שתף קטע נבחר

מנדלבליט לארדן: ניתן למנות מפכ"ל קבוע בתקופת הבחירות

כפי שפורסם ב-ynet, בעקבות פניית השר לביטחון פנים, אישר היועמ"ש למנות מפכ"ל קבוע ונציב שב"ס קבוע למרות הפלונטר הפוליטי. המועמדים: הניצבים דורון ידיד, אלון אסור ומ"מ המפכ"ל מוטי כהן

השר לביטחון פנים גלעד ארדן (צילום: שרון צור)
יוכל למנות מפכ"ל קבוע. השר גלעד ארדן(צילום: שרון צור)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הערב (ראשון) לשר לביטחון פנים גלעד ארדן כי הוא רשאי למנות מפכ"ל קבוע ונציב שב"ס קבוע בתקופת הבחירות הנוכחית. מנדלבליט ציין במכתבו כי מצב שבו בראש שתיים ממערכות אכיפת החוק המרכזיות במדינה לא מכהנים בעלי תפקידים קבועים תקופה כה ארוכה, מעורר קושי של ממש בהיבטי אי-תלות ועצמאות שיקול הדעת. שלושת המועמדים לתפקיד המפכ"ל הם ניצב דורון ידיד, ניצב אלון אסור וניצב מוטי כהן.

 

"בנסיבות הנוכחיות גובר משקלם של הטעמים המצדיקים קידום מינוי מפכ"ל ונציב שב"ס קבועים, על משקל טעמי הריסון והאיפוק בתקופת בחירות, השוללים מינוי", נמסר מטעמו של מנדלבליט. על כוונתו הצפויה לאשר את המינויים פורסם ב-ynet בשבוע שעבר.

Avichai Mandelblit  (Photo: AFP)
"קושי של ממש בהיבטי אי-תלות". מנדלבליט(Photo: AFP)

 

 

היועמ"ש הוסיף כי הודעת השר ארדן על כך שבכוונתו להציע מועמדים מקצועיים מקרב משטרת ישראל ושב"ס מצמצמת את הקשיים המשפטיים - והבהיר שאישור המינוי הקבוע יהיה טעון קבלת חוות דעתה של הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים, בהתאם להחלטות הממשלה בנושא.

 

עוד הבהיר היועמ"ש כי כהונתם של מפכ"ל המשטרה ונציב שב"ס תהא תקופת כהונה קשיחה, שאינה ניתנת להארכה אלא בהתקיים נסיבות חירום - והדבר יובהר בהחלטת הממשלה בעניינם. זאת, בכדי להבטיח את אי-התלות ועצמאות שיקול דעתם של המכהנים בתפקידים.

 

שניים מהמועמדים יגיעו לפגישה עם ארדן

מחר יתייצבו במשרד לביטחון פנים לפגישה עם השר ארדן שניים מתוך שלושת המועמדים לתפקיד המפכ"ל. הראשון - מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, השני - סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב אלון אסור. למועמד השלישי ואולי הבולט מכולם - מי שמכהן כממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן – טרם נקבע מועד לפגישה.

   

בשבוע שעבר דווח כי ארדן פנה למנדלבליט בבקשה לבדוק את האפשרות למנות מפכ"ל ונציב שב"ס באופן קבוע. בשנה החולפת מכהנים ניצב מוטי כהן בתפקיד ממלא מקום המפכ"ל וגונדר אשר וקנין כממלא מקום נציב שב"ס, בשל הפלונטר הפוליטי שלא אפשר מינויים קבועים.

 

לאור העובדה שישראל ניצבת בפני מערכת בחירות שלישית וכהן יסיים כהונה שנמשכת כבר יותר משנה, ביקש ארדן למצוא מועמדים קבועים לתפקידים הבכירים. במכתב למנדלבליט כתב ארדן: "לאור שינוי הנסיבות המשמעותי, התמשכות תקופת הבחירות והיציאה למערכת בחירות נוספת, שגם לאחריה אין ודאות שתקום ממשלה, אני מעוניין להביא בפני הממשלה אישור מועמדים לכהונת קבע".

 

כהן מונה לממלא מקום המפכ"ל בדצמבר אשתקד, לאחר שוועדת גולדברג לאישור מינויים בכירים פסלה את מינויו של ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי מפני שנפגש עם עורך דין שייצג מתלונן נגדו. במסגרת כהונתו נאלץ להתמודד עם הביקורת שהטיח ראש הממשלה נתניהו בחוקרים ובגורמי האכיפה לאחר הגשת כתבי האישום נגדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים