שתף קטע נבחר

קרדיט: בן שפייר

מטראמפ ועד איחוד האמירויות: חוגגים חנוכה עם הקהילות היהודיות

"בריטניה לא תהיה בריטניה ללא הקהילה היהודית שלה": בברכה מרגשת לחנוכה השווה ראש ממשלת בריטניה את יהודי המדינה כיום, למכבים שהניסו את כוחות האופל. ראש ממשלת קנדה הבטיח: נמשיך לצאת נגד אנטישמיות ושנאה. בסמוך לקרמלין איחל רבה של מוסקבה לאמה של נעמה: נס חנוכה פרטי

 

חנוכה תש"ף כבר כאן – וברחבי העולם חוגגים עם הקהילות היהודיות את חג האורים: נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הוציא ברכה רשמית חמה מהבית הלבן לעם היהודי לרגל החנוכה. "לפני יותר מאלפיים שנה הצליחו המכבים באומץ להשיב את בית המקדש בירושלים, והבטיחו ניצחון עבור העם היהודי ואמונתו", כתב. "הם הדליקו בגאווה את המנורה. למרות שלא היה מספיק שמן להדליק את המנורה ליום אחד, באמצעות השגחה אלוהית, הלהבות בערו באורח נס במשך 8 לילות".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

כל מה שרציתם לדעת על חנוכה - בעמוד המיוחד שלנו. היכנסו  

 

"כאשר הקהילה היהודית מתכנסת לחגוג את הזמן המיוחד והקדוש הזה בשנה, אנו נזכרים במסר של אלוהים של תקווה, רחמים ואהבה", הוסיף. "במשך שמונת הימים, כל נר שידלק במנורה יסמל לעולם שחירות וצדק תמיד יאירו יותר משנאה ודיכוי".

  

 

הוא הדגיש את חשיבות היחסים האמיצים בין המדינות, והגדיר את ישראל "אחת מבנות בריתנו וידידותנו המוערכות". בסיום דבריו, איחל: "נמשיך לעמוד ביחד עם העם היהודי בהגנה על הזכות האלוהית לאמונה חופשית ופתוחה".

 

"חשוב להישאר גאה"

מזכיר המדינה האמריקני, מארק פומפאו, צייץ: "בלילה ראשון זה של חנוכה אני מאחל שחג האורים יביא עמו שפע ברכות על הקהילה היהודית ברחבי העולם. חג שמח!"

 

נר ראשון ()
נר ראשון של חנוכה - גם בהאג

 

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, פרסם סרטון בטוויטר ובו ברך את העם היהודי לרגל החג – ואף חתם ב"חנוכה שמח" בעברית צחה: "לכל הקרובים היהודים, השכנים היהודים והחברים היהודים - לא משנה היכן אתם ממוקמים בעולם - תנו לי לאחל לכם חג חנוכה שמח השנה", אמר – וקרא לחגוג את הזהות היהודית, ולא רק את נס פך השמן.

 

"להדליק את המנורה בחלון, ולומר לעולם, כפי שיהודה וקבוצת המכבים הקטנטנה אמרו לאנטיוכוס השלישי ולצבא האדיר כל השנים: 'אנחנו יהודים ואנחנו גאים בכך'. זה מאוד חשוב להישאר גאה", הדגיש ראש ממשלת בריטניה. "השנים האחרונות לא היו קלות ליהודים. האנטישמיות צוברת פופולריות מבעיתה במדיה, ברחוב ובמיוחד ברשתות החברתיות, האנטישמיים יוצאים ממקום מחבואם. שוב מתרחשת הפצת השנאה והפילוג.

 

מגדל צדק (צילום: אילן פורת)
ראש העין: האתר הלאומי מגדל צדק במגוון אורות חגיגיים(צילום: אילן פורת)

 

"אבל כאשר את מדליקים את הנרות הלילה, אני רוצה שתזכרו זאת: כשהמכבים הניסו את כוחות האופל החוצה מירושלים, הם היו חייבים לעשות זאת – למען עצמם. היום, יהודים בריטים מחפשים להניס בחזרה את הכוחות האנטישמיים הללו. כל אדם ישר במדינה יילחם לצידכם. בריטניה לא תהיה בריטניה ללא הקהילה היהודית שלה. אנו עומדים איתכם וחוגגים איתכם בחנוכה ובכל השנה".

 

גו'נסון הוסיף בקריצה: "יש לנו את כל הסיבות להיות שמחים השנה. פרט לסופגניות וללטקעס, היה לי התענוג להכין בעצמי סופגנייה ולביבה כאשר ביקרתי בשכונת גולדס גרין שבלונדון, במהלך תקופת הבחירות. מי יכול להתווכח נגד שבוע שבו הילדים מקבלים מתנות כל יום?"  

 

 

טרודו: תזכורת לכוח האדיר של העם היהודי

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, העלה אף הוא סרטון חנוכה: "חנוכה שמח", פתח טרודו את הברכה המצולמת שלו. "היום מציינים את הנר הראשון של חנוכה. כאן בבית וברחבי העולם קהילות יהודיות מתכנסות לחגוג. כשקרובינו האהובים מתכנסים במשך שמונת הלילות הבאים להדליק את נרות החנוכה, להתפלל, לשחק בסביבונים, ולחגוג את נצחון האור על החושך".

 

 

טרודו הוסיף: "חנוכה הוא סיפור של אהבה ואמונה שמנצחים בניגוד לכל הסיכויים. זוהי תזכורת לכוח האדיר של העם היהודי, וכאן בקנדה זאת הזדמנות להכיר בתרומה הרבה של יהודי המדינה לארצנו.

 

"הממשלה שלנו תמיד תהיה לצד הקהילה היהודית הקנדית. נמשיך לצאת נגד אנטישמיות ושנאה בכל צורותיה. יחד נמשיך לבנות קנדה טובה יותר. בשם משפחתי נאחל חנוכה שמחה לכל מי שחוגג את החג".

 

אוסטרליה: חנוכה בקיץ

כמעט 9 שעות לפני רדת החשיכה בישראל, הודלקו החנוכיות הראשונות בעולם - בקהילות היהודיות בניו-זילנד, ומיד לאחריהן באוסטרליה. אתמול (יום א'), באזור השעה 08:30 שעון ישראל ו-19:30 שעון וולינגטון הבירה, הוביל הרב המקומי אריאל טל, שליח מכון "שטראוס-עמיאל" של רשת "אור תורה סטון", את ההדלקה המרכזית, בהשתתפות כ-50 גברים, נשים וילדים.  

 

 

כמה שעות לאחר מכן, ב-12 וחצי שעון ישראל, הודלק הנר הראשון ברחבי אוסטרליה – שם השקיעה היא בשעה 9 וחצי. יסכה גודמן, שליחת הסוכנות היהודית ו"בני עקיבא" שוהה בימים אלה במחנה קיץ פדרלי לנוער יהודי, בחופש הגדול האוסטרלי, והדליקה עם 300 חניכים בהדלקה ענקית מרכזית – ופרטית. "כל אחד עם החנוכייה שלו", כפי שסיפרה באולפן ynet.

 

 

"זה ממש בכל מקום, וגם אוסטרליה היא מקום שמאוד מכבד תרבויות", מספרת גודמן על אווירת החנוכה ביבשת. "יש חנוכיות בכל מקום, ויש סופגניות, ומאוד מאוד מורגש אפילו שקיץ". היא איחלה חג שמח לכולם – "ושנזכה לניסים גם בדור הזה".

 

הרב לזר עם יפה יששכר ()
הרב לזר עם יפה יששכר

הרב הראשי של רוסיה, ברל לאזאר, הדליק לא מזמן נר ראשון של חנוכה ליד הכיכר האדומה שלמרגלות חומות הקרמלין. כעת יש שם שירה וריקודים ()
הרב הראשי של רוסיה הדליק את הנר הראשון בכיכר האדומה

 

לונדון: מאירים את כיכר טרפלגר

ראש עיריית לונדון, סאדיק חאן, השתתף אף הוא באירוע הדלקת נר ראשון של חנוכה, שנערך בכיכר טרפלגר. באירוע השתתפו גם רבה הראשי של בריטניה, אפרים מירוויס, חברת הכנסת פנינה תמנו שטה (כחול לבן), סגנית שגריר ישראל בלונדון שרון ברלי, נציגי חב"ד והארגונים היהודיים – עם אלפי יהודים שהגיעו לכיכר.

 

הדלקת נרות בלונדון (צילום: מונה פרוים)
הדלקת נרות בלונדון (צילום: מונה פרוים)

 

"רק בלונדון המיוחדת יהודים חוגגים חנוכה לצד נוצרים שחוגגים את הכריסמס כשבראשות העיר עומד אדם מוסלמי", אמר חאן

 

תמנו שטה הדליקה נר לכבוד נס החנוכה וניצחון האור על פני החושך: "חג החנוכה מסמל את ניצחון התקווה והאמונה על הייאוש, וכל עוד הנר דולק יש לנו את היכולת לשנות את העולם שלנו לטובה יחד", אמרה.

 

 (צילום: אפרים גרינוולד )
הכי גבוהה בבני ברק(צילום: אפרים גרינוולד )

 

היא הביעה דאגה "מהאנטישמיות הגואה ברחבי העולם ומהגזענות", כדבריה. "המאבק נגד אנשים עם דעות חשוכות לא פשוט, אבל חג החנוכה הוא הזדמנות לזכור שניצחנו גלים של אנטישמיות בעבר - ונביס אותם שוב... אנו עושים צדק עם הסיפור היהודי".

 

 

אוקראינה: הדלקה ראשונה בבניין הפרלמנט

באוקראינה חגגו לראשונה את חג האורות בבניין הפרלמנט האוקראיני. יואל לאון, שגריר ישראל באוקראינה פרסם בחשבון הפייסבוק שלו ביום שישי האחרון את המאורע המשמח. " התכבדתי להשתתף באירוע טרום חנוכה שהתקיים בפרלמנט האוקראיני. במשך מאות שנים נדדו יהודים לאוקראינה וחיו בה. לכן זה רק טבעי שנציגי העם יציינו את החג היהודי הזה", כתב.

 

 ()
מאירים את אוקראינה

 

 ()
ההדלקה החגיגית

 

 ()
מאחלים חג שמח ומבורך!

 

גם באיחוד האמירויות בירכו

אמש הדליק הרב הראשי של רוסיה, ברל לזר, את הנר הראשון של חנוכה ליד הכיכר האדומה שלמרגלות חומות הקרמלין. בהדלקה המרגשת השתתפה גם יפה יששכר. בשיחה עם הרב לזר, הוא בירך אותה ואיחל נס לבתה, נעמה, המוחזקת בכלא הרוסי.

 

"חנוכיית קרח" בבית חב"ד בסיביר(צילום: הרב לוי קמינצקי )

 

הרב טל, הנמצא בניו-זילנד זו השנה השנייה עם בני משפחתו במסגרת השליחות, שילב באירוע החנוכה גם גיימינג ומשחקי שולחן שאותם קשר לחג, כחלק ממגוון פעילויות שהוא מקיים בקהילה היהודית. "מרגש לחגוג את חג החנוכה בחו"ל", תיאר. "יש כאן תחושה של להוסיף אור על אור, ובמיוחד כאשר אנחנו חוגגים כאן את החג בעיצומה של עונת הקיץ".

 

שגרירות איחוד האמירויות בבריטניה פרסמה ברכה לקהילה היהודית לרגל חנוכה (טוויטר)
שגרירות איחוד האמירויות בבריטניה פרסמה ברכה לקהילה היהודית לרגל חנוכה(טוויטר)

 

באיחוד האמירויות הוציאו ברכה מיוחדת: "ברכותינו החמות ביותר לחברינו היהודים לכבוד היום הראשון של חג האורים", כתבו. "מאחלים לכם חנוכה שמח".

 

 

במרכז פינלנד הזוג אהונן הכינו חנוכייה מיוחדת משלג. הם מאחלים לכל עם ישראל חג שמח - וטעים!

 

גם איילת וטבו אהונן הכינו חנוכיה במיוחד לילדים (צילום: איילת וטבו אהונן )
הנכדים יהיו מרוצים(צילום: איילת וטבו אהונן )

 

 

חג שמח מפינלנד (צילום: איילת וטבו אהונן )
חג שמח מפינלנד (צילום: איילת וטבו אהונן )

 

במחנה הממתינים לעלייה באדיס אבבה נערכה הדלקת נר ראשון מרגשת, ועמה תפילה לעלייה בקרוב. אל ההדלקה הוביל בייה טספה, חזן בית הכנסת "תקוות ציון" של הממתינים לעלייה.

 

חג שמח מקהילת שארית יהודי אתיופיה (צילום: נעמי סעדה)
חג שמח מקהילת שארית יהודי אתיופיה(צילום: נעמי סעדה)

 

 

 

בצל ציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, התקיימה הדלקת נר ראשון של חנוכה גם בשער ברנדנבורג בברלין שבגרמניה, בהשתתפות אלפים מיהודי העיר והמדינה. במקום שבו צפה היטלר במצעד הצבא הנאצי, מדליק רב העיר ברלין, יהודה טייכטל, את החנוכייה, שאת הקמתה ליוו בתקשורת הגרמנית. לדבריו השער מואר באור החנוכה שמאיר את גרמניה.

 

מדליקות ונהנות (באדיבות הסוכנות היהודית )
ילדי אוסטרליה מדליקים את החנוכיות בעיצומו של הקיץ - במחנה הפדרלי(באדיבות הסוכנות היהודית )

 

בתיאבון! (באדיבות הסוכנות היהודית)
בתיאבון וחנוכה שמח מאוסטרליה(באדיבות הסוכנות היהודית)

 

גם ג'סיקה אולריקה מאיר, דוקטור יהודיה-אמריקאית לביולוגיה ימית, טייסת חלל, וחלק ממשלחות 62/61 לתחנת החלל הבינלאומית הצטרפה לחגיגה. "חג חנוכה שמח  לכל החוגגים על כדור הארץ", צייצה בחשבון הטוויטר שלה.

 

חג שמח מהחלל (טוויטר)
חג שמח מהחלל(טוויטר)

 

מצטרפת נוספת ל"מצעד" החגיגות האוניברסלי היא הקהילה היהודית בצרפת, שם נערכת הדלקת הנר הראשון של חנוכה במגדל אייפל שבפריז. אלפי אנשים השתתפו בחגיגות שנערכו במקום.

 

ההדלקה המרהיבה (צילום: מרדכי לובעצקי)
ההדלקה המרהיבה (צילום: מרדכי לובעצקי)

 

אלפים הגיעו להדלקת הנרות הצבעונית (צילום: מרדכי לובעצקי)
אלפים הגיעו להדלקת הנרות הצבעונית(צילום: מרדכי לובעצקי)

 

ראשת העיר בפריז, אן אידילגו הגיעה במיוחד ודיברה על סמלי החג הייחודים לקהילה היהודית. גם חיים קורסייה, רבה הראשי של פריז  ונשיא הקונסיסטואר, ד"ר יואל מרגי הצטרפו לחגיגות המשמחות.

 

גם הרב הגיע (צילום: מרדכי לובעצקי)
חנוכה שמח מפריז(צילום: מרדכי לובעצקי)

 

״כל אחד מאיתנו הוא אור קטן וכולנו יחד אור איתן״, אמר יו״ר הסוכנות היהודית יצחק (בוז׳י) הרצוג, על רקע הדלקת נר ראשון של חנוכה בקהילות יהודיות ברחבי תבל, והוסיף כי ״כוחו של העם היהודי הוא באחדותו״.

 

 

מתחרות על התואר: הכי גדולות שיש

ואם רציתם לדעת איך הקימו את המנורה הגדולה בעולם של חב"ד, בלב מנהטן – אז הנה כמה תמונות. המנורה הוקמה בסיוע משאית ומנוף בנייה, ועבדו עליה אל פחות מ-15 פועלי בניין. הערב הדליק בה נר ראשון הרב שמואל בוטמן, מי שמלווה את הדלקת המנורה כבר עשרות שנים. לאות מלחמה באנטישמיות, תאיר מסגרת של אור את המנורה הגדולה בעולם, ותגביר את פרסום הנס.

 

במנהטן לקחו ברצינות את
במנהטן לקחו ברצינות את פרסום הנס(צילום: איציק רויטמן )

חנוכיית הענק במנהטן (צילום: איציק רויטמן )
חנוכיית הענק במנהטן(צילום: איציק רויטמן )

 

בבני ברק הדליק הרב לנדא, רב העיר, את הנר הראשון בחנוכייה הגבוהה בעיר, הממוקמת במרפסת במתחם העסקים "מרכז אחים". היא מיתמרת לגובה של ארבעה מטרים, וניצבת בקומה התשיעית.

 

נר ראשון בחברון ()
נר ראשון בחברון

חג שמח מחברון ()
חג שמח מחברון

 

בחברון הדליקו חיילי צה"ל ולוחמי משמר הגבול את הנר הראשון בסיוע המועצה הדתית קריית ארבע חברון, המפעילה את מערת המכפלה.

 

החיילים מדליקים את הנרות ()
חיילי מת"ק עזה מדליקים נר ראשון

קמצוץ של לטקע לנשמה ()

 

חיילי מת
חיילי מת"'ק עזה

ואל תשכחנה את הסופגניות ()
ואל תשכחו את הסופגניות

 

בקהילה היהודית הרפורמית במדריד - קהילה חדשה, בת ארבע שנים בלבד - חגגו חנוכה זהיר בתוך הבית פנימה, זאת לאחר שאירוע קירוב של ישראלים ופלסטינים פוצץ לפני כשבוע וחצי על ידי המפלגה השמאלנית הרדיקלית podemos, מה שהוביל לביטול ההדלקה הציבורית השנה.

 

הקהילה במדריד (צילום:
הקהילה הרפורמית במדריד(צילום: "שומרוני-בן זאב" תקשורת)

חג שמח ממדריד (צילום:
חג שמח ממדריד (צילום: "שומרוני-בן זאב" תקשורת)

 

35 משפחות מונה הקהילה, שהעומדת בראשה היא צעירה ממוצא מרוקני, הלומדת לרבנות רפורמית בארגנטינה. מדובר בקהילה הרפורמית היחידה במדריד - חציה אשכנזית וחציה ספרדית. לכבוד החנוכה הם פרצו בריקוד סוער לצלילי מוזיקה יוונית זכר לניצחון המכבים על היוונים.

 

כיכר רבין; נר ראשון (באדיבות עיריית תל אביב)
כיכר רבין בתל אביב - נר ראשון(באדיבות עיריית תל אביב)

 

על רקע המשבר הדיפלומטי-משפטי, גם בהאג חגגו את החנוכה ברוב עם, באופן מסורתי בבית העירייה, בהשתתפות הקהילה היהודית בהאג ובנוכחות ראש העיר, ידידי ישראל בהולנד ומשפחות השגרירות.

 

נר ראשון ()
בית העירייה בהאג

 

חיילי תוכנית "גדולים במדים" בבסיס פלמחים של חיל האוויר הדליקו אף הם את הנר הראשון של חנוכה בהתרגשות גדולה, עם מפקד הבסיס תא"ל יואב עמירם ורב הבסיס. בשם החיילים - צעירים וצעירות בעלי צרכים מיוחדים - נשא דברים דניאל טברזר.

 

הדלקת הנר בבסיס (באדיבות
הדלקת הנר בבסיס(באדיבות "גדולים במדים")

 

"האור שאנחנו מפיצים מדליק את כולם ומתנחל בליבותיהם של שאר החיילים", אמר טברזר. מפקד הבסיס, תת אלוף יואב עמירם, הודה ל"יד לילד המיוחד", jnf ארה"ב וקוקה קולה ישראל שבזכותם שולבו מעל ל-60 חיילים בבסיס פלמחים. מנהל תוכנית "גדולים במדים", סגן אלוף אריאל אלמוג, אמר שזוהי רוח המכבים - מעטים מול רבים, חלשים מול חזקים. "הרוח ניצחה כך בימים ההם בזמן הזה. הרוח של צה"ל, השילוב של חיילים בעלי צרכים מיוחדים בצה"ל, הוא הניצחון".

 

 (באדיבות
(באדיבות "גדולים במדים")

 (באדיבות
(באדיבות "גדולים במדים")

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 מנהלי בתי ספר יהודיים לתלמידיהם: עזבו את צרפת ועלו לישראל

 

נר ראשון ()
נר ראשון בהאג
 

 


פורסם לראשונה 22/12/2019 18:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות הסוכנות היהודית
ילדי אוסטרליה מדליקים
באדיבות הסוכנות היהודית
מומלצים