שתף קטע נבחר

נהרגה באוטובוס, בעלה ניצל והיה עד לאסון: "תביאו מכבי אש, אשתי מתחת לבטון"

ביום חמישי האחרון חגגו ברטה שוורץ (71) ובעלה ברוך 41 שנות נישואים, ובאותו היום התעקשה לכתוב צוואה. הם הגיעו באחרונה מפילדלפיה לישראל, לראשונה זה תשע שנים, לקראת הולדת נכד. האסון בקו 947 של אגד קטע הכול: "היה רעש אימים. יותר מחצי שעה צעקתי 'איפה היא, איפה היא'"

עבור ברטה שוורץ, בת 71 מפילדלפיה, הטיול לישראל היה משמעותי מאוד. זו הייתה הפעם הראשונה זה תשע שנים שבה הגיעה לארץ. היא ציפתה להולדת עוד נכד, החמישי במספר. ביום חמישי האחרון חגגה 41 שנות נישואים עם בעלה ברוך, ובאותו היום התעקשה לכתוב צוואה אצל עורך דין. הנסיעה שלשום (יום א') בקו 947 מירושלים קטעה הכול. ברטה נהרגה, ובעלה שישב בשורת מושבים מאחור ניצל: "יותר מחצי שעה צעקתי 'איפה היא, איפה היא'. היא הייתה מתחת לבטון. אני זוכר שיצאתי החוצה ואני צועק 'תביאו מכבי אש, אשתי מתחת לבטון'". בתאונה בקו 947 נהרגו גם יוסף קהלני בן ה-79 מפתח תקווה, היילי ורנברג בת ה-35 מירושלים ואישה נוספת.

 

"מה שהכי כואב זה שבעוד שבועיים צריך להיוולד הנכד לבן שלנו, והיא כל כך ציפתה לזה. היא לא הייתה בארץ תשע שנים ובשבילה הביקור היה מאוד משמעותי", סיפר ברוך שוורץ, הבעל. בני הזוג חיו בפילדלפיה מאז עזבו את הארץ ב-1976.

 

 

ברטה שוורץ ()
במרכז התמונה: ברטה שוורץ שנהרגה בתאונה ובעלה שניצל

ברטה שוורץ ()
ברטה שוורץ שנהרגה בתאונה בקו 947
  

 

 

הוא מספר שביום ראשון נסעו מפתח תקווה, שם שכרו דירה, לכותל, "כי היא אמרה שהיא חייבת להיות בכותל. היא לקחה איתה חבילה של דולרים והיא חילקה בכל מקום לכל אחד, והיא הייתה מאושרת שהיא בכותל. אחרי זה הלכנו לאכול ברובע היהודי, והיא הייתה מאושרת מאוד. בדרך חזרה לקחנו קו 1 לתחנה המרכזית, ולקח יותר משעה להגיע לשם. האוטובוס היה דחוס, והיא שאלה מישהו באוטובוס איך להגיע לשניידר בפתח תקווה, והוא אמר לה לעלות על אוטובוס בתחנה המרכזית. הגענו הרבה לפני שהאוטובוס הגיע.

 

"ראינו את חב"ד בתחנה מרכזית מדליקים נרות חנוכה, והיא התרגשה וצילמה את זה ונהנתה מהמוזיקה. קנינו משהו לאכול והלכנו לכיוון האוטובוס, שאיחר בחצי שעה. אמרתי לה 'בואי ניסע לבני ברק ומשם ניקח אוטובוס לפתח תקווה', והיא עדיין התעקשה שלא. היה משהו לא טוב באוויר. משהו דחף אותה לכיוון מסוים. זה קבליסטי. היו כל כך הרבה הזדמנויות לצאת מזה. עלינו לאוטובוס והיא התיישבה ליד הנהג, והיא אמרה לי לשבת לידה אבל רציתי לשבת מאחורה. 'את יכולה לבוא לידי', אמרתי לה, אבל היא בחרה להישאר מקדימה. התחברתי ל-Wifi וניגשתי להגיד לה שיש אינטרנט. היא הסתכלה עליי ואמרה 'בסדר', הייתה ברוגז".

 

הנהג הודיע שמגיעים לנתב"ג ואז החל ברוך שוורץ לאסוף את החפצים שלקחו, "כי היינו אמורים לרדת בתחנת סירקין. לפני שהגענו לתחנה שמעתי חפץ מתגלגל לחזית האוטובוס, זה היה משהו שעשה רעש. הרגשתי כאילו לקחו קופסת שימורים וגלגלו אותה במהירות. סיפרתי את זה לשוטרים והם לא התייחסו לזה. אחר כך התחיל הטלטול והיה רעש אימים. האוטובוס היטלטל לכל צד ואנשים צעקו. הרגשנו שהאוטובוס עומד להתהפך לצד ימין, ואז קרתה התאונה". במשטרה מציינים כי גבו את עדותו של ברוך שוורץ וכי הדברים נבדקים במסגרת החקירה שעודנה מתנהלת.

 

  

יוסף קהלני ()
יוסף קהלני, מהרוגי התאונה, ואשתו

היילי ורנברג ()
היילי ורנברג שנהרגה בתאונה

אלכסנדר לייבמן, נהג האוטובוס (צילום: יריב כץ)
הוארך מעצרו של נהג האוטובוס אלכסנדר לייבמן(צילום: יריב כץ)

זירת התאונה בצומת בדק (צילום: שאול גולן)
זירת התאונה בצומת בדק(צילום: שאול גולן)

זירת התאונה בצומת בדק (צילום: שאול גולן)
כוחות הצלה במקום האסון(צילום: שאול גולן)

זירת התאונה בצומת בדק (צילום: אביב הרץ, TPS)
האוטובוס פגע בתחנה מבטון (צילום: אביב הרץ, TPS)

ברוך שוורץ משחזר את הדקות הדרמטיות שלאחר האסון: "הנהג היה אידיוט גמור. אני ישבתי מושב אחד לפני הדלת האחורית, וכשראיתי מה שקרה אמרנו לו לפתוח את הדלת. הוא לא עשה שום דבר, אז אני ועוד כמה בחורים פתחנו את הדלת. אישה לידי צעקה 'אני בהיריון, אני בהיריון, אני חייבת לצאת'. נדחפתי החוצה, אבל מיד רציתי לחזור חזרה כדי לראות מה איתה, ואנשים חסמו אותי. אני מגיע חזרה ואני רואה את הבטון. ניסיתי להרים את הבטון. אשתי הייתה מתחת לבטון. אני זוכר שיצאתי החוצה, ואני צועק 'תביאו מכבי אש, אשתי מתחת לבטון', ואף אחד לא עשה שום דבר. הגיע שוטר על אופנוע ואני אומר לו 'תזמין מכבי אש', והוא אומר 'קרה פה משהו?'"  

 

הבעל העיד כי במשך יותר מחצי שעה צעק "איפה היא, איפה היא", עד שחילצו אותה: "ראיתי אותה על האלונקה, אבל לא הרשו לי להתקרב. אמרו לי שהוא הולכת לבית החולים. ראיתי אותה כל כך שלווה וחשבתי שהיא מחוסרת הכרה. לקחו אותי לאסף הרופא, ולקח שלוש שעות עד שהודיעו לי שהיא איננה. התאכזבתי מכל ההתנהלות של הגורמים האחראיים. טיפת אנושיות קצת חסרה בהתנהלות שלהם".

 

ברוך שוורץ מספר כי התנהלותו של הנהג בנסיעה מעלה בדיעבד סימני שאלה על מקצועיותו: "כשהנהג יצא מהתחנה המרכזית בירושלים הוא לא הצליח לצאת, אבל אמרתי לעצמי 'מי אני שאשפוט'". הנהג, אלכסנדר לייבמן בן ה-44 מחיפה, שמעצרו הוארך אתמול בארבעה ימים, החזיק בהגה רק שנתיים בחברת אגד, שבה גם הוציא את רישיון הנהיגה על אוטובוס. גורמים מקצועיים שעימם שוחחנו אתמול הביעו תמיהה כיצד מפקידים קו קשה שכזה בידי נהג חדש יחסית וחסר ניסיון.

 

ברטה וברוך שוורץ היו אמורים לחזור מחר לביתם בפילדלפיה. "כשבאנו לארץ היה לה חשוב לעשות צוואה, והיא אפילו הספיקה להיפגש עם עורך דין ולעשות את זה. ביום חמישי האחרון חגגנו 41 שנים יחד. היא הייתה אמא לתפארת וסבתא שאין כמוה. היא לימדה עברית בבית ספר יהודי. תלמידים שלה תמיד היו באים ומחבקים אותה ושמחים לראות אותה".

  

ברטה שוורץ הותירה שתי בנות ובן וארבעה נכדים. הנכד החמישי אמור להיוולד בעוד כשבועיים.

 

בהכנת הכתבה השתתף רועי רובינשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברטה שוורץ נהרגה, בעלה ברוך ניצל
מומלצים