שתף קטע נבחר

אהבה בלי רגש: לבד בתוך זוגיות

למה אין לי זוגיות? פרק 4: הבטחות שהופרו בילדות, חסך זוגי בבגרות, הרגשת חוסר שייכות ופחד מנטישה - כיצד אלו זה מונעים מכם יצירת מערכת יחסים ואיך מזהים זאת בכף היד? לאונרדו דניאל עם התשובות

פרנסה, קריירה ואהבה - אלו שלושת הנושאים העיקריים שמטרידים את רוב האנשים שמגיעים לייעוץ או מחליטים לעבור תהליך העצמה, כדי לקבל מזור לכאבם: פרנסה - כי העבודה היא לא מממנת את חיינו אלא גם נותן להם לא פעם טעם, הקריירה שתהיה זו הנכונה עבורנו ותוביל אותנו למעלה, והאהבה - זו שמביאה עמה את הכאב החד ביותר, הבסיס לשירים, מחזות וסרטים.

 

אילוסטרציה קריירה (צילום: shutterstock)
פרנסה, קריירה ומה עם אהבה?(צילום: shutterstock)

 

האהבה גורמת לכאב החד ביותר כשהיא איננה, ומי שחווה אותה כשהיא ישנה אומר שהיא המרפא לכל חולי, התקווה לכל ייאוש והסיבה לכל קיום. מדוע חסך באהבה הוא כל כך כואב? לפי הקבלה האדם מלכתחילה נוצר כשני חצאי נשמה, "זכר ונקבה ברא אותם", ולפני הכניסה למימד הגשמי בלידה, הם מופרדים לשני חצאים. המלאך "לילה" הוא שאחראי על הבאתם של שתי חצאי הנשמה אל העולם והבורא הוא, לפי הקבלה, זה שמאחד את שני החצאים, אבל רק כשהזמן מתאים וכאשר שני הצדדים מוכנים אחד עבור השני.

 

דרך החיפוש אחר אהבה וזוגיות היא, למעשה, מסע אל הפגישה המחודשת עם הצד השני של העצמי, עם הנשמה שתהפוך אותנו חזרה לאחד בלתי ניתן להפרדה. הריקנות של המחסור של אותו החצי השני גורם לכאב גדול, כמו אצל אמא שמחפשת את בנה האבוד, או אח שמחפש את אחיו התאום שהופרד ממנו בילדותם.

 

מהלך החיים יכול להוביל למצב שאדם יפספס את הפגישה עם בת/ בן הזוג המיועד/ ת או שהוא לא יזהה אותה גם אם היא תהיה מולו ותצעק בגרון ניחר "זאת אני! אתה לא זוכר? חזרתי אליך!" ועל כך הוא יענה "מצטער, לא יודע מי את בכלל. ולידיעתך את ממש לא מתאימה לי".

רווקה אילוסטרציה  (צילום: Shutterstock)
לשים את הלב בידי האחר(צילום: Shutterstock)
 

כיצד קורה שאדם לא מצליח להתחבר מחדש, למצוא ולזהות את בת זוגו המיועדת ונשאר רווק עצוב וממורמר כמעט כל חייו?

 

אחת הסיבות, מיני רבות, לקושי ליצור את הזוגיות המיוחלת עם החצי השני היא כתוצאה מחסך בשייכות ופחד נטישה שנוצרת במהלך הילדות המוקדמת מאוד, מה שפסיכולוגים התפתחותיים קוראים "השלב האנאלי", שנע בין גיל 1.5 ל-3 שנים.

 

כשמתרחש, מה שנקרא לפי הכירולוגיה הפסיכו-דיאגנוסטית, "שלב אנאלי שלילי", יווצר אצל הילד חסך בשייכות, פחד נטישה, רגשות בושה ואשמה, וקושי להרגיש שלם עם עצמו.

 

כיצד נוצר השלב האנאלי השלילי? כשתינוק נולד, החיבור המיידי ברמה הפיזית שלו הוא עם אמו. גוף הילד וגוף האם כאחד הם. הילד מזדהה באופן מוחלט עם אמו ורואה את גופה כהארכה טבעית לגופו שלו עצמו. כשהאם מעניקה לתינוק את תשומת הלב, הקירבה והאהבה, התינוק מרגיש מוגן, מרגיש רצוי, מרגיש אהוב.

 

הילד הקטן בטוח שאותה הגנה, הכלה, קירבה ואהבה מצד אמו תהיה תמיד שם בשבילו. זאת בעצם הבטחה שלא נאמרה מפורשות, אלא מובנת מאליה עבור התינוק. "לא משנה מה יהיה , אמא תמיד תהיה שם בשבילי".

 

ואז דברים משתבשים. אח נוסף נולד והאמא צריכה להעניק תשומת לב לתינוק החדש, או האמא צריכה לחזור לעבוד ואין לה כבר זמן לתינוק, או שהאמא מאבדת את סבלנותה כלפי הילד, או נוצר משבר זוגי בין ההורים - מה שמשאיר את הילד הקטן תלוי על בלימה.

 

התסריטים האפשריים הם רבים, אבל התוצאה היא אחת: ההבטחה של האמא להמשיך להיות שם בשביל התינוק הקטן הופרה. היא כבר לא שם בשבילו.

חרדת נטישה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
חרדת נטישה(צילום: Shutterstock)
 

איך משפיע השלב האנאלי השלילי על הזוגיות הבוגרת? "היעלמות האם" מחייו של הילד כפי שהוא ציפה שהיא תהיה, גורמת להשלכות קשות מאוד על חייו הבוגרים. אותו ילד יתקשה מאוד להרגיש שייך בחייו למסגרת מסוימת, למקום מסוים, לאדם מסוים. הוא יחיה תמיד בפחד שינטשו אותו שוב כמו שהאמא נטשה אותו.

 

הוא יסרב להיכנס לקשרים מפחד ששוב יזרקו אותו, ואם כבר יחפש זוגיות, הוא יחפש בכל אדם או בן/ בת זוג פוטנציאליים את אותה אמא שנטשה אותו וינסה לשכנע אותה לאהוב אותו מחדש. אבל לרוב, אותה בת זוג איננה מתאימה לו, וזו לא אשמתה, היא פשוט לא יכולה לתת את מה שהוא מבקש מלבד עוד מאותו דבר שממנו הוא פוחד – עוד ניכור, עוד יחס משפיל, עוד נטישה.

 

חוסר השייכות שהוא חש הוא גם כלפי בת/ בן הזוג. מבחינתו הם לא יוכלו להיות אף פעם שניים שהם אחד. הם תמיד יישארו שניים נפרדים. כל אחד בפני עצמו. גם כשיש חיבור פיזי אין ממש חיבור רגשי אמיתי.

 

אישה שגדלה בבית אוהב ו"נורמאלי" תרגיש את אותו בן זוג שחווה "שלב אנאלי שלילי" כאחד שכל הזמן מדוכדך, שרק "מוריד אותה" כלפי מטה במקום להעצים אותה, חסר שמחה וחסר מסירות אמיתית בקשר. אותו בחור ימצא תירוצים שונים ומשונים מדוע בחורה מסוימת לא מתאימה וזאת בגלל שהוא לא מסוגל להרגיש חיבור רגשי עם אף אחד.

 

אנשים כאלה נשארים רווקים עד גיל מאוחר או שבוחרים בן/ בת זוג שלא מתאים ומנסים לשכנע את עצמם שזה בסדר, שיום אחד אולי יצליחו להרגיש משהו כלפיו. לפעמים מעדיפים בן זוג לא מתאים כדי להימנע למצוא מישהו שהם ממש היו רוצים, מפחד שאותו אהוב פוטנציאלי ינטוש אותם יום אחד. קל יותר להינטש על ידי מישהו שלא רוצים מאשר מישהו שממש עושה לנו את זה.

 

זיהוי השלב האנאלי השלילי בכף היד

לפי הכירולוגיה הפסיכו-דיאגנוסטית שפותחה על ידי ד"ר ארנולד הולצמן במחקר שארך יותר מ-40 שנה, כאשר המפרק האמצעי של הזרת צר יותר משאר המפרקים – ראו תמונה - בצורה של מותן, אז קיים אצל אותו אדם כל ההשלכות של שלב אנאלי שלילי, כולל בעיות בתחושת שייכות, קושי בליצור זוגיות, ופחד נטישה.

 

האם ניתן לטפל בתוצאות השלב האנאלי השלילי? בגלל היותו של שלב האנאלי השלילי נטוע מאוד חזק בתת המודע של האדם מתוך תקופת חייו המאוד מוקדמת שלו, הטיפול הוא מורכב ודורש הרבה מאוד עבודה על המודעות האישית, משמעת מאוד חזקה לעשות שינוי ולהודות במצב הקיים, דבר שהוא לא פשוט, אך בהחלט אפשרי. אחרי הכל, לכל אחד מאתנו מגיע לחוות שמחה, מימוש, אהבה, והחיבור המחודש עם הנשמה שמשלימה אותנו, ושאולי מחכה, שנהיה מוכנים, בשבילה.

 

לאונרדו דניאל – מומחה לכירולוגיה אבחונית ופסיכו דיאגנוסטית, מחבר הספר Mastering Change

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shuttestock
מה בכף היד?
צילום: shuttestock
צילום: דני בכר
לאונרדו דניאל
צילום: דני בכר
מומלצים