שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל על רקע ניפוח גיוס החרדים: "אמירת אמת - נשמת אפו של צה"ל"

רב-אלוף כוכבי הדגיש הערב כי הצבא לא ישלים עם סטייה מדרך הישר בקרב חיילים ומפקדים, זאת ברקע הדיווח שלפיו במשך שנים נופח מספר המתגייסים החרדים: "במקום בו נגלה טעות - נלמד ונשפר, ובמקום בו יתגלה זדון או כוונת מכוון, ננקוט יד קשה"

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי המשתתף הערב (יום ב') בטקס חלוקת פרסים ליחידות מצטיינות, אמר על רקע ניפוח מספר המתגייסים החרדים, כי מידת היושר הכרחית לצבא דוגל במצוינות ובערכיות. הוא הדגיש כי טעויות שנעשו, יתוקנו וכי אם יתגלה זדון - "ננקוט יד קשה". הוא הדגיש כי "בתחום זה אין ולא יהיה מקום לפשרות, אין ולא יהיה מקום לעיגול פינות והעלמת עין".

 

 

 

 

"מצוינות היא דרך חיים. מצוינות היא גישה לחיים, והיא דקדוק פנימי של אדם ויחידה. היא מסועפת, רב מימדית ומורכבת מתכונות רבות, אבל אחת מהן, שהיא תנאי לכל ביצוע איכותי, לכל שיפור, ותנאי ליחסים בין אנשי היחידה ובינם לבין סביבתם היא יושר! יושר בדיבור ויושר במעשה, יושר בפעולה ויושר בכוונה. יושר, אמירת אמת ודיווח אמין הם נשמת אפו של צה"ל - זהו צו מחייב העובר כחוט השני מהמ"מ המדווח למ"פ בעיצומה של הלחימה על היעד, דרך ראש ענף המציג נתונים ומתאר מציאות למפקדיו, ועד לפיקוד העליון המשקף את המציאות הביטחונית לדרג המדיני. לכן גם התחקיר הוא אבן יסוד בבניין הצבא, כל תחקיר נדרש להוציא את כל העובדות לאור היום, לנתח אותן מכל כיוון, ולסכם ביושר את המסקנות", אמר כוכבי.

 

"נעשה זאת לעולם בדיוק ובאופן חד ובהיר, תוך הצגת האמת, כל האמת, רק את האמת – ויותר מכך, תוך התמודדות עם השלכות האמת. הצגת דברים שלא כהווייתם היא הפרה של חוזה האמון הקיים בין צה"ל לבין החברה הישראלית, אשר מפקידה בידיו את בניה ובנותיה. במקום בו נגלה טעות - נלמד ונשפר, ובמקום בו יתגלה זדון או כוונת מכוון, ננקוט יד קשה". 

נאומו של הרמטכ
"לא יהיה עיגול פינות". הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי (צילום: יאיר שגיא)

 

ברקע הפלונטר הפוליטי שמעכב את התוכניות להתעצמות הצבא, התייחס כוכבי גם לתוכנית החומש "תנופה" שהקפאתה נמשכת עד לכינון ממשלה וקבינט קבועים: "בימים אלה, אנו נמצאים בעיצומה של תקופה מעצבת עבור צה"ל, תקופה בעלת השפעה רבה על יכולות הצבא לשנים הקרובות - גיבוש התוכנית הרב שנתית 'תנופה', לצד שיפור המוכנות בכל הגזרות. תכנית 'תנופה' היא פרי מחשבה עמוקה, ומימושה יאפשר להגדיל את היתרון ולפתוח פער נוסף על אויבינו. לא מעט פרויקטים ומיזמים של 'תנופה' כבר יצאו לדרך במהלך השנה החולפת, ובחודשים הקרובים יתקבלו החלטות משמעותיות שיעצימו את התנופה. תנאי מרכזי והכרחי לתנופה, לכל תנופה, הוא אנשים", אמר הרמטכ"ל.

 

כוכבי ציין גם אתגרים הניצבים בפני צה"ל מבחינה מבצעית, תוך שהוא מדגיש כי הצבא הישראלי הוא "אחד הצבאות הפעילים ביותר בעולם, אם לא הפעיל ביותר. צה"ל נלחם ופועל לילות כימים בזירות רבות, שלאחרונה אף התרחבו, ומספר האויבים גדול ממספר הזירות". 

 

הוא ציין כי חיילי ומפקדי צה"ל הם מודל לחיקוי: "משלחות, מפקדים ויחידות מכל צבאות העולם, באים ללמוד מצה"ל שיטות לחימה ותהליכים מבצעיים. זהו ביטוי לעוצמתו וליכולותיו, ואלו אינם אלא פרי המסירות, המקוריות והמקצועיות שמפקדים ויחידות, כמוכם המצטיינים, מפגינים". 

 

הרמטכ"ל התייחס גם לצורך לשמור על "אווירה של דיוק וליטוש המובילה לביצוע מוקפד ואיכותי. לא ניתן ליצור אווירה כזו אם סביבת העבודה בה פועלים האנשים אינה משדרת איכות וסדר. עיקרון זה הוא שהניע את הצורך לשפר את מראה הבסיסים בצה"ל, לשפר את מנגנון הגנת המחנות ולשפר את החזות והאסתטיקה.

 

"דיוק וסדר, משמעת וליטוש, אינם עקרונות השמורים לבסיסים ומחנות. אלו עקרונות אשר צריכים להיות מיושמים בכל פלטפורמה מבצעית, טנק, ספינה או מטוס, בכל חמ"ל וחדר בקרה, בכל מחסן, בראש ובראשונה - בהופעת החיילים והמפקדים. במקום שאלו לא מתקיימים נוכחת אווירה של בישול ובינוניות, ומכאן קצרה הדרך לביצוע הפעילות המבצעית ובניין הכוח באופן דומה. במקום שניכרים סדר, ארגון ניקיון ודיוק, יש הקרנה על המפקדים והחיילים, ויש השפעה ישירה על הביצוע. ומעל לכל קטגוריה, ובשביל שיפור ומצוינות בכל קטגוריה, נדרשים אנשים. אנשים מצוינים, מפקדים מצוינים, איכות ואנושיות. המשימה לעולם בראש, אבל האנשים תמיד בלב". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי
צילום: יאיר שגיא
מומלצים