שתף קטע נבחר

שוטרות שנחקרו בפרשת ניסו שחם לבג"ץ: "לחקור את מח"ש על הטרדה מינית"

שתי השוטרות, שנחקרו בפרשה ואישרו כי קיימו קשר אינטמי עם שחם, טוענות שהחקירה הייתה פולשנית ללא צורך: "שיטות החקירה הפסולות בהן בחרו חוקרי מח"ש לעשות שימוש כללו הפעלת לחצים השפלות, איומים וביזוי"

 

ניסו שחם (צילום: מוטי קמחי )
ניסו שחם בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי )

 

שתי שוטרות שנחקרו בפרשת ניסו שחם, הניצב בדימוס שהורשע בהטרדה מינית, עתרו ביום חמישי לבג"ץ בדרישה לחקור את חוקרי היחידה לחקירות שוטרים (מח"ש) על הטרדה מינית, הטרדת עד ושיבוש הליכי משפט, זאת בעקבות חקירתן כעדות בפרשה - חקירה שלטענתן הייתה פולשנית וחודרנית שלא לצורך.  

 

לקריאת העתירה לחצו כאן

 

"במהלך חקירתן על ידי חוקרי מח"ש, נעשה כלפי העותרות שימוש בשיטות חקירה וקווי חקירה אשר דומה כי טרם נראו בהליך הפלילי בישראל", נכתב בעתירת השתיים המיוצגות על ידי עורך הדין ליאור אפשטיין.

 

השתיים אישרו כי היה להם קשר אינטימי עם ניצב שחם אך לדבריהן הדרך שבה הוצאו מהן ההודאות הייתה פסולה ומבזה: "שיטות החקירה הפסולות בהן בחרו חוקרי מח"ש לעשות שימוש כללו הפעלת לחצים השפלות, איומים וביזוי", נכתב בעתירה.

 

לטענתן, הן הוזמנו למשרדי מח"ש תוך הטעיה מוחלטת: "זימון ערמומי זה נעשה בניגוד לדין", טענו. לדברי העותרות כבר בתחילת החקירה הן אישרו את דבר הקשר עם שחם. "אין ולא עולה על הדעת אפילו לסבור כי החוקרים היו אמורים או צריכים באותה העת לבחון פרטים טכניים פיזיים שהתרחשו או לא במסגרת הקשר". עוד הוסיפו: "חרף זאת כל אחת מהעותרות נדרשה לעבור חקירה קשה, משפילה ודורסנית ונשאלה שאלות חודרניות משפילות ומטרידות מכל בחינה שהיא".

 

יש לציין כי במקביל מתנהלת תביעה אזרחית של חלק מהשוטרות שנחקרו בפרשה לפיצוי ממח"ש.

 

  

"קצין בכיר שהשתמש בדרגתו לסיפוק רצונותיו המיניים"

בתחילת השבוע התקיים בבית משפט השלום בתל אביב שלב הטיעונים לעונש במשפטו של ניצב בדימוס שחם, שהורשע בהטרדה מינית, מעשה מגונה ובמרמה והפרת אמונים. זאת על רקע קשרים מיניים שניהל עם שמונה שוטרות שונות. בפרקליטות דורשים 18-11 חודשי מאסר.

  

נציג הפרקליטות רונן יצחק טען ש"עיקרון ההלימה מחייב עונש מאסר בפועל של ממש. שום עונש אחר, גם לא בדמות עבודות שירות, יכול להיות רלוונטי. מדובר בשמונה פרשות במשך חמש שנים. זה קצין מאד בכיר עשה שימוש בדרגתו ובסמכויותיו כקרדום לסיפוק רצונותיו המיניים".

  

ניסו שחם (צילום: מוטי קמחי )
ניסו שחם(צילום: מוטי קמחי )

שחם עצמו אמר לשופט: "אל תתחשב בי, אל תקל עליי בכלום. אני את העבירות הללו לא עברתי. התובע לא הפסיק לשקר. כשמוציאים דברים מהקשרם בצורה מודעת זה צריך להטריד לא אותי, אלא את כל אלו שיהיו יום אחד קורבן של הדבר הזה.

 

הוא הוסיף: "אני מתנצל, אני בסערת רגשות. מדברים כל הזמן על כך שלא הבעתי חרטה. חלק מהנשים הגישו תביעה נגד הפרקליטות בנושא. מישהו מהפרקליטות ביקש סליחה על היחס כלפי הנשים? לא שמעתי אותם בפרקליטות אומרים סליחה.

 

עורך הדין בועז בן צור, המייצג את ניסו שחם, התייחס בדיון לתביעה אזרחית של חלק מהשוטרות לפיצוי נגד מח"ש, ואמר כי "הן תובעות בשל החקירה האלימה והפוגענית שנעשתה ביחס אליהם. התביעה הזו מתבררת".

 

בתחילת הפרשה הואשם שחם במרמה והפרת אמונים. על פי כתב האישום המקורי, הוא ניהל קשרים אינטימיים עם שמונה שוטרות זוטרות, צעירות בדרך כלל. בנוסף יוחסו לו שתי עבירות של מעשה מגונה ועבירה של הטרדה מינית בגין שלוש פרשות מתוך השמונה.

  

תחילה זוכה שחם על ידי שופט השלום בתל אביב בני שגיא מרוב העבירות (למעט מעשה מגונה), ונידון ל-240 שעות לתועלת הציבור ושישה חודשי מאסר על תנאי. שני הצדדים ערערו, ובספטמבר הרשיע אותו המחוזי בשאר הסעיפים (הטרדה מינית במקרה אחד ומעשה מגונה במקרה אחד) והחזיר את התיק לבית המשפט השלום בתל אביב על מנת שיגזור את עונשו. 

 

בהכרעת הדין במחוזי השופטים מתחו השופטים גיליה רביד, מרים דיסקין ומרדכי לוי ביקורת חריפה על שחם: "התנהגותו מצביעה על הפרה חמורה של חובת האמון של שוטר במדים. הפער העצום בין שחם לשמונה השוטרות מהווה קרקע להצמחת עשבים שוטים וניצול לרעה".  

 

השופטת מרים דיסקין הזכירה כי השוטרות היו כפופות לו: "הן לא פגשו אותו במקום ניטרלי ושוויוני, אלא במסגרת תפקידו שהכול סרים למרותו - הרכנת ראש של הכפופים והשלמה מאולצת להתנהגות מינית מצד בעלי הסמכות".

 

תגובת מח"ש תובא כשתתקבל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים