שתף קטע נבחר

בית כנסת הושחת בבוורלי הילס: "ככה זה מרגיש להיות פה יהודי"

ונדליזם קשה בבית כנסת מרכזי של הקהילה האיראנית בלוס-אנג'לס, במהלך השבת, נחקר כפשע שנאה: "זה היה בית לאינספור משפחות אמריקניות-איראניות שנמלטו מאיראן בשל מעשים דומים למדי. זו המציאות שאנחנו, כיהודים, מתמודדים איתה"

 

 

 

ספרי תורה זרוקים, טליתות מפוזרות, סידורים קרועים - בלב קליפורניה: משטרת בוורלי הילס פתחה בחקירה סביב מה שהגדירה כ"פשע שנאה", בעקבות סדרת מעשי ונדליזם שאירעו בבית הכנסת "נצח ישראל" בבוורלי הילס בשבת, אחד המרכזים הגדולים ביותר של קהילת יהודי פרס (איראן) בעולם.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

 

איש ביטחון מקומי הזעיק את המשטרה בשבת בבוקר, מיד לאחר שהגיע לעבודה. הוא מצא את דלת בית הכנסת פתוחה ובתוכו פריטים שנעקרו. מצלמות האבטחה תיעדו גבר מבצע את המעשים בלילה שבין שישי לשבת, בסביבות השעה 2 לפנות בוקר.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות

 

הגבר נכנס לבית הכנסת, הפך את הרהיטים, עקר פריטים וגרם נזק לתשמישי קדושה רבים. כמו כן הפיץ עלונים. המשטרה ציינה כי החשוד לא גנב שום דבר מבית הכנסת, והנזק שגרם היה מוגבל. היא חוקרת את המקרה כפשע שנאה.  

פשע שנאה השחתת בית כנס בוורלי הילס קליפורניה ארה
הוונדליזם בבית הכנסת בבוורלי הילס

פשע שנאה השחתת בית כנס בוורלי הילס קליפורניה ארה
החשד: פשע שנאה

פשע שנאה השחתת בית כנס בוורלי הילס קליפורניה ארה

"לא, זו לא פולין"

המשטרה תגברה את הסיורים ליד בית הכנסת בשבת, והפיצה את תמונותיו של החשוד שזוהה כגבר בגילאי 25-20, בעל שיער קצר, רזה, חובש משקפיים, לבוש במכנסיים קצרים והולך עם תרמיל גב.

 

 

9 ספרי תורה הושלכו, אחד נקרע (צילום: משי זהב)
9 ספרי תורה הושלכו, אחד נקרע(צילום: משי זהב)

 

"ההתקפה הפחדנית פגעה בלב הקהילה שלנו", אמר ראש העיר של בוורלי הילס, ג'ון מיריש. "זאת לא רק התקפה נגד הקהילה היהודית של בוורלי הילס, זאת התקפה נגד כולנו. העיר כולה עומדת בסולידריות מאחורי בית הכנסת 'נצח', חבריו והקהילה כולה. אנו מחוייבים ללכוד את הפושע שחילל את המקום הקדוש".

 

משטרת לוס-אנג'לס פרסמה את תמונת החשוד בוונדליזם, כפי שנתפס במצלמות האבטחה ()
משטרת לוס-אנג'לס פרסמה את תמונת החשוד בוונדליזם, כפי שנתפס במצלמות האבטחה

 

 

עם צאת השבת הציפו את הרשת פוסטים נרעשים של יהודים תושבי האזור, חלקם חברי הקהילה. טד פלטשר כתב: "מה זה אומר להיות יהודי בבוורלי הילס שנת 2019? זה מרגיש כמעט כמו חטא לפרסם את התמונות הללו. לא, זו לא פולין של שנת 1930... זה צולם אתמול בבוורלי הילס, קליפורניה.

 

"'נצח' נמצא במרחק של כמה בלוקים מהתיכון שבו למדתי, שיחקתי פוטבול והייתי גאה לספר שמשפחת אמי הייתה חלק ממנו. זה היה בית לאינספור משפחות אמריקניות-איראניות שנמלטו מאיראן בשל מעשים דומים למדי. זו המציאות שאנחנו, כיהודים, מתמודדים איתה".

 

"העולם חייב להתעורר"

יהודה משי זהב, יו"ר ארגון "זק"א" סיפר: "התארחתי השבת בבוורלי הילס בלוס אנג'לס. כבר בשבת בבוקר עברה הידיעה בין כל הקהילות בעיר על חילול בית הכנסת 'נצח'.המתח בבתי הכנסת הורגש היטב. המשטרה תיגברה את השמירה והסיורים מסביב לבתי התפילה בעיר. במוצ"ש הלכתי ל'נצח', הזעזעתי לראות בית כנסת מחולל, אך ורק משום היותו מקום קדוש ליהודים.

 

 

"מפחיד לחשוב שדווקא בארה"ב, ארץ החופש ומגינת הדמוקרטיה, קורים אירועים אנטשימיים אחד אחרי השני, מחילול בתי כנסת ועד לרצח יהודים, רחמנא ליצלן. אם זה קורה בארה"ב, זה יכול לקרות בכל מקום. העולם חייב להתעורר", הוסיף.

 

התיעוד נעשה ע
פגיעה מבישה, הקהילה המומה(צילום: משי זהב)

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים