שתף קטע נבחר

יששכר התחננה לשופטים: "הרשעה אבסורדית, פשע שלא עשיתי"

הדיון בעניינה של נעמה יששכר נמשך שעות ארוכות. היא הציגה את טענותיה בחדות ואמרה: "אילצו אותי לחתום על מסמכים ברוסית. לא ידעתי שהסמים אצלי בתיק". עורכי הדין: "רבים מחפשים סיבה פוליטית - כי סיבה משפטית אין"

 

 

דיון ארוך בבית המשפט במוסקבה, בערעור של נעמה יששכר (26) שנידונה למאסר של שבע שנים וחצי בגין הברחת 9.5 גרם חשיש. יששכר, בסוודר אפור בהיר ובמכנסי ג'ינס, פנתה לשופטים בטון ברור וניכר היה שהתכוננה היטב: "לא קניתי את החשיש, לא קיבלתי אותו מאף אחד ולא שמתי אותו בתיק", אמרה. לא ידעתי שהסם בתיק שלי". המתורגמן התקשה מעט לתרגם את דבריה לשופטים.

 

"בטיסות ישראליות, שואלים את הנוסעים אם קיבלו משהו להעביר ואם למישהו הייתה גישה למזוודה שלהם לפני שהגיעו לשדה", אמרה. "השאלות האלה נועדו למנוע טעויות שנעשו בחוסר ידיעה של הנוסעים. אני מצטערת על חוסר הידיעה שלי שיש סם בתיק שלי".

 

 נעמה יששכר (צילום: AFP)
"ציינתי כמה פעמים שזה לא הסמים שלי"(צילום: AFP)

לדבריה, "כמו שלא הייתה לי כוונה לרכוש סמים, לא התכוונתי להיכנס לרוסיה. לא יכולתי לבצע פשע לפי החוק הרוסי. העובדה שלא הייתי יכולה לקחת את המזוודה שלי לתוך רוסיה מוכיחה את האבסורדיות שבהרשעה".

 

היא הוסיפה: "אני מתחננת בפני בית המשפט שיכיר בכך שאני כמעט תשעה חודשים מאחורי סורג ובריח במדינה זרה, מבודדת מזכויות אדם כמו לדבר בשפתי – או לדבר בכלל. ההרשעה תהרוס את כל הטוב שבניתי בחיים בגלל פשע שלא עשיתי. אני מבקשת מבית המשפט להשיב את הצדק, להפוך את ההרשעה ולהורות על שחרורי מהכלא".

 נעמה יששכר (צילום: AP)
נעמה יששכר(צילום: AP)

 

מוקדם יותר אמרה יששכר כי "מעולם לא הייתי ברוסיה, ולא הייתי מודעת לחוק הפלילי הרוסי או לשפה הרוסית. אף אחד לא הסביר לי את המשמעות של החוק או את חומרת הדברים. אי אפשר לצפות שאבין את המהות של מה שאירע, במיוחד שבשתי המדינות שמהן הגעתי זו לא עבירה בת עונש בכלל".

 

יששכר טענה כי "למרות שבחקירה היו טכנית עורך דין ומתורגמן, לא קיבלתי הסבר להליך ולעבירות שבהן אני מואשמת. לא הסבירו לי שכדי להיות אשמה צריכה להיות לי כוונה לרכוש את הסם ולעשות פעולה כלשהי בנוגע לאחזקתו בטריטוריה של רוסיה. אמרו לי כל הזמן 'יש סם. הוא בתיק שלך וזאת עבירה'".

 

לדבריה, "נתתי הסבר לפני שהמתורגמן ועורך הדין הגיעו. חייבו אותי לחתום על מסמך שנכתב ברוסית ולא הבנתי אותו. כתבתי בכתב יד שאני לא מבינה רוסית. ציינתי כמה פעמים שזה לא הסמים שלי, אני עומדת על גרסתי הראשונה שלא ידעתי שהסם בתיק שלי. אני רק הודיתי שמצאו את הסם בתיק שלי".

 

היא הוסיפה: "חשוב לי להדגיש שלא הייתי לי שום כוונה להיכנס טריטוריה הרוסית. גם לא עברתי במכס ובביקורת גבולות, ועובדה שלא לקחתי את התיק שלי לתוך רוסיה. עיכבו אותי בזמן שהייתי בדרכי לטיסת המשך, לא חציתי את הגבול לרוסיה".


 נעמה יששכר (צילום: AP)
"כל ההליך הפלילי נגוע". נעמה יששכר(צילום: AP)

 

יששכר טענה כי "נתנו לי תחושה שגויה שהתיק שלי נפל בתחום האפור של עבירה על החוק. הפללתי את עצמי ללא מודעות. כעת אני מבינה שאין תחום אפור והכול שחור ולבן, העדויות מוכיחות שאני חפה מפשע".

 

עורכי הדין של נעמה יששכר טענו כי מכיוון שלא ניתן לתקן את ההפרות שהיו בחקירתה של נעמה יששכר - יש לבטל את גזר הדין. עוד טענו, כי "כל ההליך הפלילי נגד נעמה הוא נגוע - למעט הכלב שהריח את הסמים בתיקה". הקהל צחק למשמע הטענה. "לא היה ניסיון לנהל חקירה ראויה", הוסיפו עורכי הדין. "הנושא הזה עבר פוליטיזציה. מה האינטרס של רוסיה כאן? רבים מחפשים פה סיבה פוליטית, וזה הגיוני, כי סיבה משפטית אין".

 

 נעמה יששכר (צילום: AP)
דיון מתוח. האם יפה והאחות ליעד(צילום: AP)

 נעמה יששכר (צילום: AP)
טענה כי ייתכן שההודאה זויפה. נעמה יששכר(צילום: AP)

 

התובע, שקורא לנעמה "נעאם" ולא נעמה, דחה את טענות ההגנה וטען כי נוסע שמעביר סמים אשם גם אם לא עוזב את שדה התעופה.

 

במהלך הדיון הארוך, שבו ישבה הצעירה הישראלית בתא זכוכית, קיבל בית המשפט את בקשת ההגנה לבדוק טענות על דרך חקירתה של נעמה, בעיקר בכל הקשור לתרגום מרוסית לעברית ולהיפך. ההגנה דרשה לבצע חקירה חוזרת של שלושה מסמכים שנבדקו ושל כרטיסי הטיסה. לטענת ההגנה, כרטיסי הטיסה מוכיחים שמעשיה של יששכר היו חסרי משמעות ושהציוד שהוחרם ממנה נבדק תוך כדי הפרות.

 

בתחילת הדיון בערעור ציינה אחת השופטים כי יששכר הודתה חלקית באישום המקורי, של החזקה בלתי חוקית של סמים והברחת סמים. יששכר כאמור טענה שלא קנתה סמים, ולא הייתה מודעת כלל לכך שיש סמים בתיק שלה. הצעירה הוסיפה כי כשביקשו ממנה לחתום על הודאה, לא היה במקום מתורגמן. היא אף אמרה כי ייתכן שהודאתה זויפה, שמעולם לא הודתה ברכישת סמים והחזקתם ולא התנצלה על כך.

 נעמה יששכר (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 יפה יששכר (צילום: AFP)
האם יפה בבית המשפט במוסקבה(צילום: AFP)

 

יששכר התעקשה שבית המשפט בעיר חימקי (שבו נשלחה למאסר - א"א) ביצע הפרות, והפנתה את תשומת הלב של חבר השופטים לחומרת העונש שנגזר עליה, מבלי שהובאו בחשבון נתונים על מידת הסכנה של הפשע ועל זהות הנאשם.

 

יששכר הכחישה כאמור שרכשה את הסם, התעקשה שראתה אותו לראשונה בשדה התעופה שבו נחתה מטיסה מהודו והדגישה כי אינה יודעת כיצד הגיע הסם לתיק שלה. ההגנה טענה שזכויותיה של יששכר הופרו בצורה משמעותית בשל העובדה שהיא אינה מדברת רוסית, ולא קיבלה כל עזרה מיועציה המשפטיים. בנוסף נטען כי לא היה סימן של הברחת סמים בהתנהגותה של יששכר לכל אורך הדרך. יששכר ציינה כי היו טעויות בתרגום ובהבנה ושיש טעויות בפרוטוקול, אולם בית המשפט דחה את הטענה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה נועה לביא
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים