלל ומדעי כדור הארץ. הרצאות כזאת מפיצה בורות, פשוט הפצת בורות. כדור הארץ הוא עגול. הוא כוכב לכת שנע מסביב לשמש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים