שתף קטע נבחר

אור פליסיאן בן ה-15 נהרג באתר הבנייה, המנהלים לא ייכלאו

בית משפט השלום בת"א גזר מאסר על תנאי, 300 שעות שירות לתועלת הציבור וקנס בסך 4,000 שקלים על עזרי שביט ושמחי בן ציון - מנהלים באתר הבנייה בבני ברק שבו נפל אל מותו מהקומה התשיעית הנער ב-2013

 

 

 

שש שנים לאחר מותו של אור פליסיאן בן ה-15 בתאונת עבודה בבני ברק, גזר היום (ד') בית משפט השלום בתל אביב מאסר על תנאי, 300 שעות שירות לתועלת הציבור וקנס כספי בסך 4,000 שקלים על שני מנהלי הפרויקט - עזרי שביט ושמחי בן ציון. פליסיאן היה אחיו של חגי פליסיאן, שנאשם ברצח בברנוער ב-2009 ושהה תשעה חודשים במעצר לפני שכתב האישום בוטל. חגי היה אז במעצר ועתירתו לצאת להלוויה נדחתה.

 

אור פליסיאן הגיע ב-10 ביולי 2013 לאתר הבנייה שבו עבד כדי לבצע עבודות ניקיון מטעם חברה שבבעלות אביו. הוא וקטינים אחרים שהיו עמו לא היו מורשים לעבוד במקום בשל גילם הצעיר וכן בשל העובדה כי לא עברו הדרכה מתאימה. עם זאת, מסיבה לא ברורה, הם נשארו באתר. פליסיאן נפל אל מותו לאחר שנשען על מעקה שממנו הוסר אחד מלוחות הזכוכית בקומה התשיעית בבניין - ונהרג במקום.

 

הנאשם שמחה בן ציון (צילום: יריב כץ)
הנאשם שמחה בן ציון(צילום: יריב כץ)

הנאשם עזרי שביט (צילום: יריב כץ)
הנאשם עזרי שביט(צילום: יריב כץ)

 

בכתב האישום המקורי יוחסו לשלושה מעורבים אחריות למותו של הנער. ביוני 2019, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, הגיעה פרקליטות מחוז תל אביב להסדר טיעון עמם. הנאשם הנוסף, גם הוא מנהל בפרויקט, נמחק מכתב האישום בעקבות הסדר בין הפרקליטות לסנגוריו אייל כהן, אופיר סטרשנוב ומתן עמוס.

 

בכתב האישום, שבו הודו השניים האחרים, צוין כי הם לא פעלו לגידור או לכיסוי הפתח במעקה המרפסת במכסה מתאים, לא הציבו שלטי התרעה על אודות הסכנה הנשקפת מהיעדר לוח הזכוכית במרפסת ולא פעלו לסגירת הדירות שמהן הוסרו לוחות הזכוכית - עד להתקנתם המחודשת של הלוחות.

 

בנוסף, השניים לא וידאו קיומה של הדרכה מסודרת שתינתן באופן יזום לכל הבאים לשטח העבודה, בדבר סיכונים הטמונים במקום העבודה וההתרעה מפניהם כמתחייב. הנאשם שביט - מנהל העבודה באתר מטעם "דניה סיבוס" - עזב את האתר על דעתו ומבלי שדאג למחליף, חרף הימצאותם של עובדים באתר ולא וידא כי העבודה באתר תפוקח על ידי מנהל עבודה מוסמך כמתחייב על פי התקנות.

 

השופט איתן קורנהואזר הרשיע אותם היום בעבירות, תוך שהוא דוחה את בקשתם לביטולה של ההרשעה: "בחינת נסיבותיהם האישיות של הנאשמים מצביעה על מעידה שאינה אופיינית להתנהלותם לאורך השנים. הם הביעו צער על המקרה". הוא מיקם את גזר הדין ברף התחתון של מתחם הענישה.

 

עו״ד ירון ליפשס, שייצג את עזרי שביט, מסר: "התיק שהתחיל בתרועה רמה הסתיים בקול ענות חלושה. אנו מודים לבית המשפט שהשכיל לזהות את הסיטואציה הייחודית שהתקיימה בתיק זה, ולפיכך הסתפק בעונש מידתי ומתון מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
אור פליסיאן ז"ל
צילום: עידו ארז
מומלצים