שתף קטע נבחר

"אתרא קדישא" נרתם ובית הקברות היהודי ניצל

במבצע מורכב ויקר הצליח הארגון החרדי "אתרא קדישא" להציל את בית הקברות היהודי העתיק באי מדיירה שבצפון האוקיינוס האטלנטי, שהחל להתפורר וליפול לים. אחד מנציגי הארגון שמבקש להישאר בעילום שם סיפר "החלטתי שאני לא זז משם בלי פתרון"

יש צדיקים נסתרים: במבצע שארך שמונה חודשים ועלה רבע מיליון יורו הצליח הארגון החרדי "אתרא קדישא" להציל את בית הקברות היהודי העתיק באי האקזוטי מדיירה שבצפון האוקיינוס האטלנטי, שהחל להתפורר ושלושה מקברי היהודים שבו נפלו לאוקיינוס.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

כיום אין אף יהודי באי, והשריד היחיד מהקהילה הוא בית הקברות העתיק, שבו 40 קברים בלבד.

  

  (אתרא קדישא)
עבודות השיקים במקום(אתרא קדישא)
 

 

מבצע ההצלה נולד בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות" ב־2007. שגריר ישראל דאז בפורטוגל ביקר באי והזדעזע ממצב בית הקברות היהודי. הוא פנה לראש העירייה, שהבטיח שיבדוק את העברת הקברים לבית קברות אחר במרכז האי, אך דבר לא קרה ובית הקברות המוזנח נשכח.

 

האלמונים שלא יכלו לשבת בשקט

מי שקרא את הכתבה והדבר לא נתן לו מנוח הוא אחד מנציגי ארגון "אתרא קדישא" שמתמחה בהצלת קברי יהודים. יומיים לאחר הפרסום הוא טס למדיירה כדי לבדוק איך ניתן להציל את בית הקברות. "בית הקברות היה נעול. קפצתי פנימה וראיתי את המצב הנורא של הקברים", סיפר. "הבנתי שאם אנו רוצים להציל את המקום - זה יקרה אך ורק ביוזמתנו. מהנסיעה הראשונה חזרתי עם מפח נפש ובלי תוכנית".

 

  (אתרא קדישא)
חלק מהכתובות בבית הקברות(אתרא קדישא)

 

אותו נציג, שמבקש לשמור על עילום שם, לא ויתר וחזר לאי. "החלטתי שאני לא זז משם עד שאני מוצא פתרון. בית הקברות נמצא על קצה מצוק, שמתחת לו נמצא האוקיינוס. היינו צריכים לבנות קיר שיתמוך את בית הקברות, לחזק את המצוק ולמנוע את הקורוזיה של הסלע, והכל כשאין גישה לכלים מכניים מכיוון הים".

 

הקברים בסכנת הידרדרות על קצה המצוק
הקברים בסכנת הידרדרות על קצה המצוק

 

 

 

כלים מכניים מחזקים את היסודות בעזרת מנוף
כלים מכניים מחזקים את היסודות בעזרת מנוף

 

לבסוף נבנתה התוכנית להצלת בית הקברות, ואחרי שמונה חודשים ו־250 אלף יורו מתרומות יהודים אמריקאים, בית הקברות כיום מוגן ומתוחזק. "יש לנו הזכות הגדולה שהצלחנו להציל עוד בית קברות ונפטרים שינוחו בשלום על משכבם. אמנם לקח לנו

שנים מאז הפרסום ב'ידיעות אחרונות' עד שהצלחנו, אבל התוצאה מדברת בעד עצמה" הוא מוסיף.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתרא קדישא
בית הקברות העתיק
אתרא קדישא
מומלצים