שתף קטע נבחר

הרב של הנידון למוות: "מעשים רעים לא מגדירים לגמרי את האדם"

איך מרגיש הרב של אסיר יהודי שנידון למוות? הרב דן גורדון מטקסס מלווה את רנדי הלפרין, שגזר דינו נדחה ברגע האחרון. בראיון מיוחד ל-ynet הוא מזכיר כי "מעולם לא הוכח שרנדי גרם במישרין למות השוטר" וגם: "כמו באספקטים אחרים של החוק היהודי, אין פה אמת מוחלטת"

האם הייתם עומדים לצידו של אסיר נידון למוות שהורשע בהתעללות בפעוט, לאחר מכן ברח מהכלא יחד עם שישה אסירים מסוכנים, והשתתף בשוד נועז שבסופו נורה למוות שוטר? ואם היינו אומרים לכם שהאסיר הזה הוא יהודי, עם נסיבות חיים לא פשוטות, שרוב הראיות מראות שלא הוא זה שרצח את השוטר?

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

חייו של רנדי הלפרין הם בסיס לסרט הוליוודי, שכרגע יש לו סוף חצי אופטימי. לאחר שנידון למוות על מעורבותו ברצח השוטר, החליט בצעד נדיר בית המשפט בטקסס לדחות את ביצוע גזר הדין, וזאת לאחר שהועלו טענות, שכעת נמצאות בבדיקה, שהשופט במשפט הרצח היה אנטישמי.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

מי שמלווה מקרוב את הפרשה הוא הרב דן גורדון, רבה של הקהילה הרפורמית "בית תורה" בעיר האמבל בטקסס. גורדון, יחד עם הרב גולדסטין, הם הרבנים שמלווים את הלפרין בבית הכלא ודואגים לו מבחינה יהודית ורוחנית.

 

רבי גורדון (אתר בית הכנסת
הרב דן גורדון(אתר בית הכנסת "בית תורה")

 

תאריך ההוצאה להורג המקורי נקבע ליום שאחרי יום כיפור, האם ראית בזה משמעות סימבולית?

"כאשר רנדי קיבל הודעה על תאריך ביצוע ההוצאה להורג, והבין שזה מיועד להיות יום אחרי יום כיפור - דיברנו על המשמעות של היום המיוחד הזה. יש שמאמינים שהאנשים שמתים זמן קצר לאחר יום כיפור מגיעים אל העולם הבא נקיים יותר, כיוון שמדובר רק זמן קצר לאחר שביקשו מחילה מאלוהים על חטאי השנה שעברה. רנדי הכין את עצמו לאפשרות שחייו יסתיימו ב-10 באוקטובר, ובעוד שהיה נראה מוכן מבחינה רגשית, הוא עדיין התפלל שיקרה משהו והוא יוכל להשלים את השנה שרק החלה".

 

"המחיש לי את ערך החיים"

הרב גורדון לא מש מצדו. "ראיתי אותו שבועיים לפני ראש השנה, והבטחתי לו שאהיה איתו ב-10 באוקטובר בין אם יהיו חדשות טובות ובין אם לא. אני מתנדב ולא עובד רשמי של בית הסוהר. מעולם לא עבדתי קודם לכן עם אסיר נידון למוות, ומעולם לא הייתי קרוב אפילו לאקט של הוצאה להורג, אבל כמו שאמרתי לקהילה שלי בראש השנה, הרעיון של 'אלה שיחיו ואלה שימותו' קיבל משמעות חזקה יותר".

 

רנדי הלפרין בכלא (צילום: רויטרס)
רנדי הלפרין בכלא(צילום: רויטרס)

 

לדבריו, "היה מוזר בעיניי שבעוד אנחנו מתפללים וקוראים בתורה הנצחית שלנו, הגורל של רנדי לא היה בידי אלוהים, אלא בידיהם של בני אדם ומערכת משפטית".

 

שישה ימים לפני ההוצאה להורג, קיבל הרב גורדון את ההודעה על הדחייה בביצוע גזר הדין. "כל מי שהיה מעורב בפרשה הגיב בשמחה, בעיקר מפני שרובנו כבר התכוננו לגרוע מכל", הוא מספר. "הייתה בי אופטימיות ושמחה זהירה. הייתי בקשר עם חבריו הקרובים ששמעו את הבשורה מעורך דינו, והייתי מופתע לטובה. אחרי היכרותי עם המערכת המשפטית ובתי המשפט של טקסס, חששתי שהמקרה לא יקבל את תשומת הלב הראויה.

 

"אני זוכר שחשבתי שלכולנו יש גזר דין מוות, רק שרובנו לא יודעים באיזה יום זה יבוא. בתקופת החגים, המקרה של רנדי המחיש לי עוד יותר את ערך החיים ואת החשיבות להעריך כל יום ביומו. העובדה שהוא נלחם כדי לחיות, למרות התנאים הנוראיים של הכלא, ממחישים לי שרנדי ממשיך להעריך את החיים וממשיך לעבוד על הנשמה שלו. אני מעריך זאת מאוד בו ובאסירים יהודים אחרים שאני פוגש".

 

אתה מאמין שצריך לעמוד לצידו של כל יהודי, לא משנה מה הוא עשה ובמה פשע?

"אני לא אדם שמאמין באמת מוחלטת, אז הייתי אומר שיש כמה משתנים שצריך לקחת בחשבון. אני חושב שכל יהודי שנמצא בצרה צריך לקבל תמיכה מצד יהודים אחרים. למדתי במהלך התהליך עם רנדי שההיכרות האישית והשיחות השפיעו על הרגשות והחמלה שלי.

 

"אני יודע על אסירים יהודים אחרים שלגביהם אני עשוי להרגיש פחות חמלה, מפני שלא פגשתי אותם אישית ולא ראיתי פיסה מנשמתם כמו שעשיתי עם רנדי. יש לנו הרבה שיפוטיות מוקדמת שמבוססת על חוסר ידע. למדתי שפגישות אישיות גורמות לי לפקוח יותר עיניים ולב. הבנתי גם שמעשים רעים לא בהכרח מגדירים לגמרי את מהות האדם. מי מאיתנו היה רוצה להישפט על הדבר הגרוע ביותר שעשה? היינו מעדיפים בהרבה להישפט על המעשה הכי טוב שלנו".

 

בעיניך, היהדות מקבלת את עונש המוות?

"היהדות עוסקת בעונש מוות, ויש בתורה מספר רב של מקרים שמצדיקים הוצאה להורג. עם זאת, רבים מהם נראים לא רלוונטיים להיום. למשל אי שמירת שבת או אי כיבוד אב ואם. יש גם לא מעט סייגים לגבי הוצאה להורג. מכיוון שזה בלתי הפיך, יש צורך במספר רב של עדי ראייה שיעידו על ביצוע העבירה. בזמנים עברו, בית דין שהיה גוזר דין מוות אחת לשבע שנים, היה נחשב לקשוח וקפדן במיוחד, וזה אגב הרבה פחות ממה שנגזר היום בבתי הדין של טקסס".

 

"מתפלל בתא שלו"

הרב גורדון מבהיר כי "מעולם לא הוכח שרנדי גרם במישרין למותו של השוטר בתקרית, ולמעשה יש הרבה יותר הוכחות שמדובר בדיוק להפך. הוא הורשע בהשתתפות בשוד שבעקבותיו נגרם מותו של השוטר. הוא הביע חרטה עמוקה על כל המקרה, כמו גם על ההרשעה הראשונה שלו על העבירה שעשה בעודו בחור צעיר. כמו אספקטים רבים אחרים של החוק היהודי, יש במקרה הזה הרבה משתנים ופרשנויות, ולא אמת מוחלטת".

 

רנדי הלפרין עצור (צילום: AP)
מלווה על ידי שני רבנים - רפורמי ואורתודוכסי. רנדי הלפרין(צילום: AP)

 

האם רנדי מחובר ליהדות שלו? האם הוא חושב שהיא רלוונטית בשבילו במצבו הנוכחי?

"רנדי היה מאוד קשוב והתנהג בכבוד רב אליי ואל הרב השני. הרב גולדסטין הוא רבה של חב"ד והנציג היהודי הרשמי של מערכת החוק בטקסס, בעוד שאני מתנדב וללא תפקיד רשמי. אנחנו מבקרים אסירים יהודים לעיתים קרובות ביחד, ויש בנו גיוון מכיוון שהוא אורתודוכסי ואני לא.

 

"בכל הביקורים שלנו רנדי היה אופטימי והביע רגשות חמים. הוא מאוד פילוסופי ופתוח לקריאת חומרים ומאמרים. אני מקשיב לו הרבה, וגם משתף אותו בסיפורים שונים על פולקלור יהודי, מדרשים וסיפורים אישיים שעשויים להיות רלוונטיים לסיטואציה שלו. הוא מסוגל לגמרי לעשות את החיבורים למצב שלו.

 

"הוא ביקש ממני סידור, והוא מתפלל בתא הכלא כשהוא מוצא לנכון. בעבר, לפני הבריחה מהכלא, רנדי נפגש עם רבנים אחרים ואני יודע שהוא הניח תפילין כשהם באו לבקר אותו. כיום, התפילין אינו מורשה בתא הנידונים למוות, אבל היינו מוכנים לתת לו להתפלל עם תפילין ביום ההוצאה להורג, לפי בקשתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים