שתף קטע נבחר

חנוכייה בכותל: הנשים לא מוזמנות

הייתם עוברים בשתיקה על טקס הדלקת משואות ללא נשים? אז למה זה נראה לכם טבעי להדליק חנוכייה בטקס גברי בלבד? ומדוע שרות בכירות משתפות פעולה עם הדרה בוטה שכזו? בחנוכה ידליקו נשות הכותל נרות בכותל ברוב עם, יברכו בקול ויכריזו: אין ולא יהיה מקום להדרת נשים בכותל המערבי

תארו לכם שטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות היה נערך בכותל המערבי. בואו נדמיין לרגע, איך הטקס היה נראה?

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

הוא היה נערך בעזרת הגברים, שם גברים נבחרים - דוגמת ראש הממשלה, מפכ"ל המשטרה, שרים ואחרים - היו מתכבדים להדליק משואה, ואילו ציבור הנשים היה צופה בכל ההתרחשות מעזרת הנשים. הן היו עומדות על כסאות פלסטיק ומשקיפות פנימה. לקחת חלק בטקס עצמו? על זה לא היה על מה לדבר בכלל. לנשים אין כניסה לעזרת הגברים, ומתוקף כך, לא יכול היה להיות להן חלק בהדלקת המשואה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

  למזלנו, טקס המשואות מתקיים בהר הרצל. לעומת זאת, אירוע הדלקת החנוכייה הממלכתית מתקיים בכותל המערבי, וכל התסריט המתואר למעלה תקף בהחלט למעמד זה. רב הכותל, הממונה על המקום הקדוש, מזמין את הרבנים הראשיים, שרים ונכבדים שונים להתכבד בהדלקת נר חנוכה. ומה לגבי השרות? נשיאת בית המשפט העליון? נכבדות שונות? נציגות ציבור? אלו ישלחו להדלקה סוג-ב' במרפסת ישיבת האידרא, המשקיפה אל הכותל. שם, בלי הממלכתיות, הכבוד והצלמים, הרחק מהכותל, הן תתכבדנה, אולי, בהדלקת הגפרור.

   

  הדרה מפלה ומכוערת

  הדרה כה בוטה, המתרחשת בסמל הכי בולט של העם היהודי, היא ביטוי להשתקה ודחיקה לשוליים שנשים חוות יום-יום.

   

   

  ומסביב? דממת אלחוט. אף אחת מנציגות הציבור שהוזמנו להדלקת במרפסת האידרא לא מוחה, או חלילה מודיעה כי לא תשתתף בטקס המדיר נשים. לפני מספר ימים שלחנו מכתב לכל המוזמנות, וביקשנו מהן שלא להשתתף באירוע. זה המקום לקרוא שוב לשרה גילה גמליאל, לשרה מירי רגב, לסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי ולנשים הנוספות שהוזמנו לטקס המפלה, שלא להשתתף ולא לתת את ידן להדרת הנשים.

   

  גישתו של רב הכותל כלפי נשים מפלה ומכוערת, אבל כלל איננה מפתיעה. הוא נוהג בנשים בכותל המערבי בחנוכה כפי שהוא נוהג בהן בכל ימות השנה. נשים לא מורשות לקרוא בתורה בכותל ולא מורשות להתפלל כדרכן. אם הן מבקשות להכניס ספר תורה לרחבה – הן נעצרות בכניסה. כך קורה לנו חודש בחודשו, בכניסה לכותל המערבי.

   

  לצערנו, גישת רב הכותל קיבלה בימים האחרונים רוח גבית מהרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, אשר לא החמיץ את ההזדמנות לחרף ולגדף את נשות הכותל, את הרפורמים ואחרים, ואמר כי אנחנו מחריבים את היהדות בדרישתנו להדליק נרות חנוכה בכותל.

   

  למה לא תמחו?

  כאמור, גישתו של רב הכותל לא מפתיעה. הדבר המפתיע באמת היא השתיקה. כיצד יכול להיות שהציבור הישראלי, המורכב מאנשים ונשים תבוניים, מודרניים, המכבדים נשים, נותנים לרב הכותל ולשכמותו לנהוג בכותל המערבי כבחצר הפרטית של ביתם? איך אנחנו מאפשרים לנציג ציבור קיצוני, המייצג פלח קטן בלבד מן האוכלוסייה, לנהוג כך בנשים, באנשים לא דתיים, ביהודים מזרמים אחרים, בכל מי שלא חושב בדיוק כמוהו? איך יכול להיות שהפקרנו את הכותל המערבי והוא נראה כפי שהוא נראה בשנות האלפיים?

   

  יוכי רפפורט, מנכלית נשות הכותל ()
  מגבירות את האור

   

  אנחנו, נשות הכותל, לא נוותר. אנחנו נדבר היכן שכל השאר שותקים. נשמיע את קולנו דווקא במקום שבו מנסים להשתיק אותו. בחנוכה נדליק נרות בכותל ברוב עם, ונברך בקול ונכריז: אין ולא יהיה מקום להדרת נשים בכותל המערבי. נגביר את האור במקום בו חשוך במיוחד - ואנחנו מזמינות

  את כולם להצטרף.

   

  ● הכותבת היא מנכ"לית נשות הכותל

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים