שתף קטע נבחר

ארדן: "לחזק את הפיקוח והבקרה על המשטרה"

בטקס לזכר נספי אסון הכרמל קרוא השר לביטחון הפנים לחזק את סמכויות משרדו: "דבר הכרחי, המשטרה תישאר גוף עצמאי". על מינוי מפכ"ל ונציב שב"ס קבועים: "בממשלת מעבר ארוכה יש קשיים"

 

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן קרא היום (ג') "לחזק את סכויות הפיקוח הבקרה של המשרד לביטחון הפנים על משטרת ישראל". בטקס לזכר 44 נספי אסון הכרמל הסביר ארדן ש"מבין הגופים הביטחוניים במדינת ישראל, המשטרה היא הגוף היחיד שכפיפותה לשר הממונה אינה מעוגנת בחוק". הוא הוסיף כי "פיקוח וביקורת על גוף עם סמכויות כה נרחבות הן דבר חיובי והכרחי, בכפוף כמובן לחובה שלנו להבטיח שהמשטרה תישאר גוף ממלכתי ועצמאי".

 

גלעד ארדן מדבר על הקמת גוף פיקוח על המשטרה בטקס הזיכרון לחללי אסון הכרמל (צילום: קובי ריכטר, TPS)
"המצב השתנה". ארדן מסביר את פנייתו ליועמ"ש(צילום: קובי ריכטר, TPS)
 

 

בנוגע לפנייתו אל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לבדוק את האפשרות למנות מפכ"ל ונציב שב"ס באופן קבוע אמר ארדן: "בממשלת מעבר ארוכה יש קשיים גדולים לקדם נושאים שונים, בוודאי בתקופה שבה מכהנים ממלאי מקום בראש שני הארגונים מהחשובים בישראל".

 

בשנה החולפת התמשכה כהונתם של ניצב מוטי כהן כמ"מ מפכ"ל המשטרה וגונדר אשר וקנין כמ"מ נציב שב"ס, בשל הפלונטר הפוליטי שלא אפשר מינויים קבועים. "לפני כשנה, כשפוזרה הכנסת, חשבתי שראוי להמתין ולאפשר לממשלה הבאה למנות את המפכ"ל ואת נציב בתי הסוהר הקבועים", הוסיף ארדן. "המצב הזה השתנה משמעותית לצערי. כיום ברור שהשיקול של יציבות ותכנון ארוך טווח גובר על השיקולים האחרים".

 

ארדן, שאמר את הדברים בנוכחות ניצב כהן וגונדר וקנין, ציין כי "המפכ"ל ונציב שב"ס הבאים שימונו יתמודדו עם אתגרים משמעותיים שעל סדר היום".

 

תשע שנים לאסון הכרמל: "עדיין מחכים לתשובות"

האסון, שהתרחש לפני תשע שנים, גבה את חייהם של 44 בני אדם. בין הנספים, 37 צוערים ומפקדים בקורס קצינים של שירות בתי הסוהר, שהיו בדרכם לכלא דמון כדי לסייע בפינוי האסירים עקב השריפה שהתפשטה לכיוון הכלא. שלושה קציני משטרה - תנ"צ ליאור בוקר, תנ"צ אהובה תומר וסנ"צ יצחק מלינה הגיעו לסייע בשטח ונהרגו גם הם.

 

בנוסף נספה גם הנער שהתנדב במערך הכיבוי וההצלה, אלעד ריבן, ונהג האוטובוס שבו נסעו הצוערים של שב"ס. אמו של ריבן, צביה אמרה בטקס הזיכרון: "אלעד יכול היה לעקוב אחר השריפה דרך מסך הטלוויזיה או המחשב אבל הוא בחר לרוץ אל אזור האש. אזור שהפך לאסון לאומי בקנה מידה שלא הכרנו קודם והפך לאסוננו הפרטי. עדיין לא קיבלנו תשובות איך התרחש המחדל הזה. יום יום אנחנו מחכים לתשובות".

טקס הזיכרון השנתי לחללי אסון הכרמל באנדרטת הכרמל- 9 שנים לאסון הכרמל (צילום: אלעד גרשגורן)
המשפחות באנדרטת הזיכרון לנספי אסון הכרמל(צילום: אלעד גרשגורן)

 

טקס הזיכרון השנתי לחללי אסון הכרמל באנדרטת הכרמל- 9 שנים לאסון הכרמל (צילום: אלעד גרשגורן)
"לא קיבלנו תשובות על המחדל". המשפחות בטקס(צילום: אלעד גרשגורן)

הטקס נערך בהשתתפות משפחות הנספים, השר ארדן, ממלא מקום המפכ"ל כהן, ממלא מקום נציב השב"ס וקנין ומפקד כיבוי האש רב טפסר דדי שמחי.

 

ארדן התייחס לאסון ואמר כי "בכל שנה אני מביע בפניכם את מחוייבותי לחיזוק מערך הכבאות והמוכנות של כל ארגוני ביטחון הפנים למצבי חירום. לשמחתי גם השנה המגמה נמשכה. התעצמות הביטחון האישי חשובה ביותר, אולם כמובן שאין בה נחמה למי שאיבד את היקר לו מכל, כמוכם".

 

הוא הוסיף "כשאני חושב על הזיכרון שלהם, ועל הדרך שלנו לכבד אותם ואת גבורתם העצומה, אני גם חושב על דרכים למנוע מאסונות כאלו מלהתרחש שוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי ריכטר, TPS
השר ארדן בטקס הזיכרון
צילום: קובי ריכטר, TPS
מומלצים