שתף קטע נבחר

בשל אי-עמידה בתנאי הגנת הסביבה: ה"נישוב" באסדת הגז נדחה

"נובל אנרג'י" אמורה הייתה לקיים היום את ההליך באסדת הגז שהוקמה מול חוף דור - אלא שבמשרד להגנת הסביבה הודיעו כי ההליך נדחה: "לא עמדו בתנאים שהוצבו להם". בינתיים, מחשש לזיהום, תושבים רבים התפנו מבתיהם וחלקם אף עבר להתגורר באזורים אחרים

  

תושבים רבים באזור חוף הכרמל החלו אמש (ב') לפנות את בתיהם ולעבור להתגורר בבתי חברים וקרובים, בשל החשש מזיהום כבד בעת ה"נישוב" שמקיימת חברת "נובל אנרג'י" באסדת עיבוד הגז לוויתן – שהוקמה במרחק 10 קילומטרים מול חוף דור. הנישוב הוא חלק מתהליך הפעלת האסדה, שבמהלכו ידחוס הגז הטבעי את החנקן שממלא כעת את הצינורות.

 

בחברה ובמשרד להגנת הסביבה אישרו כי בעת התהליך ייפלטו כמויות גדולות מהרגיל של חומרים מזיקים – בהם בנזן – אולם טענו כי הכמויות לא יסכנו את תושבי חוף הכרמל. אולם, סמוך לשעה 22:00 אתמול הודיע המשרד להגנת הסביבה כי הנישוב - שאמור היה להתבצע היום - לא יתקיים משום ש"נובל אנרג'י" לא עמדה בתנאים שהוצבו לה.

Israel's Leviathan gas field  (Photo: AFP)
האסדה מול חופי ישראל. ארכיון(Photo: AFP)

"חברת נובל אנרג'י לא עמדה בתנאים ולכן הנישוב יידחה. המשרד הורה לחברה לתת לציבור התראה של יומיים מראש על המועד החדש", נמסר מהמשרד להגנת הסביבה. "על חברת נובל להשלים את הדברים החסרים עד למועד הנישוב הבא, ולקבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה כי היא עומדת בכל התנאים לתוכנית הנישוב. המשרד מודע לאי-הנוחות הנגרמת כתוצאה ממצב זה לתושבי האזור, ואולם עומד על כך שכל התנאים שהציב על מנת לפקח בצורה מלאה על פעילות ההרצה ימולאו למען הציבור והסביבה".

 

עוד נמסר, כי "המשרד דרש מחברת 'נובל אנרג'י' לפרסם הודעה באתר האינטרנט שלה על המועד החדש - בהתאם להתחייבות לעדכן את הציבור שני ימי עסקים מראש. זאת, בתנאי שתעמוד בכל התנאים שהמשרד הציב. המשרד לא אישר עדיין את תוכנית הדיגום והניטור באסדה במהלך הנישוב, מכיוון שלא נחה דעתו מדוחות הכיול ובקרת האיכות שהוגשו הנוגעים למכשירי האנליזה על האסדה לבדיקת הרכב הגז המנושב".

 

מוקדם יותר נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי "הממצאים הראו שלא צפויה חריגה מערך הסביבה לבנזן בקו החוף - ובפרט במועדי הנישובים המהותיים. תרחישי הפיזור המחמירים ביותר הצביעו כי פליטות הבנזן מהאסדה לא צפויות להביא לעלייה משמעותית בריכוזי הבנזן באזור החוף. מהבדיקות שבוצעו, ניתן לקבוע כי לא צפוי סיכון לתושבי יישובי החוף בכל שלבי ההרצה, כולל בזמן הנישובים. ביום הנישוב, צוותי המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה יהיו נוכחים על האסדה ובחוף, כולל בתחנות הניטור ובמרכז הבקרה של 'נובל'".

 

יו"ר איגוד ערים שרון-כרמל, יעקב אדרי, אמר כי "ההחלטה על הדחייה מעידה בראש ובראשונה על ראיית טובת הציבור. איגוד ערים שרון-כרמל יוסיף לפעול עם כל הרשויות על מנת להמשיך ולספק מידע אמין ושקוף מתחנות ניטור האוויר החופיות של אסדת לוויתן תוך שמירה קפדנית ובלתי מתפשרת על איכות הסביבה ואיכות חיי התושבים".

 

נובל אנרג'י: "הופתענו והצטערנו מההחלטה"

מחברת נובל אנרג'י נמסר מאוחר יותר בתגובה לדחייה: "הגז מלוויתן חיכה הרבה זמן כדי לצאת מהאדמה, והדבר יקרה במהרה. הופתענו מאוד והצטערנו לשמוע על החלטת המשרד להגנת הסביבה. נובל אנרג'י מקפידה על עמידה קפדנית בכל ההיתרים והאישורים השונים שהונפקו לה ואשר קיבלו את אישורם של בתי המשפט השונים. המשרד להגנת הסביבה מבקש לבצע תיקוף נוסף למיכשור האנליזה מעבר לתיקוף הקיים ונובל פועלת להעביר מידע זה למשרד. שותפי לוויתן נרגשים, מוכנים ודרוכים לקראת הפקת הגז הטבעי והפיכתה של ישראל למעצמת אנרגיה".

משפחת גרף (צילום: שמיר אלבז)
משפחת גרף מעתלית(צילום: שמיר אלבז)

משפחת גרף מעתלית - ההורים רוני ועידן עם שני ילדיהם, בני 5 ו-3 - עזבו את ביתם עוד לפני הדחייה. "היינו פחות מודעים לכל העניין הזה. ראיתי את האסדה זזה בכל פעם אבל לא ידעתי שהיא הולכת להתיישב לנו מול הבית באופן קבוע. עכשיו התחלתי להבין מה קורה, והתחלתי לשמוע ולקבל מידע, וזה הגיע לשלב שאנחנו לא יודעים מה יהיה. יש לנו שני ילדים קטנים אז לא לוקחים סיכונים. אנחנו לא מאמינים לממשלה. באים אנשים שגרים ליד האסדה ואומרים שיש פה סיכון מאוד גבוה בהפעלה", אמרו.

 

בני המשפחה התגוררו בקיבוץ נווה ים הצמוד לעתלית במשך תקופה ארוכה, עברו לאזור נשר ולפני ארבעה חודשים חזרו לעתלית. לדבריהם, עדיין לא החליטו על צעדיהם הבאים. "אנחנו רוצים להבין במה מדובר, להיכנס לעובי הקורה. אם זה ייפלט פה עכשיו קבוע, יהיה לי עשן מול הבית אני אמשיך לחיות פה? הייתי הולך לגור בקריות, מול בתי הזיקוק. באתי לגור פה בגלל הים, כי נעים פה ויש אוויר טוב", אמר אב המשפחה.

 

המשפחה ישנה אצל קרוביה בנשר. "הרוחות באזור בתי הזיקוק לא מגיעות לנשר, ושם הדברים לפחות ידועים. פה יש עוד הרבה סימני שאלה, והרוח מגיעה מהים ליישובים. זה שיהיה פליטה של חומרים רעילים זה ברור, גם המשרד להגנת הסביבה והחברה שמפעילה את האסדה מאשרים שחומרים ייפלטו, ויש כאלה שאומרים שחומרים מסרטנים יגיעו לחוף, והתוצאות יהיו רק בעוד כמה שנים. אז למה לקחת את הסיכון?".

 

"חיפשתי איכות חיים, בלי הפיח של תל אביב - וקיבלתי את זה"

שיר כהן עוזבת גם היא את עתלית עם בן הזוג אריאל ושלושת הילדים, בהם תינוק. "התכוונו לנסוע לחיפה אבל הרוחות הדרום מערביות האלה לא טובות גם לחיפה, אין איזו חומה שעוצרת את הרוח, אז אנחנו שוקלים לנסוע לעפולה או לגלבוע", היא אומרת. "אני ערה למאבק כבר תקופה ארוכה אבל רק בשלושת השבועות האחרונים נכנסתי לזה ממש. הייתי בכנס שארגנו 'שומרי הבית' ונחשפתי לנתונים. הם הוכיחו מאוד יפה את הטענות שלהם, ראיתי מספרים ואיבדתי אמון בכל הממסד. אני לא מאמינה שהמשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות באמת עושים את העבודה שלהם בהגנה עלינו", אמרה.

 

בין השאר, מתכוונים הפעילים לרכוש תחנת ניטור עצמאית, שתפיק את הנתונים בלי הסינון, שלטענתם עוברים הנתונים בתחנות הממשלתיות. "מה שמצחיק הוא שעזבתי את תל אביב אחרי 14 שנה, ובאוגוסט עברתי לכאן, לחוף הכרמל, כדי לקבל איכות חיים", אמרה כהן. "אמרתי לחברים שלי שעכשיו אני חיה מול החוף היפה, האוויר הצח, בלי הפיח של תל אביב. בשורה התחתונה, נפלתי לבור עמוק ומסריח. אני רואה את האסדה מולנו, אני מריחה אותה. קיבלתי אותה לפרצוף והחברים בתל אביב צוחקים עלי עכשיו. אני מחפשת את היעד הבא".

 

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי אין צורך בפינוי או בשינוי בהתנהלות היומיומית של התושבים. "המשרד מדגיש, כי אין בסיס לאמירות חסרות האחריות הקוראות לתושבים להתפנות בתקופת הרצת האסדה והנישוב. ריכוזי המזהמים בחוף ינוטרו באופן רציף ובמקרה הבלתי סביר שתתגלה בזמן אמת עלייה בזיהום האוויר העלולה לסכן את האוכלוסייה – הפעילות באסדה תופסק".

 

במועצה האזורית חוף הכרמל אמרו כי מוסדות החינוך (שאינם בחופשת חנוכה) ייפעלו מחר כסדרם. "איגוד ערים שרון-כרמל והמשרד להגנת הסביבה, יבצעו ניטור רציף מתחנות הפזורות במרחב: מעין צבי, נחשולים, קיסריה, זכרון יעקב וחוף נוה ים", נמסר מהמועצה.

 

 


פורסם לראשונה 23/12/2019 21:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: AFP
האסדה מול חופי ישראל
Photo: AFP
מומלצים