שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  הזהב הלבן: הפוליטיקה של החלומי

  גאוותה הגדולה של קפריסין היא גבינת החלומי הצמיגית, שמכונה באי הזהב הלבן. כשהביקוש לגבינה בחו"ל עולה הממשלה דורשת מהאיחוד האירופי להכיר בחלומי כמוצר מקומי - ולהגן על היצרנים ממתחרים. ההכרה מתעכבת. בלב המחלוקת: המתיחות עם הרפובליקה הטורקית ומתכון בן 500 שנה

  החקלאים בקפריסין מכנים את גבינת החלומי "הזהב הלבן". הגבינה המלוחה והצמיגית, שמיוצרת מחלב עזים וכבשים - ולא נמסה גם כשהיא על הגריל - היא הייצוא המוביל של קפריסין.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

    

  הרשויות במדינת האי בים התיכון מנסות כבר שנים לגרום לאיחוד האירופי להכיר בגבינת החלומי כמוצר קפריסאי מסורתי. המשמעות של הכרה שכזו ("כינוי מקור מוגן") היא שרק גבינה תוצרת קפריסין תשווק בחו"ל תחת השם "חלומי". החקלאים ויצרני הגבינות בקפריסין לא רוצים שגבינות "נחותות" ממדינות אחרות יגזלו רווחים מתעשייה שמגלגלת יותר מ-200 מיליון אירו.

  קפריסין גבינה גבינת חלומי (צילום: AP)
  חלומי על הגריל בכפר קמפיה, ליד ניקוסיה(צילום: AP)
   

  היצרנים בקפריסין אומרים שהביקוש לגבינה בחו"ל יגיע לשיא בשנים הקרובות, לאור עמידותה של החלומי - שהופכת אותה לאלטרנטיבה פופולרית לבשר. בריטניה, שבדיה וגרמניה הן המדינות שבהן הביקוש לחלומי הקפריסאי הוא הגבוה ביותר. 

   

  המורכבות הפוליטית בקפריסין המחולקת מסבכת את המצב. המחלוקת עוסקת בייצור ובשיווק של הגבינה בצפון קפריסין - שם שולטת הרפובליקה הטורקית, שמוכרת רק על ידי טורקיה. את הסחורות שמיוצרות בצפון קפריסין לא ניתן לייצא ישירות למדינה אחרת.  קפריסין מחולקת משנת 1974, כשטורקיה פלשה למדינה בעקבות הפיכה בתמיכה יוונית.

  קפריסין גבינה גבינת חלומי (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  קפריסין הצטרפה לאיחוד האירופי ב-2004. חוקי האיחוד תקפים רק בדרום קפריסין, היוונית, שבה הממשלה מוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית. הדרישה הקפריסאית להכיר בגבינת החלומי הגיעה בעקבות התפתחות דרמטית: חידוש שיחות השלום ב-2015 בין קפריסין היוונית לרפובליקה הטורקית, בתקווה לאחד סוף סוף את המדינה המפולגת.

   

  גוף של האיחוד האירופי שתפקידו לאשר מוצרי מזון וחקלאות הגיע אז לפשרה - לבצע בדיקות של גבינת החלומי בשני הצדדים, כדי לוודא שהמוצרים עומדים בתקנות הבריאות והבטיחות של האיחוד האירופי. בסופו של דבר שיחות השלום קרסו, וההכרה בגבינה נזנחה.

   

  ממשלת קפריסין אמרה שהצדדים הגיעו לסיכום שייצוא של גבינה מהרפובליקה הטורקית לשווקים באירופה יתבצע דרך נמלים בדרום קפריסין. ברפובליקה הטורקית אמרו שלא כך סוכם. הם אמרו שבנציבות האירופית ניסו לאפשר ייצוא של החלומי מהרפובליקה, אך ממשלת קפריסין טרפדה את המהלך. 

  קפריסין גבינה גבינת חלומי (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  "היצרנים בקפריסין הטורקית צריכים לייצא גבינת חלומי 'מוגנת'", אומר טורגאי דניז, נשיא לשכת המסחר ברפובליקה של צפון קפריסין. "לא צריך להגביל אותם לסחר לאורך קו ההפרדה ודרך הנמלים בדרום". לפי דניז, 13 יצרני חלומי בחלק הטורקי מייצאים לטורקיה ולארצות המפרץ הפרסי גבינה בשווי כולל של 30 מיליון אירו. הגבינה מגיעה למפרץ דרך טורקיה. 

   

  משרד החלקאות של קפריסין אמר שהוא מתכוון להמשיך לדרוש מהאיחוד האירופי הכרה "כדי לפתור בקרוב את הסוגיות שנותרו על הפרק בנוגע לרישום החלומי, ולהיטיב עם כל היצרנים הקפריסאים". הנציבות האירופית מסרה שהיא נמצאת בקשר עם ממשלת קפריסין, וגם עם הרפובליקה הטורקית, כדי להבטיח שתתקבל הכרעה. 

  קפריסין גבינה גבינת חלומי (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  קוסטאס מרבידס, חבר הפרלמנט האירופי מקפריסין, טוען שהנציבות מתמהמהת ללא סיבה. לדבריו אין שום סוגיה משפטית שמונעת הכרה בחלומי, ולכן הוא מצפה לאור ירוק מהנציבות. מרבידס קורא לממשלת קפריסין לפנות לבית הדין של האיחוד האירופי. ממשלת קפריסין מקווה שהנציבות החדשה של האיחוד, שנכנסה לתפקידה בחודש שעבר, תמצא דרך לפתור את הבעיה. 

   

  איגודי החקלאים תומכים לחלוטין במאמץ של הממשלה הקפריסאית להכיר בגבינת החלומי כתוצר מקומי. עם זאת, חלק מיצרני הגבינה מתנגדים. הם חוששים שהכרה תגרום לאובדן מקומות עבודה ולירידה ברווחים.

  קפריסין גבינה גבינת חלומי (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  כדי שהחלומי הקפריסאית תקבל הכרה מהאיחוד האירופי היצרנים חייבים לעמוד בדרישת הממשלה - שהגבינה תכיל לפחות 51% חלב עזים או כבשים. הדרישה הזאת תואמת את המתכון המסורתי מלפני 500 שנה, כשפרות בחקלאות היו מצרך נדיר. אלא שהיום הגבינה מיוצרת בדרך כלל מחלב פרה. 

   

  ג'ורג' פטרו, נשיא איגוד יצרני הגבינות, מזהיר שאם השימוש בחלב פרה ייאסר יותר משליש מ-13,000 המשפחות שלוקחות חלק בתעשיית החלומי יישארו ללא פרנסה. להערכתו תהיה ירידה של 50% לפחות בייצוא.

  קפריסין גבינה גבינת חלומי (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  פטרו מוסיף שכרגע יש מחסור בחלב כבשים ועזים באי. הוא אומר שיצרני הגבינות רוצים שהרשויות יקבלו את ההכרה הנחוצה - אך עם חוקים יותר גמישים. "כיצרני גבינות אנחנו מעוניינים בפתרון שלא יפגע בייצוא או במקומות העבודה", הוא אומר. 

   

  ההכרה מהאיחוד האירופי תגן על היצרנים המקומיים ממתחרים זרים, שעשויים להשתמש בחלב פרה זול יותר - ואולי גם מסובסד - כדי לייצר את החלומי.

  קפריסין גבינה גבינת חלומי (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  טאקיס כריסטודולו, נשיא "תנועת החקלאים החדשים", אומר שהדרישה לשימוש בחלב כבשים ועזים נובעת מהצרכנים שבזכותם יש עלייה במכירות - אירופאים בעלי מודעות בריאותית גבוהה.

   

  כריסטודולו חולק על הקביעה שתהיה ירידה חדה ברווחים. הוא טוען שייתכן שתהיה ירידה בכמות הייצוא, אך בזכות התואר מהאיחוד האירופי יוכלו המשווקים למכור כל גבינה במחיר גבוה יותר. "זה המוצר הלאומי של קפריסין, ואנחנו הכי גאים בכך שאפשר". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  גבינת חלומי, הייצוא המוביל של קפריסין
  צילום: AP
  מומלצים